Skocz do zawartości

Seeing, niewychłodzona optyka, czy uszkodzony okular?


ridd

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wczoraj patrzyłem w niebo i miałem taki super seeing [mazury, Szczytno], a ze jestem zielony w temacie myślałem że mam coś przestawione w teleskopie. Teraz już wiem jaka mam super widoczność :/

 

 

 

bardzo mozliwe ze jednak maz cos nie tak z kolimacją jak nie możesz złapac ostrości.

zrób takie cosik http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.msg94951 i sprawdź !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie dołujcie :/ Jeśli teleskop nie będzie wychłodzony, to może być taki obraz? No bo wyskoczyłem szybko z domu gdy zobaczyłem księżyc, a ze kupiłem nowy okular [ 5mm] bylem ciekawy jaka będzie różnica miedzy nim, a 20mm. Księżyc normalnie widziałem, choć widać było wahania temperatury. Telep kolimowalem sam, wszystko w środeczku.

 

Dodam ze Saturna widziałem jakby była na nim niezła impreza, mienił się rożnymi kolorami i był bardzo duży wiatr.

 

To widok przez dziurkę, dobrze jest skolimowany?

post-2726-1165504727_thumb.jpg

Edytowane przez ridd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak teleskopu nie schłodzę, to będzie taki obraz? Czy jednak to pogoda?

 

 

im większe powiększenie tym bardziej będzie widac "pływanie" powietrza przy słabym seeingu, a jeśli do tego dodac nie wychłodzony teleskop to sprawa stała się jasna - z teleskopem jest wszystko zapewne ok tylko pogoda do kitu i poducha nad lustrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj patrzyłem w niebo i miałem taki super seeing [mazury, Szczytno], a ze jestem zielony w temacie myślałem że mam coś przestawione w teleskopie. Teraz już wiem jaka mam super widoczność :/

No wygląda na 1 lub 2 w skali 1-10. Można porównać z rozmiarem czegoś na niebie, średnica całego zjawiska większa bodajże od 13" kątowych to 1/10, a tak to może 2/10? Dziwne, że centralny punkt aż tak lata, filmowałeś z ręki czy kamerką w wyciągu? Fakt, że jak włożę barlowa 3x, to w moim teleskopie 80% czasu widać takie pływanie atmosfery (a nie mieszkam w mieście, telep stoi w szopie cały czas)

 

Pozdrowienia

 

Ps 5 min. później. Już wiem, nie ty filmowałeś, tylko filmik pogladowy ze skali Pickeringa, ale trafiłem z tym 1/10 - na Kujawach to najpopularniejszy wygląd atmosfery

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś piękne niebo było zanim wyszedł łysy, teraz to już nie mam pojęcia, czy to okular walnięty [w ogóle to nie polecam, napisane jest ze odległość od oka 20mm, chyba komuś coś się pokręciło bo jest 2mm! Rzęsy non stop widzę, gwiazdy po wyjściu ze środka okularu zmieniają się w komety!] Nie polecam tego czegoś, a gwiazdy wyglądają po ustawieniu ostrości jak na obrazku.

post-2726-1165607637_thumb.jpg

post-2726-1165608052_thumb.jpg

Edytowane przez ridd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę, te najmniejsze szkiełko jest ukruszone :/ Teraz co ja mam zrobić? Okular ma 24 miesiące gwarancji, ale czy uznają? Nowy i uszkodzony!

 

 

Ja bym nie czekał, tylko odsyłał go tam gdzie został zakupiony.

Płacisz za nowy i w pełni sprawny okular a nie uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.