Skocz do zawartości

Motofocus - Celestron


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem 2 alternatywy , albo ustawiać ostrość ręcznie , albo automatycznie , przy obserwacjach wizualnych nie ma to dużego znaczenia natomiast przy astrofoto planet 6m ogniskową już ma , ale co wybrać ?

 

Montaż CG-5 GT nie lubi zbytnich obciążeń a zestaw dodatkowego wyciągu z motofocusem zwiększył by dodatkowo wagę teleskopu.

Cena obu zestawów była porównywalna ok 700-800zł więc nie mała , mnie jednak zależalo na jak naj lżejszym obciążeniu.

 

Postanowiłem zaryzykować po mimo ostrzeżeń i złego zdania na temat luzów w SCT8"podczas ustawiania ostrości , zwłaszcza 6m ogniskową , takim oto motofokusem .

 

94142_focusmotor_mid.gif

 

Zdjęcie jak zdjęcie wygląda dość estetycznie , dopiero jednak po jego otrzymaniu i przetestowaniu można sobie wyrobić zdanie na jego temat.

 

Przy pierwszych oględzinach przeżyłem szok , plastik , plastik i jeszcze raz plastik -czy silnik ma też z plastiku ? :ha:

 

Odniosłem wrażenie że przepłaciłem , ale postanowiłem go przetestować i depresję odłożyć na później .

 

Pudełko kartonowe

 

6154bf5b5057efb5med.jpg

 

a wnim motofocus

 

b7d7f029baf04e97med.jpg

 

zestaw można stosować do małych i dużych SCT , dzięki odpowiednim przejściówkom

 

153a5c9e720cae5amed.jpg

 

zasilanie na 9V , niezbyt długi i dość sztywny kabel -możliwość regulacji prędkości pracy silniczka

 

9d614c7b1d40e7a0med.jpg

 

motofocus już zamontowany i gotowy do pracy

 

72696a3be39a2d28.jpg

 

teleskop przygotowany do testu na Marsie

 

5b1b0823acf48f62med.jpg

 

Tego wieczoru testowaliśmy pewną kamerkę a motofocus przy okazji.

 

Kamerka dała kiepskie filmy więc zostały usunietę , motofocus okazał się jednak strzałem w 10 , bo oprócz małej wagi - baaaaaaaaaaardzo małej jego praca jest cicha dokladna a Mars przy 6m ogniskowej nie uciakał w kąt tylko zwiększał lub zmniejszał swoje rozmiary - uff odetchnąłem z ulgą , kasa nie poszła na marne.

 

Oto krótki film z ostatniej sesji balkonowej oraz testu kolejnej kamerki .

 

http://pl.youtube.com/watch?v=ZofalmUozwE

 

zmiany położenia Marsa są spowodowane jedynie seeingiem oraz małą korektą w jednej osi za pomoca sterownika Rate 1 .

 

a tu efekt współpracy kiepskiej co by nie mówic kamerki za 49 zł i motofocusa.

 

de8ce7768fad09c4.jpg

 

Jestem zadowolony z zakupu i śmiało mogę polecić ten motofocus Celestrona pod względem wagi i pracy .

 

Niektóre teleskopy mają spore luzy w focusie więc nie dam ręki uciąć jak w nich zadziała ale gdyby ktoś chcial go przetestować w swoim sprzęcie ( Warszawa i okolice ) chętnie służę pomocą - pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu mam prośbę - jak zamieszczasz referencyjny obraz Marsa (ten po prawej) to zmniejsz go trochę, najlepiej go do rozmiarów obrazów Marsa które Ty otrzymałeś. Będzie lepiej porównywać. Warto tez napisać o tym obrazku po prawej dla tych którzy nie wiedzą co i jak ( rozumiem że to CalSky ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze,ale czy to znaczy,ze przy recznej regulacji ostrosci obraz planety "odjezdzal w rog",a z motofocuserem przestal jezdzic po ekranie?!?

 

Tak lekko uciekał , nawet jak delikatnie się chwycilo pokrętło ostrości a teraz z motofocusem nie :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lekko uciekał , nawet jak delikatnie się chwycilo pokrętło ostrości a teraz z motofocusem nie :helo:

 

Chyba chodzi o to, że przy ustawianiu ostrości reką obraz drgał a nie sie przesuwał (tzn przesuwal ale wracał na miejsce). A Hanysiak pyta o image shift, który powoduje sam wyciąg (nierówno chodzi) - wtedy bez różnicy czy ręką czy motofocusem i tak obraz by odjeżdzał.

 

P.S. Astrokosmo gratuluje nowego montażu!! :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jest tak jak mówisz , po ręcznym ustawianiu ostrosci -zwłaszcza przy duzych ogniskowych obraz np. planety lekko uciekał a nastepnie wracał na swoje miejsce-z motofocusem nie ma juz tego wogule. czyli można powiedziec że mirror shift jest mały.

 

Z montażu jestem bardzo zadowolony , poznaję ciągle coś nowego w sterowniku i mam wieką frajdę-pozdrawiam.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans ile by to nie miało kosztować i trwać warto bo sprzęt Hanysia jest super więc warto.

 

A swoją droga firmy wypuszczające teleskop z taka wadą powinny być napiętnowane na forach całego świata , może wtedy zmienili by nastawienia do tych dzięki którym maja pieniądze .

 

Np. Meade wypuszcza teleskopy z taką wadą jak u Haniego , za takie pieniądze to skandal-pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy o tym jest glosno,jesli sie zainteresowac..wiedzialkem ze tak bedzie z moim telepem,co nie znaczy ze to nie wkurza.

Tyle ze firma Celestron nie zamierza nic robic,aby poprawic propblem z mirror shift,to oni sami zrezygnowali z wielopunktowego popychania zwierciadla,na rzecz jednego wodzika.

Nie mam zamiaru oddawac mojego C11 do zadnego serwisu,nie chce mi sie sluchac,fochow w stylu: my nie sprzedajemy produktow tej firmy wlasnie z tego powodu i trzeba bylo kupic meade ktory mamy w ofercie;)

Mysle z czasem samodzielnie unieruchomic zwierciadlo i dokupic wyciag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużych ogniskowych każde tknięcie będzie powodowało odjazd obiektu z pola widzenia , motofocus robi to bez większej ingerencji, jeśli chcesz przetestować w swoim teleskopie ten motofocus to daj znać, kto wie moze jednak nie jest tak źle , ja tez na poczatku nie dawałem wiary a teraz jestem zadowolony-zwłaszcza z malej wagi motofocusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.