Skocz do zawartości

Seeing


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, że gdzies kiedys czytałem w necie (niestety nie pamiętam gdzie :( ), jest też o tym co nieco w "Niebo Poradnik Użytkownika" Levy'ego.

 

Z tego co pamiętam, skala ta jest następująca:

A I - najwyższy stopień, obraz IDEALNIE STABILNY

A II - obraz przerywany co kilka sekund małymi turbulencjami

A III - obrazy stabilne, ale często przerywane

A IV - najniższy stopień seeingu, obraz przeważnie zamazany

A V - stopień zarezerwowany wyłącznie dla warunków gdy nie widać ŻADNYCH szczegółów, nawet tarczy planety

 

pozdrawiam

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala Bortle'a określa przejżystość atmosfery, a nie seeing. Poza tym seeing może być różnie określany w tym samym czasie przez różnych obserwatorów, w zależności od sprzętu, miejsca obserwacji, wysokości obiektu nad horyzontem i rodzaju obserwowanego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek tak zapodał z linka, że aż nie potrzeba nic więcej szukać :)

 

Jest to fajna metoda określania seeingu i zdaje się że dość dokładna i obiektywna, ale znalazłem jeden feler (ale czepialski jestem :) ).

 

Otóż jak wiadomo seeing jest zmienny na niebie (im wyżej nad horyzontem tym lepiej). Aby zrobić taki test seeingu trzeba mieć blisko obserwowanego obiektu jasną gwiazdę. W mieście będą problemy , bo widać tylko najjasniejsze gwiazdy a leżą one statystycznie dosc daleko od siebie, tak więc np. przy Marsie nie ma chyba obecnie nic jasnego :(

 

Janusz, napisz coś może nt. metody określania seeingu przez Ciebie przy planetach, też jest ciekawa.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle planety obserwuje 35 cm Makiem z obserwatorium UJ i moje obserwacje i spostrzeżenia nie zawsze są adekwatne do obserwacji z mniejszych sprzętów ale nadmienię że skala Pickeringa jest chyba trochę kaleka bo opisuje tylko jeden z parametrów seeingu czyli jego amplitudę a nic nie wspomina o czestotliwości drgań atmosfery co jest bardzo ważnym czynnikiem szczególnie w astrofoto planetarnym 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawm zaiste doświadczeniem jest przu powerze rzędu 350x przy 350mm teleskopie lekko rozogniskować obraz i patrzyć jak soczewki turbulentne tworzą w różnych miejscach obrazu na raz kilka ostrych obrazów Marsa jednocześnie.

Po ich liczbie i częśtotliwości pojawiania się można dosć dobrze określić dalsze parametry seeingu jak rozmiar komórek konwektywnych i ich ewolucja w czasie obserwacji 8)

Jak widać Seeing to nader skomplikowane zjawisko atmosferyczne i nie da się ująć nawet kilkoma prostymi parametrami :?

Studiowałem sporo literatyry na temat fizyki atmosfery i optyki adaptywnej nowoczesnych teleskopów i ogrom zagadnienia szybko przerósł moje możliwości poznawcze w tym temacie więc już wie że nie za wiele wiem na razie w tym temacie bo brak mi czasu na czytanie wciąż nowych prac i opracowań z tej ciekawej dziedziny astronomii obserwacyjnej :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.