Skocz do zawartości

1 do 75 , że Marsowi się oberwie


Rekomendowane odpowiedzi

1:25 - OK.

 

To ja mam pytanie w takim razie - na temat celu istnienia tego całego projektu Near-Earth Object.

Bo jesli teraz wynosi już 4% a jeszcze pare dni było 1:600 to ja sie pytam, kto tam pracuje i

jest odpowiedzialny za takie informacje.

Gdyby prawdopodobienstwo wzrosło do 1:597 to bym sie , że tak powiem nie czepiał, ale to jest lekka przesada.

 

Tak sobie to czytam wszystko i wydaje mi sie że ich obliczenia typu że coś tam może uderzyć w ziemie w roku 2046 wynosi 1:570 to ja przepraszam, ale te informacje są bezwartościowe kompletnie

 

:)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie w takim razie - na temat celu istnienia tego całego projektu Near-Earth Object.

Bo jesli teraz wynosi już 4% a jeszcze pare dni było 1:600 to ja sie pytam, kto tam pracuje i

jest odpowiedzialny za takie informacje.

Gdyby prawdopodobienstwo wzrosło do 1:597 to bym sie , że tak powiem nie czepiał, ale to jest lekka przesada.

 

Tak sobie to czytam wszystko i wydaje mi sie że ich obliczenia typu że coś tam może uderzyć w ziemie w roku 2046 wynosi 1:570 to ja przepraszam, ale te informacje są bezwartościowe kompletnie

 

Czy zamiast ostrej krytyki nie lepiej zapytać, dlaczego jest tak a nie inaczej?

 

W dużym uproszczeniu sytuacja wygląda mniej więcej tak: mamy obserwacje planetoidy, które są obarczone niepewnością pomiaru. Na podstawie tych obserwacji wyznaczamy parametry orbity, również z pewną niepewnością. Ta niepewność sprawia, że nie jesteśmy w stanie określić dokładnie w którym punkcie przestrzeni planetoida znajdzie się w danym momencie czasu, co więcej nie potrafimy podać dokładnie punktów , przez które ona przejdzie. Możemy natomiast wyznaczyć pewien wycinek przestrzeni o określonej powierzchni, którą to powierzchnię z dowolnie dużym (bliskim 1) prawdopodobieństwem "przetnie" planetoida. Jeśli ta powierzchnia przecina planetę (w naszym wypadku Marsa), mamy do czynienia z prawdopodobieństwem zderzenia. Oczywiście im większa jest powierzchnia, którą może przeciąć planetoida tym mniejsze prawdopodobieństwo zderzenia, im większa część planety jest przecinana przez tą powierzchnię, tym większe prawdopodobieństwo zderzenia, im planeta znajduje się bliżej środka tej powierzchni, tym większe prawdopodobieństwo zderzenia.

Kilka dni po odkryciu planetoidy niepewność wyznaczenia jej orbity była duża, jednak Mars znajdował się już wówczas wewnątrz "wiązki", przez którą miała ona wędrować. Ze względu, że ta wiązka była szeroka i miała dużą powierzchnię przekroju, prawdopodobieństwo zderzenia było niewielkie (1:600). Po kilku dniach pojawiły się nowe obserwacje, co pozwoliło dokładniej wyznaczyć parametry orbity a więc także spowodowało to "zwężenie" wiązki wewnątrz której będzie poruszać się planetoida. Mars ciągle znajdował się wewnątrz tej wiązki - "zwężenie" wiązki spowodowało zwiększenie się prawdopodobieństwa zwężenia. Jeśli rzeczywiście ma dojść do zderzenia, to z upływem czasu prawdopodobieństwo będzie rosło (wiązka będzie się coraz bardziej zwężać a Mars będzie cały czas znajdował się w jej wnętrzu). Jeśli zderzenia nie będzie, to prawdopodobieństwo może do pewnego momentu rosnąć, jednak w miarę pojawiania się nowych obserwacji dojdzie do tego, że prawdopodobieństwo to zacznie się zmniejszać aż spadnie do 0...

 

Jeśli ktoś uważa, że te informacje (o prawdopodobieństwie zderzenia) są bezwartościowe, to świadczy to tylko o tym, że nie potrafi ich zinterpretować...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.