Skocz do zawartości

Dosprzętowanie synty 8 za 300-400 zł


PatrykZG

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę powielam temat, ale patrzę na różne wątki, i wciąż mam duże wątpliwości, co kupić na "start" do synty 8.

 

Powiem tak, napewno interesują mnię trochę planety i łysol. Słyszałem że Plossl 10 mm to pomyłka, więc na razie myślę o takim komplecie :

Plossl 25 mm z kompletu + nowy okularek 5-8 mm do planetek + jakiś barlowik, podobno z tanich niezły jest Soligor 2x 2".

Jaki efekt da używanie barlowa 2" z okularkami 1,25 ?

Jeśli to "konieczne" mogę pozbierać więcej sianka, na zasadzie, że najpierw kupię okular o niskiej ogniskowej lub barlow, a potem cos lepszego dokupię.

Więcej radochy da mi możliwość podwojenia zbliżenia tych Plossli z kompletu za pomocą barlowa, czy kupno jakiegoś konkretnego okularka o niskiej ogniskowej, tak do 300 zł max ?

Straszny mętlik, nie wiem cóż czynić :) Z góry dzięki za rady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę powielam temat, ale patrzę na różne wątki, i wciąż mam duże wątpliwości, co kupić na "start" do synty 8.

 

Powiem tak, napewno interesują mnię trochę planety i łysol. Słyszałem że Plossl 10 mm to pomyłka, więc na razie myślę o takim komplecie :

Plossl 25 mm z kompletu + nowy okularek 5-8 mm do planetek + jakiś barlowik, podobno z tanich niezły jest Soligor 2x 2".

Jaki efekt da używanie barlowa 2" z okularkami 1,25 ?

Jeśli to "konieczne" mogę pozbierać więcej sianka, na zasadzie, że najpierw kupię okular o niskiej ogniskowej lub barlow, a potem cos lepszego dokupię.

Więcej radochy da mi możliwość podwojenia zbliżenia tych Plossli z kompletu za pomocą barlowa, czy kupno jakiegoś konkretnego okularka o niskiej ogniskowej, tak do 300 zł max ?

Straszny mętlik, nie wiem cóż czynić :) Z góry dzięki za rady !

 

Osobiście wybrałbym krótki okular planetarny.

Zajrzyj np tutaj: KLIK i tutaj KLIK

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nabyłem okularek, który podaje ABC, i powiem że jestem usatysfakcjonowany :) DObrze się spisuje, a na dodatek cena spadła o 50 zł. Według mnie nie ma się nad czym zastanawiać, okular daje niesamowity komfort obserwacji, możesz dopasować muszlę oczną w zależności do potrzeb- jak dla mnie bomba! Jeśli jesteś zainteresowany tym NLV, możesz przejrzeć wątek, który założyłem.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, na razie wezmę po prostu syntę na raty, przez pierwszy miesiąc będę się uczył nią obsługiwać. Poźniej gdy nauczę się celować i ruszać teleskopem, to wezme coś bardziej wymagającego, chyba tego Vixena NVL 6mm. Mogłby mi ktoś mniej więcej opisać jak wygląda Mars lub Saturn przez tego syntowego Plossla 10 ? Obserwacja takich obiektów ma wogóle sens ?

Gość od którego chcę kupić teleskop z tańszych barlowów mówił że ma jakiegoś Vixena za 99 zł, warto się w to pakować ? Czy będzie pogarszał tylko jakość obrazu dobrych soczewek ? Jeśli kupię Vixena NVL to nawet na Soligora 2" długo mnie nie będzie stać, więc myślałem o tym Barlowie Vixenowskim jako "tymczasowy", nie wiem czy mi się to opłaci, ale sam fakt odbioru osobistego to jak dla mnie duża zaleta :) Nie ufam kurierom :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość od którego chcę kupić teleskop z tańszych barlowów mówił że ma jakiegoś Vixena za 99 zł, warto się w to pakować ? Czy będzie pogarszał tylko jakość obrazu dobrych soczewek ? Jeśli kupię Vixena NVL to nawet na Soligora 2" długo mnie nie będzie stać, więc myślałem o tym Barlowie Vixenowskim jako "tymczasowy", nie wiem czy mi się to opłaci, ale sam fakt odbioru osobistego to jak dla mnie duża zaleta :) Nie ufam kurierom :P

 

Mam go (miesiąc, tak jak synte :) ) i generalnie, jak dla mnie, nie jest źle - używam go razem z kitowym plosslem 25mm.

Z 10'ką nie próbowałem, bo kupiłem NLV 5mm.

 

Raz nawet połączyłem tego barlowa z NLV 5mm :szczerbaty: - głównie po to, by zobaczyć czy mars będzie

ciemniejszy...

 

Pewnie kiedyś kupię lepszego, ale na razie (po NLV 5mm) zainwestowałem w filtry.

 

Pozdrawiam

 

Sebastian

Edytowane przez Bat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłby mi ktoś mniej więcej opisać jak wygląda Mars lub Saturn przez tego syntowego Plossla 10 ?

Cóż. Jak to mówią, "szału ni ma", ale też nie jest aż tak tragicznie. Na Marsie widać już szczegóły powierzchniowe jak czapa polarna czy zarysy kontynentów. Co do Saturna, to trudno o jakiś bajer bo na tę planetę 120x to jest stanowczo za mało (widać wyraźnie odcięte od globu pierścienie ale jak dla mnie to oczywiście za mało) a zwłaszcza przy obecnym pochyleniu pierścienia. Jeśli chcesz zobaczyć jego strukturę tzn np. przerwę Cassiniego to przy tych 10mm nie masz na to szans. Jednak przez 6mm masz na to większe szanse(oczywiście w świetnych warunkach), niedawno na forum pewne osobby meldowały że widać kropę w pierścieniu na ~240x. Osobiście dwa dni temu przez wspomnianego vixena szóstkę obserwowałem bejecznego Marsa, chwilami miało się wrażenie że to jest zdjęcie, kontynenty były świetnie zarysowane, czapa polarna nabrała jakiegoś kształtu a nie jak to w 10mm biała kropka. Poza tym widać było, że planeta ma fazę, miała lekko owalny kształt. Co do wad pola w tym okularze to koma występuje na samym brzegu, poza tym obraz bardzo ładny. Aberracji prawie nie ma.

 

Moje wrażenie po spojrzeniu przez Vixena NLV6mm jest takie: zacząłem się dziwić samemu sobie, że wcześniej mogłem oglądać planety przy marnym 120x z tego KITa 10mm. Gorąco polecam ten okular. Jak już wcześniej wspomniałem w DObrej firmie panowie opuścili cenę więc jest dodatkowa korzyść.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.