Skocz do zawartości

Pytania o start z astrofoto


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Od tej pory na wszystkie pytania sprzętowe, zadane mi na PW lub e-mail, w których nikt nie zaznaczy bezpośrednio, że nie chce, aby trafiły one na publiczny wątek, bedę odpowiadał w postaci takich tematów jak ten. Nie jestem Alfą i Omegą. Wielu rzeczy nie wiem, lub znam słabo. W takiej formie jest szansa, że ktoś skoryguje moje błędy lub uzupełni moje wypociny cennymi praktycznymi uwagami. Często też odpisuje prywatnie po raz kolejny, na dokładnie takie same pytania lub bradzo zblizone ;) To troche bez sensu. Niech ta wiedza będzie do publicznego użytku. No i na koniec. Hans ma swoje poglądy, które nie koniecznie muszą być dobre. W takiej formie macie szanse na zapoznanie sięz alternatywnymi rozwiązaniami.

 

No to jadziem.

 

> (...) Mam parę

> pytań do Ciebie (...)

> 1. Czy tuba 130/900 Sky watcher plus montaz HQ5 nadaje sie do

> astrofoto??

> 2. Jak zamocowac lustrzankę do wizjera/okularu w tubie ??

> 3. Co jest potrzebne by zacząc zabawe w astrofoto z lustrzanka ??

>

> Pozdrawiam :)

 

ad1. Nie bardzo. F7 to mała troche światłosiła. Choć nie mówię ze nie będzie to niemożliwe. Lepszy efekt osiągniesz czymś w okolicach F4-F5. Ogniskowa 0.9m to też już wyzwanie dla HEQ5 sensowniejszym krokiem będzie wejscie w coś w stylu 150/750 jeżeli chcesz koniecznie focić newtonem. Generalnie newton to większe problemy niż refraktor przy astrofoto. Przemyśl czy nie lepszy efek osiągnął byś jakimś refraktorem F4-F6. W tej syncie będzie cię czekać wymiana fokusera, prawdopodobnie (nie wiem nie liczyłem bezpośrednio) wymiana LW na większe i prawdopodobnie (to wyjdzie w praniu) podniecienie celi.

 

ad.2 Potrzebujesz kilku przelotek i pewnie jakiegoś ekstendera. W zależności od wybranej OTY, może się też okazać konieczna wymiana wyciągu (na coś sensownego 2") i/lub lekkie podniesienie lustra (aby złapać ognisko) i/lub wymiana LW (aby uniknąć winietowania). W przypadku zdecydowania się na refraktor musisz też brać pod uwagę zaopatrzenie się w interfejsy i extendery oraz wymanę wyciągu. Możliwe też, ze jakość obrazu (wady) na tyle cię zirytują, że bedziesz kombinował za jakimś koma korektorem lub flatenerem. To kolejne elementy w układance które mogą cię w przypadku newtona zmusić do manipulacji przy miejscu umocowania celi LG. A w przypadku refraktora do kolejnych zabaw z extenderami. Najwięcej kontrowersji będzie przy tym wyciągu, bo na pewno coś się tam i da na tym co jest. Ale nim ktoś sam nie poczuje różnicy między jakimś wyciągem klasy SkyWatcher, a prawdziwym fokuserem klasy Moonlite czy choćby Baader nie zrozumie, ze to jednak konieczny ruch :)

 

ad3. W jakim sensie? Bo to jest pytanie które można zinterpretować na wiele sposobów. Częściową odpowiedź już masz ale, aby odpowiedzieć z sensem musisz określić o jakie astrofoto chodzi. Bo możemy pogadać o konkretnych interfejsach, o filtrach, o obiektywach, o montażach, o teleskopach, o przeróbkach, o fokuserach, o guidingu... no sorry Winnetou :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj Newtona 150/750 z korektorem komy. W takiej cenie refraktora żadnego do astrofoto nie zmieścisz (nawet jakby to było 1000 euro to też byłoby ciężko coś fajnego znaleźć). Profesjonalny sprzęt to jak sobie podnieszesz swoją kwotę do kwadratu :) Tutaj mówimy o astrofoto amatorskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba pozostanie tylko achromat w rodzaju 102/500 czy 120/600.

 

Tak jak powyżej. Celestron lub SW. Plus filtr minus-V jako namiastka ED, ale nie sprawdzałem jego skuteczności w astro-foto. Ewentualnie coś mniejszego F4-F6, a za reszte kasy kupić senswonego crayforda.

 

Pamiętaj, że achromat to nie tylko fiolecik, ale też słabsza generalnie ostrość (właśnie przez chromatyzm).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti jak już jesteś taki dokładny to co znaczy słowo ODEMNIE w zdaniu: ''jakby ktoś, jakimś cudem chciał coś odemnie, to prosze o kontakt na GG

nie czytam za często forum i pisuje rzadko''

 

bo jakoś słownik mi tego nie znajduje.

Jak ktoś sie chceczepiać takich błędów to prosze bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś sie chceczepiać takich błędów to prosze bardzo...

 

OK, to co znaczy "chceczepiać"? :szczerbaty: Wracając do tematu, refraktor do astrofoto w tej klasie cenowej to pomyłka. Szukaj Newtona 150/750 (wiem że sie powtarzam) albo próbuj tym co masz chociaż kokosów nie będzie. W jaki sposób chcesz realizować autoguiding?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest coś takiego 'oriona' w przeliczeniu circa 1000 PLN - ocenić nie umiem.

http://www.astroshop.de/en/telescopes/opti...ctive-100-600mm

Wady w porównaniu do Newtona 150/750 z korektorem:

 

- bardzo duża aberracja chromatyczna

- krzywe pole

- mniejsza janość

- większa cena

 

Zalety:

 

- bardziej kompaktowa budowa

- krótsza ogniskowa

 

W życiu nie kupłbym czegoś takiego do astrofoto, chyba że na guider :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.