Skocz do zawartości

Kwadrantydy - korzystny moment maksimum! :)


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Radek, ja też widziałem tego ze zdjęcia. Był krótki, ale za to bardzo jasny. Obserwowałem spod okna dachowego z widokiem na radiant, bałem się że wiatr urwie mi głowę :szczerbaty:

Poza tym widziałem przez 7x50 Wenus w Skorpionie i Księżyc z pięknym światłem popielatym(na nieoświetlonej części widziałem morza).

Kwadrantydów widziałem teochę, ten co mu zrobiłeś zdjęcie najjaśniejszy, ale były też takie co leciały długo ale za to były mniej jasne.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, migawke palcem naprawiłem, dalej działa :)))

 

Przemo

 

 

W Warszawie w końcu ok 4 UT się rozpogodziło. Wykonaliśmy 1.5h obserwacji przed świtem, w czasie których przy niebie jaśniejącym i częściowo pokrytym chmurami wypatrzyliśmy kilkanaście Kwadrantydów. Niewiele, ale po tak długim czekaniu nawet te parę sztuk bardzo cieszy.

 

Niestety nasz Canon 300D dojechał do swojego końca i okazało się że od 21:57 migawka przestała się otwierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ pierwszy raz na forum, przedstawię się: Krzysztof, miejscowość Kawka ok. 20 km na płn. od centrum Lublina. Lokalizacja bardzo dobra na obserwacje, z dala od żródeł światła, coś w rodzaju wielkiej ,,polany" z trzech stron otoczonej lasami, a z czwartej łagodnym wzniesieniem:)

Obserwacje kwadrantydów rozpocząłem ok. 04:45 LT, niebo było wprawdzie bezchmurne, ale przejrzystość powietrza nie najlepsza. W ciągu pół godz. naliczylem tylko około 7 kwadrantydów dość ,,szybkich" i niezbyt jasnych, oraz 3 meteory w okolicy konstelacji Lwa, te były najjaśniejsze;)

Spory mróz (-9,4C), dość silny wiatr i ból gardła wygoniły mnie do łóżka, tym bardziej ze pojawily sie pasy łagodnych chmur dodatkowo utrudniających widoczność.

Mimo wszystko spora frajda.

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie pogoda była idealna przez całą noc :D Obserwowałem ze 2 godzinki pomiedzy 3.30 a 5.30. Widziałem gdzieś około 50 kwadrantydów przeważnie słabych ale trafiały się też byki( po tym ze zdjęcia pozostał jeszcze kilka sekund wyraźny ślad)

Ogólnie uważam że było warto. :ha:

 

Pozdrawiam wszystkich wytrwałych

Filip B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety chwilę po napisaniu posta, zachmurzyło się i było pochmurno aż do samego rana tj. ok. 8:00 :(

 

Wstawałem o 2:00 - chmury, o 4:00 - chmury ... dopiero o 8:00 jak już Słońce wzeszło zrobiło się... bezchmurnie. Szkoda, że tak wyszło. Napaliłem się na te Kwadrantydy <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja miałem okazję obserwować w sumie tylko 4 zjawiska w tym jeden ok 4-5 mag, aż pozostawił piękny dymek za sobą :D ... lookałem między 5-7 godziną ale tylko okazyjnie, bo głównie podziwiałem saturna, marasa i wenus - takie planetarne lookanko :rolleyes: ...pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meldują się Piaski Wielkopolskie . A więc rzeczywiście do 3 razy sztuka … Nie udało się z Leonidami , marnie pogodowo wypadły Geminidy ale dla Kwadrantyd pogoda okazała się łaskawa . Zaraz po powrocie z pracy nastawiłem budzik na 3.15  Warto było wstać … Obserwację prowadziłem przez okno w pokoju , które skierowane mam na wschód , czyli na początku obserwacji radiant miałem przed sobą . Na początku sporo sporadyków i kilka Kwadrantyd ale raczej nic szczególnego . Im wyżej „wspinał się” Wolarz tym Kwadrantydów było coraz więcej . Najładniejsze meteory o godzinach 4.44 , 4.46 , 5.03 ( 3 jeden zaraz po drugim ) , 5.12 ( jeden Kwadrantyd i drugi wspaniały z wyraźnym śladem po zjawisku , pasujący do Coma Berenicyd ? ) . O 5.15 zaczęło się najlepsze i trwało do 5.50 . W tym czasie naliczyłem dobre 30 Kwadrantydów i około 7 innych ( najładniejszy krótki ale bardzo jasny tuż obok Wolarza ) . Seria 3 Kwadrantydów pojawiła się też o 6.15. Obserwację zakończyłem o 6.30. Jak widać nawet przy ciepłym grzejniczku można zobaczyć niezły spektakl … Osobiście gratuluję Tym Wszystkim którzy prowadzili obserwację przy tym niezłym mrozie i strasznym wietrze …

Ale czytając o pięknych Kwadrantydach w Lwie mogę tylko wyobrazić sobie co się działo …

Kwadrantydy spisały się na 6 z plusem ! Przez cały czas obserwacji naliczyłem dobre 80 zjawisk . A teraz nic nie pozostaje jak czekać na Lirydy … Życzę Wam w tym Nowym Roku samych bolidów !

Pozdrawiam

Tryl7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 zjawisk to piękny rezultat. Powinieneś wypełnić raport z tej obserwacji. To wcale nie jest trudne, a będziesz miał satysfakcje, że twoja obserwacja będzie uwzględniona w globalnej analizie. W razie problemów skontaktuj sie z nami.

 

Mnie marzy się domek na wsi z wielkim oknem dachowym i dużo wolnego czasu na siedzenie po nocy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie marzy się domek na wsi z wielkim oknem dachowym i dużo wolnego czasu na siedzenie po nocy. :)

 

Marzenia się spełniają !

Za jedyne 100 tys. złotiszczy możesz mieć domek w środku pola na działce 100 arów.

Okno dachowe wkręcę gratis i Młućkę dojną dostaniesz też. Nic nie musisz robić z jednego

hektara wyżyjesz bo ziemia cię utrzyma i znajdziesz czas na obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzenia się spełniają !

Za jedyne 100 tys. złotiszczy możesz mieć domek w środku pola na działce 100 arów.

Okno dachowe wkręcę gratis i Młućkę dojną dostaniesz też. Nic nie musisz robić z jednego

hektara wyżyjesz bo ziemia cię utrzyma i znajdziesz czas na obserwacje.

 

Hehehe, dobre!

 

Tylko co będzie, gdy Młućka zacznie się cielić w środku nocy, a tu akurat Perseidy lecą aż miło ? :szczerbaty:

Edytowane przez Pavlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez całą noc pilnowalem pogody i nawet była czasami ale z balkonu nic nie zobaczyłem :unsure: , co tam głowa do góry następnym razem zmienię miejsce obserwacji bo w swoim widzę tylko kawałek nieba :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.