Skocz do zawartości

M45 na CG5-GT


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

A te czarne kropki to jakieś zabrudzenie na matrycy?

 

Ogólnie super fotka, gratuluję :Beer:

 

te czarne kropki to, żle odjęty dark_frame (należy nieco zmniejszyć offset), po drugie pokazuje to jednak spory dryft pomiędzy klatkamia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te czarne kropki to, żle odjęty dark_frame (należy nieco zmniejszyć offset), po drugie pokazuje to jednak spory dryft pomiędzy klatkamia.

 

Robie tylko jednego darka i odejmuje go na każdej klatce - czy to jest zla procedura ?

Przeciez powinno wystarczyć na te kropki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokazywanie przykładowego flata nie ma sensu, będzie on różny w zalezności od konfiguracji sprzętowej (drastycznie inny w FSQ i C6N).

Postaram się odkopać jakies swoje flaty z C6N, ale bardzo duże znaczenie ma jakość kolimacji i ew. przeróbki/ regulacje sprzętu. Najprostszym sposobem jest zrobienie zdjęcia czystego nieba (po sesji), ja zazwyczaj zostawiam MPCC w wyciągu i robie flata przy najbliższej sposobności flaty. Przy odejmowaniu flata proszę pamiętać iż należy wykonać jego konwersje do gray (w zasadzie chyba w każdym sofcie) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z flatami to ogólnie w Canonach nie jest lekko. Nie dość że sprzęt powinien być w konfiguracji zdjęcia to jeszcze z odejmowaniem ich w oprogramowaniach jest problem. Namęczyłem się kiedyś niemiłosiernie i zawsze wychodziła mi z tego kupa...

Pisząc FLATY mam na myśli usunięcie winietowania, a to można zrobić w miarę dobrze softwerowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dobranie czasu ekspozycji do flata, to chyba najprościej jest ustawić tak, żeby cała informacja znalazła się na środku histogramu (przykład poniżej).

 

Jeżeli chodzi o czasy to zawsze próbowałem zrobić tak jakbym naświetlał normalną fotkę w danych warunkach lekko ją niedoświetlając. Zresztą to trzeba popróbować samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o czasy to zawsze próbowałem zrobić tak jakbym naświetlał normalną fotkę w danych warunkach lekko ją niedoświetlając. Zresztą to trzeba popróbować samemu.

 

Tu ważne jest to, żeby nie obciąć sygnału z żadnej strony - ani od góry, ani od dołu. Cała informacja flata musi zmieścić się w zakresie dynamiki. Robiąc tak jak opisałeś, prawdopodobnie tak właśnie się działo.

 

I jeszcze ważna informacja - flata odejmuje się od każdej klatki osobno. Piszę o tym, bo spotykam się z takimi pytaniami i ludzie jakoś odruchowo robią to po zestackowaniu. A wtedy to kiszka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ważne jest to, żeby nie obciąć sygnału z żadnej strony - ani od góry, ani od dołu. Cała informacja flata musi zmieścić się w zakresie dynamiki. Robiąc tak jak opisałeś, prawdopodobnie tak właśnie się działo.

 

I jeszcze ważna informacja - flata odejmuje się od każdej klatki osobno. Piszę o tym, bo spotykam się z takimi pytaniami i ludzie jakoś odruchowo robią to po zestackowaniu. A wtedy to kiszka...

 

Dokładnie! Flaty od każdego tak jak bobaki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem "najlepszego" posiadanego flata.

 

m45_20080108v2.2.1_4100_100_r1650.jpg

 

A tak z ciekawości to gdzie widać brak flata bo jak przejaskrawię klatke to raczej tylko sygnał z Plejad mi wychodzi a nie okrągłe winietowanie tak jak na innych wcześniejszych fotkach

 

Dam w następnym poście bo tu już brakło miejsca......

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.