Skocz do zawartości

NIE TYLKO ASTRONOMIA


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wspominałem chyba, że parę pięknych eksponatów astro- i kosmo- jest w The Science Museum w Londynie, m.in. oryginalna kabina Apollo, która okrążyła Księżyc, lustro teleskopu Hershela, angielska rakieta kosmiczna, która była prawie gotowa do lotu na orbitę, kiedy ją skreślono z budżetu.

 

MUZEA LOTNICZE są tu poprostu FANTASTYCZNE!

 

Choćby we wspomnianym Science Museum - szybowiec Lilienthala, pierwsze angielskie pionowzloty odrzutowe i silnik OLYMPUS, napędzający Concorde.

 

Warto też wspomnieć, że Anglicy kilkakrotnie dzierżyli rekord absolutny szybkości samolotu, widziałem dwa różne ekzemplarze w dość małym muzeum RAF w pobliżu Chichester, ale to małe muzeum było bardzo blisko miejsca, gdzie rekord ustanawiano (wzdłuż wybrzeża nad Kanałem, w pobliżu Worthing).

 

Właśnie organizuję sobie wycieczkę do IMPERIAL WAR MUSEUM DUXFORD (to jest koło Oxfordu).

W ogromnym muzeum jest m.in. najnowsze muzeum lotnictwa brytyjskiego, m.in. można tam obejrzeć CONCORDE.

Inny CONCORDE można zwiedzać w muzeum w Brooklands. Tam można odbyć na jego pokłądzie symulowany lot z prędkością naddźwiękową.

 

 

Gwoździem programu jest jednak AMERICAN AIR MUSEUM, gdzie wśród eksponatów znajdują się:

- Latająca Forteca B-17

- B-24 Liberator,

- B-52 Stratofortress,

- słynny (w PRL - z zestrzelenia nad ZSRR, w świecie - z roli w odkryciu montażu wyrzutni rakiet sowieckich na Kubie) U-2 (dzisiaj to już tylko się z zespołem JU TU kojarzy młodzieży)

 

Wreszcie - uwaga, uwaga, uwaga!!!

 

NAJSŁYNNIEJSZY SAMOLOT ŚWIATA, najwyższy pułap, rekord prędkości. Nigdy nie został zestrzelony, całe stada radzieckich MiG-ów odpaliły w jego kierunku tabuny rakiet.

 

Legendarny SR-71 BLACK BIRD - jedyny egzemplarz wystawiany poza granicami USA.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- słynny (w PRL - z zestrzelenia nad ZSRR, w świecie - z roli w odkryciu montażu wyrzutni rakiet sowieckich na Kubie) U-2 (dzisiaj to już tylko się z zespołem JU TU kojarzy młodzieży)

 

Już nie dramatyzuj sam znam pare osób (wieku młodzieńczym) które znają na pamięć historie zestrzelenia U-2 nad rosją :P

Musze dodać kolejną pozycje na liście miejsc jakie pragnę odwiedzić przed śmiercią :Beer:

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam choc wygląda bardzo niepozornie, na mnie osobiscie zrobiła wrazenie V2 (musiałem dotknać :-)

A na mnie - największe wrażenie zrobiła lokomotywa - nomen-omen - ROCKET Stephensona, uważana za pierwszą lokomotywę zdatną do komercyjnej eksploatacji.

:)

 

Kabina Apollo wygląda niepozornie!? :unsure: Przecież znać na niej wyraźnie (jeśli się dobrze przyjrzeć!) ślady przejścia przez atmosferyczne kręgi piekielne!

Jest ODLOTOWA (właściwie - przylotowa). :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabina Apollo wygląda niepozornie!? :unsure: Przecież znać na niej wyraźnie (jeśli się dobrze przyjrzeć!) ślady przejścia przez atmosferyczne kręgi piekielne!

Jest ODLOTOWA (właściwie - przylotowa). :notworthy:

 

Chodziło mi o skale wielkosci, zawsze myślałem że jest po prostu większa.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o skale wielkosci, zawsze myślałem że jest po prostu większa.

Widziałem kiedyś w Muzeum Techniki w W-wie kabinę Apollo - model w skali 1:1, jak i sowieckie Sojuzy. Tam było KOSZMARNIE CIASNO! Wrażenie olbrzymich obiektów robiły dopiero niektóre BEZZAŁOGOWE PRÓBNIKI.

 

Oglądałem w IMAX świetny film o ISS. Nakręcony został tak krótkimi ogniskowymi, że wnętrza ISS wyglądają na OGROMNE, ale to tylko efekt zaburzonej perspektywy poprzez zastosowanie bardzo szerokokątnych obiektywów.

 

Pozdro - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

cygnusie tez lubie samoloty ta b 17 stojaca w tym muzeum nazywa sie sally b i lata na pokazach

nawet miala lot nad warszawe 1 sierpnia 2006 ku pamieci poleglych w powstaniu

http://sallyb.dcgservices.com/news_frameset9.php

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często latają tu na pokazach samoloty z II WŚ, kilka widziałem nad Bognor. Kiedy dość nisko przelatywal potężny bombowiec - zadrżał dach mojego nursing-home i wylazłem na dwór zobaczyć, czy to trzęsienie ziemi. A to był tylko bombowiec z II Wojny. Spitfire'ow i Hurricane'ów to mają w muzeach na pęczki.

 

A propos trzęsienia ziemi - w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej jest kąt poświęcony trzęsieniom ziemi. Zrobiono tam sklep samoobsługowy, odtworzono pewien sklep japoński (z Kioto, zdaje się), i gdy się tamtędy przechodzi - nagle następuje TRZĘSIENIE ZIEMI, podłoga się rusza pod tobą, wszystko na półkach się chwieje... To było naprawdę COOL...

 

Już nie wspomnę o rewelacyjnych interaktywnych ekspozycjach, związanych z Bitwą pod Trafalgarem (200 lat minęło w roku 2005) albo z Mary Rose - 400-letnim okrętem wojennym Henryka VIII, wydobytym z dna morza. Wszystko to w Portsmouth, w The Historical Dockyard. Uwaga: ekspozycja MaryRose będzie niebawem czasowo zamknięta, bo nowy pawilon ma być zbudowany!

Przy okazji - obok doku ponad 200-letniego Victory często można spotkać cumujące lotniskowce Royal Navy.

Załuję, że przybyłem tu za późno, by zobaczyć wspaniałą wystawę milenijną w Millenium Dome w Greenwich.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.