Skocz do zawartości

Pomoc w astrofoto!


Janus

Rekomendowane odpowiedzi

Hihi, nie. Zrób po sesji na koniec 2-3 darki w czasach jakie miałeś w trakcie wypalania klatek i tyle. Jak chcesz być bardziej zawziety, to nie rób ich na koniec, tylko np. pierwszy na początku, drugi w połowie i trzeci na koniec. A potem jak juz pisałem wyżej, medianą je usrednić do jednoego i odjac od kazdej klatki przed dalszymi manewrami na materiale.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo! Prosze słowo od ojca prowadzacego dlaczego właśnie tak? Bo może ja nieświadomie jakaś kiszke odstawiam przy każdej obróbce.

 

Pozdrawiam.

 

To wynika z właściwości tych dwóch algorytmów. Są one do siebie dość podobne, z tym, że mediana odrzuca max i min wartości, a średnia nie za bardzo.

 

I teraz np. mamy 1 z 20 klatek m42 ze śladem aeroplana - po zestackowaniu średnią ten ślad może pozostać, przy medianie nie ma szans. Ostatnio podczas sesji sobie zaświeciłem na 15 minutowej klatce latarką w obiektyw - jasność na pół kadru. Pojechałem medianą i ani śladu :)

 

Co do darków, to zdarza się, że na niektórych darkach jakiś hotpixel jest jaśniejszy niż na pozostałych (zaświecił się). Jeśli serię darków złożymy medianą to tego hotpixela nie będzie. A może tak przecież być, że na którejś z klatek naświetlanego obiektu, znowu się on pojawi. Jak teraz odejmiemy masterdarka to wiadomo, że hotpixel nie zostanie odjęty bo go nie ma. I co? Trzeba było użyć średniej :) Jeśli piszę głupoty to proszę o korektę.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo! Prosze słowo od ojca prowadzacego dlaczego właśnie tak? Bo może ja nieświadomie jakaś kiszke odstawiam przy każdej obróbce.

 

Pozdrawiam.

 

 

Ja osobiście zalecał bym jednak używanie average, bo mediana daje nieco ciemniejszego wynikowego darka, no i mediana usuwa część losowych hotów które pojawiają się na niektórych obrazkach, a pozostałe nieco rozmywa.

 

Nie do końca zgodze się również z opinią Sumasa, że darki można zrobić w dolonym późniejszym terminie przy podobnej temp. (mowa o DSLR) - ponieważ nie mamy żadnej regulacji temp matrycy aparatu, a temperatura otoczenia nie koniecznie jest identyczna z ta jaką posiada matryca np. po dwugodzinnej sesji. Najrozsądniej było by robić darka co np 30 minut naświelania, ja tam się w taką aptekę jednak nie bawię i robię serie (5~6) klatek po całej sesji.

 

Dołączam gifa pokazującego różnice pomiędzy stackiem 6 darków poprzez average i poprzez mediane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

próbowałem złożyż pare klatek w deep sky stacker i miałem jeden problem zdjęcia musiały być w formacie TIFF a mój aparat robi JPEG , czy da się tam wczytać JPEG czy trzeba przerabiać fotki na TIFF za każdym razem?

i jeszcze jedno czy jest gdzieś instrukcja po polsku do DSS i IRISA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche przepadł mój post

wiec czy da się w Deep sky stacker składać inne niż TIFF zdjecia bo mi w zaden sposób nie wczytuje JPEG?

Jak to nie wczytuje ?? Przeca DSS normalnie czyta Jpeg, ino jak bierzesz open picture files to na dole w zakładce pliki typu musisz zmienić na Jpeg or Png files żeby było je widać zaznaczasz i wsio.

 

No chyba że to problem innej natury, lecz u mnie DSS działa bez problemu z Jpeg.

 

Ale generalnie staraj się robić zdjęcia w RAW.

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.