Skocz do zawartości

modyfikacja pająka -czy potrzebna


Kaladan

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Posiadam obecnie synte 130/900 i ...nie wiem czemu ale chyba jako jedyny model ma fatalnie zrobiony pajak- chodzi o obstrukcje - nie dosc ze nie ma cienkich matalowych "listków" tylko grube na 3mm !!!!! 4 plastikowe listki to jeszcze uwaga....srednice plastiku trzymajaca LW na srubie jest o prawie 1 cm !!! wieksza od srednicy samej glowicy LW . Jak na moje oko to jest to calkowite przegiecie, a moze tak powinno byc ?

 

Teraz dotarlem do pytania.

 

Czy w takiej sytuacji oplaca sie spilowac troszke grubosc listkow (bo to plastik) np do 2mm i spilowac srednice

plastikowego kola trzymajaca LW do srednicy tejze glowicy.

 

Odzyskalbym w ten sposob chyba dosc duzo powierzchni lustra.. Ale moze przesadzam moze gra jest nie warta swieczki ?

 

Mam nadzieje ze mniej wiecej wiecie o co mi chodzi, i prosilbym o porade, bo nie wiem co mam czynic, wkurza mnie taka niepotrzebna obstrukcja..chyba ZA duza ?

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiłowywaniem raczej nie poradzisz. Bo pająk to nie tylko mocowanie LW, ale też do pewnego stopnia wzmocnienie tuby (w tym wypadku akurat chyba bez wiekszego znaczenia, bo tuba wielka nie jest). Jezeli zrobisz zbyt słabe ramiona, LW moze mieć problemy z utrzymaniem kolimacji. Sama obstrukcja ma moim zdaniem mniejsze znaczenie w obserwacjach niż spajki generowane przez pająk.

 

Tu był pouczjaący wątek:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18067

 

Tak czy siak, daj no na fotkach jak to wygląda, bo może nie ma sensu nic dziergać. Możliwe, że ilość władowanej pracy i kasy będzie nieproporcjonalnie większa od osiągniętej poprawy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej wymień pająka, niż miałbyś się bawić w jakieś pocienianie plastiku,

przy dzisiejszej technologii, firma zapewne tak obliczyła jego grubość, że raczej zbędnego nadmiaru przekroju raczej w nim nie uświadczysz

a z tym, aż o tyle za dużym krążkiem mocującym lusterko wtórne, to rzeczywiście jakiś idiotyzm

i ze zmniejszeniem jego średnicy napewno warto powalczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjecie, marnej jakosci bo robione kom. ale pokazuje to co ma pokazywac.

 

 

Wycinek w kolorze żółtym pokazuje na ile mozna spilowac ten plastik aby sie wyrownalo z głowicą LW.

 

Warto ?

 

najchetniej bym jeszcze wyciął zupelnie 2 listki po przekątnej..grrrrr....ale nie wiem jak bedzie ze stabilnoscia pajaka.

obstrukcja.jpg

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans...tak..to zolte zaznaczenie to od powierzchni glowicy LW i sie ono pokrywa wlasnie prawie dokladnie z tą "szerszą" średnicą pajaka.

 

Roznica w wysokosci to 4,9 /5mm

 

Tubus ma srednice 15.8cm

 

lustro 130 mm wiec moze warto sie bic o spilowanie tego nadmiaru..nie wiem..nie mam doswiadczenia praktycznego na ile to moze byc korzystne.

 

Czekam na Wasze sugestie...

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Posiadam obecnie synte 130/900 i ...nie wiem czemu ale chyba jako jedyny model ma fatalnie zrobiony pajak- chodzi o obstrukcje - nie dosc ze nie ma cienkich matalowych "listków" tylko grube na 3mm !!!!! 4 plastikowe listki to jeszcze uwaga....srednice plastiku trzymajaca LW na srubie jest o prawie 1 cm !!! wieksza od srednicy samej glowicy LW . Jak na moje oko to jest to calkowite przegiecie, a moze tak powinno byc ?

 

Teraz dotarlem do pytania.

 

Czy w takiej sytuacji oplaca sie spilowac troszke grubosc listkow (bo to plastik) np do 2mm i spilowac srednice

plastikowego kola trzymajaca LW do srednicy tejze glowicy.

 

Odzyskalbym w ten sposob chyba dosc duzo powierzchni lustra.. Ale moze przesadzam moze gra jest nie warta swieczki ?

 

Mam nadzieje ze mniej wiecej wiecie o co mi chodzi, i prosilbym o porade, bo nie wiem co mam czynic, wkurza mnie taka niepotrzebna obstrukcja..chyba ZA duza ?

 

Jeżeli to co nazywasz" kołem trzymającym" ma średnice mniejszą lub równą osi małej LW to nic nie kombinuj

, w niczym to nie przeszkadza.

Pisząc o obstrukcji myśle ,że nie dokońca wiesz o co chodzi. Ramiona pająka nie tyle powodują obstrukcie co dyfrakcje czyli ugięcie ,załamanie światła wpadającego do tubusa. Efektem tego zjawiska są tzw. spajki na jasnych gwiazdach.Dla zminimalizowania efektów tego zjawiska stosuje się różne rodzaje /kształty/ pająka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

staszekpapis..albo ja nie umiem juz niczego wytlumaczyc albo w ogole nie przeczytales mojego watku.."kolo trzymajace" jest WIEKSZE o 5mm od srednicy glowicy LW i na pewno tym samym wieksze od osi malej samego lustra LW.

 

ale dzieki za odpowiedz.

pozdrowionka.

 

w sumie nie dowiedzialem sie niczego. moze w takim razie wymienie pajak a na wlasnej roboty z jednym wygietym listkiem.

 

pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, troche tak trudno powiedzieć wprost, czy wymieniać czy nie... Bo wypadało by nie wojować i przerabiać ten co jest, tylko go wywalić i posadzić tam półłukowca na przykład. A to już jest konkretna robota, na w sumie nie jakimś specjalnym teleskopie. Sam podejmij decyzje, jakie pająki mają jakie przewagi masz w podlinkowanym wyżej wątku. A różnicę w czynnej aperturze, łatwo sobie wyliczyć z banalnych wzorów, procentowa różnica wychodzi bardzo niewielka. Jak juz walczyć, to bardziej o te spajki, ale posłuchaj jeszcze innych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze..dziekuje za odpowiedzi skoro roznica nie bedzie taka wielka. to chyba zrobie sobie pajaka z jednym wygietym listkiem tak jak astrokosmos zrobil. wiem ze ten teleskop jest taki jaki jest dlatego wlasnie bede staral sie z niego wycisnac to co tylko mozna ;) do czasu az nie zakupie 8'' meade light bridgea ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys zastanawialrm sie nad dyfrakcja na ramionach pajaka, i na chlopski, fizyczono-optyczny rozum - im ciensze ramiona pajaka tym ...WIEKSZA dyfrakcja, tzn prazek pierwszego rzedu powstaje pod wiekszym katem. Gdy ramiona beda o wiele za grube, to obstrukcja (tyle, ze niecentralna) moze byc porownywalna z obstrukcja powodowana przez lusterko wtorne z oprawa, czyli bedzie powodowala spadek jasnosci i kontrastu. Pisze bardzo ogolnie, ale to tylko uwaga dla bardziej doswiadczonych ode mnie dyskutantow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

 

 

i gdzie z tą kropką prosze pana, no gdzie? to jeszcze nie koniec tematu :szczerbaty:

 

nie dość, że ten teleskop ma małe lustro, względnie wielką obstrukcję centralną, to jeszcze wyciąg, który wchodzi prawie cały w światło LG... może wymień wyciąg na taki z niskim profilem... ;) tym osiągniesz więcej niż wymianą pająka.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam z ta kropką ;) wlasnie pomylilem sie w obliczeniach i musialem poprawic a kasacji topicu nie ma ..wiec wstawilem kropke tymczasowo ;))

 

Obliczylem ze spilowanie żółtych wycinków + nawet obciecie jednego z listkow i pocienienie ich do 2mm daloby roznice w pole lustra zaledwie ok. 7% tyle by moglo zyskac lustro po tych zabiegach. (przez zle zaprojektowany pajak)

 

natomiast z jednym listkiem ktore chcialem zrobic jak astro kosmos daloby ok. 9% zysku.

 

czy przy tak malym lustrze oplaca sie walczyc o te niecale 10% tzn wiadomo ze warto, ale czy w wizualu poczuje roznice (ksiezyc planety) ???

 

 

ps. wyciag raczej nie gra roli bo jakos nie wchodzi mi podczas obserwacji w lustro a nawet w ogole go jakby nie bylo ;)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. wyciag raczej nie gra roli bo jakos nie wchodzi mi podczas obserwacji w lustro ;)

jak to nie wchodzi, jak wchodzi. :blink:

Nie chodzi mi o zewnętrzną część wyciągu zamocowaną na zewnątrz tuby, ale o to co wchodzi do środka w światło teleskopu... podejdź do telepa i poruszaj wyciągiem... wyciągnij go na maxa i wciągnij do oporu... co widzisz?

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps; Kiedyś miałam podobny wyciąg w swoim teleskopie, na szczęście ktoś mi go ukradł (wyciąg) i teraz mam lepszy bo niskoprofilowy o tym że crayford już nie wspomnę.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to nie wchodzi, jak wchodzi. :blink:

 

Nie chodzi mi o zewnętrzną część wyciągu zamocowaną na zewnątrz tuby, ale o to co wchodzi do środka w światło teleskopu... podejdź do telepa i poruszaj wyciągiem... wyciągnij go na maxa i wciągnij do oporu... co widzisz?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

 

 

Ps; Kiedyś miałam podobny wyciąg w swoim teleskopie, na szczęście ktoś mi go ukradł (wyciąg) i teraz mam lepszy bo niskoprofilowy o tym że crayford już nie wspomnę.

 

Chodzi Ci o to, że jak wsunie wyciąg to widać go z przodu tuby u wlotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o to, że jak wsunie wyciąg to widać go z przodu tuby u wlotu?

no nie wiem co masz na myśli, ale chyba tak... :szczerbaty:

 

Kaladan dawaj zdjęcie telepa z WSUNIĘTYM wyciągiem do środka na maxa i policz sobie ile cm Ci zabiera... co prawda nie zawsze będziesz obserwował z całkowicie wsuniętym wyciągu, ale na pewno w jakimś stopniu będzie mniej lub więcej zasłaniał. Jak już mówiłam przy tych gabarytach lustra ma to znaczenie. Kolega zastanawia się na pająkiem, a nie widzi takiej "krowy" :blink:

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ori jej...wiem przeciez o co ci chodzi ;)...no bez przesady ;) u mnie jest tak w tej syncie ze przy moich ogniskowych okularu np 10mm 5mm to wyciag jest wciaz nie wsuniety w tubus..a co dopiero mowic o przeslonieciu lustra...

 

 

mam jeszcze oprócz tamtego pytanie z podobnej beczki..powiedzmy ze obliczylem ze lustro moge miec 10% powierzchniowo wieksze..czy to oznacza ze bedzie zbieral 10% swiatla wiecej czy moze sa tu jakies dodatkowe wyliczenia.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ori jej...wiem przeciez o co ci chodzi ;) ...no bez przesady ;) u mnie jest tak w tej syncie ze przy moich ogniskowych okularu np 10mm 5mm to wyciag jest wciaz nie wsuniety w tubus..a co dopiero mowic o przeslonieciu lustra...

hm...

mam jeszcze oprócz tamtego pytanie z podobnej beczki..powiedzmy ze obliczylem ze lustro moge miec 10% powierzchniowo wieksze..czy to oznacza ze bedzie zbieral 10% swiatla wiecej czy moze sa tu jakies dodatkowe wyliczenia.

Będziesz miał o 10% więcej światła :)

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeśli ja miałbym poświęcać w tym teleskopie czas na spiłowywanie mocowania, pocienianie pająka, potem ustawianie lustra na nowo, itd. to wolał bym zrobić coś za co mi zapłacą, dołożyć do tego co uzyskam ze sprzedaży tego teleskopu i kupić używanego 6" lub 8" ze wskazaniem na 8" ale to zależy od kasy.

To taka refleksja z mojego punktu widzenia.

 

 

Jednak gdy kasy brak to spróbuj zmienić pająk na łukowy wtedy od razu wywalisz to okrągłe mocowanie.

Wielkiej różnicy w obrazie nie będzie ale nabierzesz doświadczenia w ATM. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam z ta kropką ;) wlasnie pomylilem sie w obliczeniach i musialem poprawic a kasacji topicu nie ma ..wiec wstawilem kropke tymczasowo ;))

 

Obliczylem ze spilowanie żółtych wycinków + nawet obciecie jednego z listkow i pocienienie ich do 2mm daloby roznice w pole lustra zaledwie ok. 7% tyle by moglo zyskac lustro po tych zabiegach. (przez zle zaprojektowany pajak)

 

natomiast z jednym listkiem ktore chcialem zrobic jak astro kosmos daloby ok. 9% zysku.

 

czy przy tak malym lustrze oplaca sie walczyc o te niecale 10% tzn wiadomo ze warto, ale czy w wizualu poczuje roznice (ksiezyc planety) ???

ps. wyciag raczej nie gra roli bo jakos nie wchodzi mi podczas obserwacji w lustro a nawet w ogole go jakby nie bylo ;)

Kaladan nie wiem jak Ty chcesz zwiekszyc "aktywne" pole swojego lustra o 7, 9 czy 10% skoro calkowita obstrukcja (liczac lustro wtorne i pajak) to jakies 10, gora 15% powierzchni calego Twojego lustra :szczerbaty:

 

Tak czy inaczej roznica wizualna bedzie raczej niezauwazalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedzi..tak myslalem ze tam pewnie nic jasniej nie bedzie. Lustro jest male i tyle.

Ale dlatego ze poczulem zylke ATMowska (telep byl juz rozebrany w proszek 3 dni po zakupie ) to zrobie sobie pajaka z jednym listkiem wygietego jak astrokosmos max go wyczernie dokladajac bafle i zobacze a raczej nie zobacze? brak spajkow ..heh

 

mozna zamknac topic. thx.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.