Skocz do zawartości

Świetne warunki - M81 gołym okiem...


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dziś wybrałem się na kilka godzin w ciemne miejsce kilkanaście km od Krosna. Powietrze było niesamowicie przejrzyste tak, że zasięg w zenicie wyraźnie przekraczał 7.0 mag (gwiazdy GSC 4143 1061 i GSC 4384 1160 były wyraźnie widoczne metodą zerkania, a obie mają jasność 7.1 mag). Dzięki temu drugi raz w życiu udało mi się dostrzec gołym okiem M81.

 

Z ciekawszych obiektów doskonale była widoczna mgławica Rosetta (NGC 2238), mgławica Płomień (NGC 2024), czy mgławice w Plejadach. Obserwowałem też mnóstwo galaktyk w Pannie, Lwie, Warkoczu Bereniki, Psach Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z ciekawszych obiektów doskonale była widoczna mgławica Rosetta (NGC 2238), mgławica Płomień (NGC 2024), czy mgławice w Plejadach. Obserwowałem też mnóstwo galaktyk w Pannie, Lwie, Warkoczu Bereniki, Psach Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

A to Mgławicę Płomień widać gołym okiem :o szczerze to wątpię, ale i tak miałeś piękne warunki do obserwacji.. a obserwowałeś jakimś sprzętem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Możesz podać dokładniej to miejsce z którego obserwowałeś?-

-w okolicach Krosna i w Bieszczadach-(trzeba się tam kiedyś koniecznie wybrać!), często masz podobne warunki?

Jak widać z tych okolic gwiazdozbiory położone najnizej: Żuraw, Centaur, Wilk, Korona południowa, gwiazdę Shaulę, centrum Drogi mlecznej.

Czytałem ze mozna m81 zobaczyc gołym okiem, ale ja bym i tak nie zobaczył w takich warunkach-mam za słaby wzrok-nie sokoli.

Gratuluje i Narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to Mgławicę Płomień widać gołym okiem :o szczerze to wątpię, ale i tak miałeś piękne warunki do obserwacji.. a obserwowałeś jakimś sprzętem?

Przecież tego nie pisał.

Tylko m81.

 

Witam

Możesz podać dokładniej to miejsce z którego obserwowałeś?-

-w okolicach Krosna i w Bieszczadach-(trzeba się tam kiedyś koniecznie wybrać!), często masz podobne warunki?

Jak widać z tych okolic gwiazdozbiory położone najnizej: Żuraw, Centaur, Wilk, Korona południowa, gwiazdę Shaulę, centrum Drogi mlecznej.

Czytałem ze mozna m81 zobaczyc gołym okiem, ale ja bym i tak nie zobaczył w takich warunkach-mam za słaby wzrok-nie sokoli.

 

Koronę Australii , Shaulę zobaczysz dobrze już z Jodłowa czy np. Kudłaczy.

W Bieszczadach będąc oczywiście gdzieś wysoko także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziś wybrałem się na kilka godzin w ciemne miejsce kilkanaście km od Krosna. Powietrze było niesamowicie przejrzyste tak, że zasięg w zenicie wyraźnie przekraczał 7.0 mag (gwiazdy GSC 4143 1061 i GSC 4384 1160 były wyraźnie widoczne metodą zerkania, a obie mają jasność 7.1 mag). Dzięki temu drugi raz w życiu udało mi się dostrzec gołym okiem M81.

 

Z ciekawszych obiektów doskonale była widoczna mgławica Rosetta (NGC 2238), mgławica Płomień (NGC 2024), czy mgławice w Plejadach. Obserwowałem też mnóstwo galaktyk w Pannie, Lwie, Warkoczu Bereniki, Psach Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

to faktycznie musialo byc ciemno :)

tez kilka razy zaliczylem mocna adaptacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać dokładniej to miejsce z którego obserwowałeś?-

-w okolicach Krosna i w Bieszczadach-(trzeba się tam kiedyś koniecznie wybrać!), często masz podobne warunki?

 

Tym razem obserwowałem z miejsca odległego o około 1 km na północny zachód od Zręcina. Miejsce nie jest idealne, bo do centrum Krosna jest w linii prostej chyba jakieś 10 km, do centrum Jasła pewnie z 15 km, a do centrum niewielkego (ale dość jasnego) Jedlicza jest chyba nieco ponad 5 km. Na szczęście wszystkie te miejscowości znajduja się na północny zachód (Jasło), północ (Jedicze) i północny wschód (Krosno) od miejsca obserwacji, a na południe są tylko małe wioski, w których po godz. 23 gasną wszystkie światła (w kierunku południowym najbliższa oświetlona po 23 miejscowość jest chyba dopiero gdzieś na Słowacji).

Innym znacznie ciemniejszym miejscem są okolice góry Bani Szklarskiej - pomiędzy Królikiem Polskim a Szklarami. W takich miejscach podczas pogodnej bezksiężycowej przejrzystej nocy zasięg zawsze wyraźnie przekracza 6.5 mag (zresztą nawet u mnie - na południowym brzegu Krosna średnio kilkanaście nocy w roku mam zasięg rzędu 6.8 mag). Ja zazwyczaj obserwuję niebo jednak od siebie z Krosna, a w te ciemne miejsca wybieram się średnio 2-3 razy w roku, niemniej jednak zawsze jest to dla mnie wielkie przeżycie.

Niebo z tej drugiej miejscówki obserwowałem chyba 5 razy, z czego 2 razy bez wielkich problemów dostrzegalny był przeciwblask, a M33 była za każdym razem bez probemu widoczna gołym okiem.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to Mgławicę Płomień widać gołym okiem :o szczerze to wątpię, ale i tak miałeś piękne warunki do obserwacji.. a obserwowałeś jakimś sprzętem?

 

Obserwowałem teleskopem 20 cm i lornetką 10x50. Mgławica Płomień była widoczna zarówno w telekopie jak i w lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.