Jump to content

Kolimacja Newtona LASEREM - techniki


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Okazuje sie, ze sprawa nie jest wcale taka prosta i oczywista. Dla osob, ktore maja z tym problemy polecam linki:

 

http://www.globaldialog.com/~obsessiontscp...ollimation.html

 

http://home.earthlink.net/~tomhole/Barlowe...wed%20Laser.htm

 

http://gmpexpress.net/~tomhole/blaser.pdf

 

http://gmpexpress.net/~tomhole/collimating...%20a%20newt.pdf

 

To w zasadzie wystarczy, aby nauczyc sie dokladnego kolimowania.

Szczegolnie zaciekawil mnie fakt, ze kolimacja samym laserem nie pozwoli na dokladne ustawienie lustra glownego i przy pewnych sytuacjach moze dac nawet spory blad! Po to wlasnie powstala technika zwana "Barlowed laser". Bardzo ciekawe i dzisiaj to przerobie.

Link to comment
Share on other sites

Mnie to interesi bardzo wydaje mi się że ultradokładność wyjdzie dopiero przy stackowaniu avików, przynjmniej wszędzie trąbią, że do foto kolimacja musi być dokładniejsza niż do vizual.  

P.s. Czekam juz z utęsknieniem na ten laser, a przy okazji również do teoretyków, czy robię to dobrze:  

1.Ustwienie obsady lusterka elipt. równo pośrodku (blaszki pająka mają równe odległości).  

2.Luknięcie na łapki trzymające lustro główne przez wyciąg okularowy i ustawienie tak lusterka wtórnego, aby widzieć te łapki jednakowo, marker lustra głównego nieważny (sztuczka z dziurką w pudełku po filmie foto)  

3.Włożenie lasera i delikatne ruchy śrubami kolimacyjnymi lusterka wtórnego aby laser uderzył w marker środkowy  

4.Koniec zabawy z lusterkiem wtórnym, kolimacja lustrem wtórnym aby laser powracając wstrzelił się w środek tarczy kolimatora.  

 

Zależy mi na tej kwestii wtępsnego ustawienie lusterka elipt. bez lasera:  

czyli względem nie tylko osi główne tubusa ale i dobrze względem wyciągu.  

Pozdr.

 

Wlasnie czytam te opracowania na temat kolimowania i wcale Andrzej tak nie jest. To znacznie, nie ze robisz zle, tylko ze mozna dokladniej.

 

Pierwsza czynnoscia jest ustawienie lusterka wtornego, ale olewajac to co sie w nim odbija. Musisz dokladnie ustawic wtorne w stosunku do wyciagu. Czyli najpierw srodek w stosunku tubusa, potem w stosunku do wyciagu. Pamietsz, ze tego nie zrobiles i co bylo widac? Poczytaj materialy ktore tu wrzucilem.

Link to comment
Share on other sites

Wlasnie przerobilem caly proces kolimacji barlow+laser i musze przyznac, ze metoda jest rewelacyjna (opisana w SKY'u) i ultra precyzyjna. Caly pic polega na tym, ze w technice laserowej zawsze istnieje spore ryzyko zlego ustawienia lustra glownego. Blad ten przenosi sie jakby przez niedokladne ustawienie l. wtornego i potem on zostaje skorygowany przez glowne - wiazki swiatla sie zrownaja, ale calosc wcale nie bedzie prawidlowo skolimowana (nie ma osiowosci w stosunku do np tubusa). Nie bede dokladnie wnikal w technike i bledy, ktore powstaja przez uzywanie samego lasera, bo to jest dokladnie opisane w powyzszych linkach. W kazdym badz razie u mnie sie to potwierdzilo. Mimo bardzo dokladnego ustawienia laserem, metoda barlowowa pokazala spory blad lustra glowneg (sic!).

 

Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.

 

W kazdym razie warto to zrobic i miec poczucie, ze kiedy trafi sie dobry seeing to wyciagniemy max mozliwosci ze swojej optyki. Bo pamietajmy, ze przy srednich warunkach, tak ultra precyzyjne ustawienie wcale nie jest krytyczne do jakosci obrazow.

 

Jeden z autorow jako przyklad podaje, ze dobrze skolimowany newton pokazuje np 3 kratery w Pluto, a idealnie skolimowany pokazal 9 kraterow. To bardzo subtelne roznice, ale jak ktos poszukuje takich szczegolow, to na pewno musi miec zawsze idealnie skolimowany sprzet. Moze brzmi to wszystko troche skomplikowanie, ale uwierzcie, ze nie jest to problemem i dla mnie to nawet przyjemna zabawa. Przede wszystkim bardzo edukujaca i uswiadamiajaca, o co w tych newtonach chodzi :)

 

Tak samo, przy szukaniu przerwy enckego wymagana jest perfekcyjna kolimacja.

 

Rozebralem wczoraj teleskop na czesci pierwsze. Jaki efekty - napisze w watku o tuningu Synty.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Internet oczywiście pełny jest dobrych rad jak zkolimować prawidłowo Newtona laserem, napiszę w kilu słowach jak robię to jako praktyk na codzień w firmie na przykładzie Soligora MT-800:

 

1) demontaż lustra głównego z oprawą i naniesienie markera centralnego z dokładnością do 0,5mm

 

2) montaż lustra głównego z naniesionym markerem (okrąg o średnicach 7 i wewnętrznej około 4mm)

 

3) demontaż lustra wtórnego i wycentrowanie pustego pająka na suwmiarkę wzgledem brzegów tubusa też do 0,5mm

 

4) kolimacja głównego lustra okiem przez otwór w pajaku do zgrania się obrazu oka i markera centralnego widzianego przez otwór w pająku

 

5) założenie lustra wtórnego i wstępne ustawienie jego kąta i głębokości okiem aby symetrycznie obejmowało całe lustró główne

 

6) dopiero teraz w użyciu jest kolimator laserowy służący do ostatecznego zgrania plamki lasera z jego wylotem

 

7) dopuszczam na końcu minimalną korektę lustrem głównym oraz wtórnym i okiem stwierdzam że nadal całe główne jest symetrycznie widoczne we wtórnym patrząc przez otworek Fi=8mm złączki do WEB kamerki włożonej do wyciągu

 

8) jeśli i na oko i na laser teleskop jest prawidłowo skolimowany to praca jest ukończona i teleskop dokładnie skolimowany

 

Wykonanie tych czynności zajmuje mi w firmie około godziny czasu i wszelki pośpiech tutaj tylko przedłuża operację dokładnej kolimacji co już wielokrotnie przerabiałem, przy tej pracy trzeba myśleć i wyciągać logiczne wnioski z popełnianych błędów 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Januszu !

A co z prostopadłością osi optycznej wyciągu w stosunku do tubusa teleskopu. W pierwszym artykule jaki Jesion znalazł jest sporo własnie na ten temat. Pomiar suwmiarką nie gwarantuje, że oś ta jest prostopadła a tylko, że wylot wyciągu jest w jednej wysokości ze środkiem pająka (lusterka wtórnego).

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jesionie jako profesjonalista robię wyciągi zapewniające od razu po ich montażu na tubusie pełną prostopadłość osi wyciągu do osi tubusa 8)

Nieprostopadłość tych osi w innych wyrobach by się objawiła wędrowaniem plamki lasera po lustrze poza marker cebtralny wraz z przesuwaniem wyciągu co łatwo sprawdzić na samym poczatku kolimacji i szybko poprawić położenie takiego złego wyciągu przed dalsza kolimacją :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Nie jest to do końca prawda. Wyciąg nie musi być prostopadły aby plamka trafiała na środek lustra głównego bo wystarczy odpowiednio ustawić lustro wtórne. Nie jest chyba też możliwe aby metodą optyczną - na oko - ocenić, że odchyłka od pionu wynosi kilka stopni. Nie potrafię jednak ocenić na ile jest to problem bo oprawy wyciągów są teoretycznie prostopadłe do tubusa. Ruchome części wyciągów nie muszą jednak zachowywać tej prostopadłości o czym świadczą posty w wątku na temat Synty. Dobrze byłoby to sprawdzić w praktyce. Obawiam się, że nie każdy wyciąg da się łatwo sprawdzić. Opisana w linku w pierwszym poście procedura zakłada, że oprawa lustra wtórnego ma możliwość umocowania w niej gwintowanego trzpienia, na środek którego ogniskuje się plamkę lasera podczas kolimacji wyciągu. Nie jestem pewien czy we wszystkich typach pająków jest to możliwe tak łatwo i być może trzeba używac specjalnych przyrządów pomocniczych do tego celu.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

W naszych pająkach jest walcowy otwór o średnicy 8mm co umożliwia włożenie tam kontrolnego trzpienia do ustawiania wyciągu proponowaną metodą 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

To świetnie, myślę, że mógłbyś dla porządku sprawdzić jak wygląda kolimacja wyciągu w kilku swoich egzemplarzach opisaną metodą. Bo to co napisałeś o swoim sprawdzeniu to jest jakby połowa opisanej wcześniej procedury kolimacji wyciągu - dla jednej płaszczyzny. Znacznik z lasera na środku pręta kontrolnego oznaczał będzie, że i w drugiej płaszczyźnie zachowany jest kąt prosty.

Zastanawiam się jednak ciągle jakie są tu dopuszczalne tolerancje i czy nie przeginamy w miejscu gdzie nie jest to aż tak potrzebne.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Jesion napisał w wątku o kolimacji laserem:

---------------------------------------

Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.

---------------------------------------

 

Mam taką potrzebę dowiedzenia się o tych technikach na spokojnie po polsku. Czy jest już to opracowanie i gdzie ?

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.

 

Ja również miałbym taką potrzebę. Z tym, że nieźle by było jakby kolimacja była opisana od początku tzn. tak jakbyśmy składali teleskop z części po raz pierwszy (ustawienie wyciągu, pająka, itd.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.