Skocz do zawartości

Słoneczne ATM


Solar

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś dawno temu zbudowałem instument do rzutowania obrazu Słońca na ekran. I tak się zaczęło :banan:

Chociaż wtedy użyłem najprostszych elementów to jednak odniosłem sukces zestaw był zbudowany

z dwóch obiektywów fotograficznych długoogniskowego z telekonwenterem i szerokokątnego, który robił za okular.

Oba były skręcone do mieszka makro "plecami" i całość osadzona na statywie, wszystko to stało u mnie

w pokoju w letnie popołudnie, kiedy Słońce świeciło w okno, które było osłonięte kocem z dziurą na obiektyw :P

a za okularem "obiektyw MIR 1 B" był ekran płócienny na którym było rzutowane piękne Słońce o średnicy ok. 40cm

 

I chodź od jakiekoś czasu już buduję instrument to teraz dopiero o tym oznajmiam: rysunek

Cały instrument będzie z aluminium, tworzyw sztucznych i innych metali, nie zastosuję drewna,

papieru i słomy do jego budowy :lol: ma być solidny i trwały.

 

Opis budowy

 

Najważniejsze to optyka, myślę aby przedni obiektyw by był wymienny jak w aparatach,

a za okular będzie służył obiektyw minolty 35mm.

Okular będzie sterowany motofokusem bo całość będzie ukryta w aluminiowej tulei,

która będzie głównym korpusem łączącym obiektyw z okularem oraz będzie pełnić funkcję kieszonki na filtry.

Całość będzie poruszać się po tej szynie co ma 110cm długości, aby ustawić wielkość Słońca na ekranie,

ale to już bedzie poruszane ręcznie bo ustawi się raz na czas obserwacji.

 

Drugim ważnym elementem będzie ekran i osłona przed nie pożądanym światłem, osłona będzie

z blachy ocynkowanej dość cienkiej aby niwelować ciężar i prawdopodobnie zamontuję wentylatorek.

Ekran kwadratowy ze szkła matowego będzie służył do oglądania Słońca lub jego fragmentu.

 

Trzecim elementem będzie prawdopodobnie celostat, ten pomysł przyszedł do głowy zaledwie dzisiaj

będę musiał go zbudować ponieważ ciężar całego urządzenie uniemożliwi jego funkcjonowanie na montażu,

prawdopodobnie całość będzie ważyć ponad 8kg dlatego też będzie ten teleskop stacjonarny a tylko zwierciadło

będzie podążać za Słońcem.

Zwierciadła celostatu będą płaskie o średnicy jeszcze nie wiem jakiej ok. 15cm jedno stałe a drugie ruchome.

(Muszą być dwa zwierciadła aby prawidłowy obraz otrzymać, kiedyś robiłem próby z jednym zwierciadłem,

ale obraz był odwrócony stronami lewo-prawo)

 

Do tego dochodzi zasilanie, teleskopu: motofokus, wentylator i montaż celostatu.

 

 

Na dzień dzisiejszy mam szynę 110cm z aluminium jest to ceownik w nim zamontowałem metrowy gwint,

który będzie przesuwał wózek po owej szynie, właśnie doszłem do etapu spawania aluminium,

bo nie widzę innego trwałego sposobu połączenia elementów wózka, jeśli to przeskoczę będę miał z górki.

 

Myślę że zaćmienia 2008 skończę 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzutując obraz Słońca na ekran będzie widać coś więcej niż przez teleskop z filtrem np. Baader Continuum? Kiedyś się bawiłem w rzutowanie i nie pamiętam, żebym wtedy widział więcej niż teraz w przystawce bino. Ale te rzutowanie to było takie trochę byle jakie na byle jaki ekran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitne zadanie. Skonstruowanie celostatu będzie wielokrotnie trudniejsze od samego teleskopu.

 

1. Zwierciadła celostatu powinny być płaskie z dokładnością min. 1/4 lambda. Wykonanie takich luster o średnicy 15 cm to będzie nie lada wyczyn

 

2. Nawet niewielkie drgania zwierciadła ruchomego o amplitudzie np. 1" spowodują drgania wiązki trafiającej do teleskopu o amplitudzie 4", a jeszcze dojdą drgania zwierciadła nieruchomego. To wszystko przełoży się na drgania obrazu zwielokrotnione przez powiększenie teleskopu (zakładamy brak drgań telepa).

 

3. W zasadzie ruchome powinny być oba zwierciadła i powinny wykonywać skomplikowane ruchy (przy montażu azymutalnym) ale przy krótkich obserwacjach wystarczy poruszać jednym o ile będzie wystarczająco duże

 

Kilka lat temu częściej obserwowałem Słońce i sam chciałem skonstruować teleskop słoneczny o długiej ogniskowej. Niestety wyleczyłem sie z tego po pierwszych próbach przeprowadzonych na betonowej płycie garażu. Nawet przejście w pobliżu telepa powodowało drgania obrazu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitne zadanie. Skonstruowanie celostatu będzie wielokrotnie trudniejsze od samego teleskopu.

 

 

2. Nawet niewielkie drgania zwierciadła ruchomego o amplitudzie np. 1" spowodują drgania wiązki trafiającej do teleskopu o amplitudzie 4", a jeszcze dojdą drgania zwierciadła nieruchomego. To wszystko przełoży się na drgania obrazu zwielokrotnione przez powiększenie teleskopu (zakładamy brak drgań telepa).

 

 

Kilka lat temu częściej obserwowałem Słońce i sam chciałem skonstruować teleskop słoneczny o długiej ogniskowej. Niestety wyleczyłem sie z tego po pierwszych próbach przeprowadzonych na betonowej płycie garażu. Nawet przejście w pobliżu telepa powodowało drgania obrazu.

 

pozdrawiam

 

Spodziewałem się że drgania będą, ale że aż takie :huh:

Jedyne wyjście to odseparować celostat jako osobny instrument aby nie miał kontaktu mechanicznego z teleskopem.

Szkła do zwierciadeł sobie znajdę.

 

Czy rzutując obraz Słońca na ekran będzie widać coś więcej niż przez teleskop z filtrem np. Baader Continuum? Kiedyś się bawiłem w rzutowanie i nie pamiętam, żebym wtedy widział więcej niż teraz w przystawce bino. Ale te rzutowanie to było takie trochę byle jakie na byle jaki ekran.

 

W zasadzie obraz będzie inny, biały (wszystkie barwy spektrum) nie tylko Ha alfa,

ale dodatkowo będzie kieszonka na filtry aby separować widmo.

Teleskop głównie na plamy z możliwością wykadrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drgania w moim przypadku były na tyle spore i trudne do usunięcia, że dałem sobie spokój. Nie oznacza to jeszcze, ze w Twoim przypadku musi być tak samo.

 

Obserwowałem plamy słoneczne oraz tranzyty Merkurego i Wenus teleskopem Newtona i lunetką Turist3 rzutując obraz na ekran. Efekty były takie sobie jednak przy obserwacjach reflektorem ekran był równoległy do promieni słonecznych i łatwiej było go osłonić przed zaświetleniem. Jeśli chodzi o widoczność szczegółów to ponad 3 razy większy teleskop nie pokazał ich więcej choć obraz był znacznie większy (przy podobnej jasności). To kwestia drgań powietrza w tubie i przed nią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.