Skocz do zawartości

Startowy teleskopik a docelowe okulary


Jędrek40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

To mój pierwszy wspis wiec pozwólcie, że sie przedstawię.

Mam na imię Andrzej, mieszkam w podmiejskiej wiosce Domaszczyn 2km od Wrocławia (dla ziomali: okolice Długołeki, Zakrzowa, Szczodrego).

Od tygodnia jestem wspólwłaścicielem (wspólnie z moją 11-letnią córką Bogną) teleskopu SKP1145EQ1.

W przeszłości w czasach ogólniaka dwukrotnie otarłem się o obserwacje astronomiczne: planetarium w Chorzowie i obserwowanie zaćmienia księzyca z dachu bloku, przez teleskop wypozyczony od naszego fizyka.

Tym razem to moja córka zapragnęła teleskopu... No i po emocjonalnym zakupie mamy to maleństwo.

 

Zdąrzyłem juz poczytać różne opinie na jego temat więc możemy przejśc do meritum :-)

Krótko mówiąc: to mnie cholernie wciąga :-). Cieszę się tez z faktu że Bogna chętnie razem ze mną poznaje podstawy astronomi. Myślę że aspekty dydaktyczne obserwacji są nie do przecenienie: astronomia, geografia, meteorologia i optyka w jednym :-).

 

Na jakis czas pozostaniemy z tym teleskopem, ale chce wyposazyć go w lepsze szkła, by poprawić zasięg i jakośc obserwacji zarówno planet jak i DS.

Kupując lantanowe okulary chciałbym by nam służyły również w docelowym teleskopie (np. Synta Sky-Watcher" DOB 8" 200/1000).

 

I tu mam do Was prośbę o radę.

Który wariant wybrać:

1. LV4 (powiększenie 125x)

2. LV5 + barlow 2x (powiększenie 100x i 200x)

3. LV6 + barlow 2x (powiekszenie 80x i 160x)

4. Celestron X-cel 5mm + barlow

 

Prosze pamietajcie, że w przyszłości chciałbym je uzywać w wiekszym teleskopie jw.) oraz to że obecny teleskop ma fizyczną odległość zwierciadła od wyciągu ok 250mm więc wg mnie ma juz wbudowanego Barlowa).

 

Pozdrawiam

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie kupuj barlowa, a zaopatrz się w 6mm i jakies 22-25mm, jeśli nie mieliście za wiele okazji na poznanie nieba , to będzie to świetna okazja, a przy okularze 22mm i jego polu 70* masz pole widzenia troszkę ponad 3* koniecznie trzeba to wykorzystać.

 

czyli celuj raczej w coś dłuższego o polu >=65*

a 6mm chyba lepiej w drugiej kolejności

 

no i przydadzą się one w 200/1000 tylko jeśli ma być akurat ten teleskop to już trzeba mierzyć w lepsze okulary, o wartości wiekszej niż twój aktualny teleskop :|

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tym teleskopie z LV6 i barlowem bedzie dobrze widac planety? Tu jest najsłabiej jesli chodzi o okulary z zestawu (SR4).

Mam H20 do mniejszych powiekszeń (DS) i nie jest tak słabo jak z tym SR do planet.

Więc w pierwszej kolejności chciałbym własnie cos do planet LV6 _barlow lub LV4)

Czy LV4 bedzie przydatny dla 200/1000?

Czy LV6 w obecnym teleskopie nada się naprzykład do M42?

 

Może to naiwne pytania ale taki mam stan wiedzy na dzis :-)

 

Pozdrawiam

 

Jedrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jędrek. Widze ze mieszkasz mniej wiecej po tej samej stronie wroclawia co ja :Beer:

 

Powiedz, dlaczego jako docelowy teleskop wypatrzyles 200/1000 a nie 200/1200? Ta druga jest bardziej tolerancyjna jesli chodzi o okulary.

 

Jesli chodzi o lv6 to da Ci powiekszenie 83x co jest dobrym DSowym powiekszeniem. Nie jest to powiekszenie planetarne, ale w 200/1200 czy 200/1000 juz bedzie to powiekszenie dobre do planet jak i do malych gromad kulistych, czy malych zwartych mglawic.

 

A tak w ogole to moze bys sie chcial z nami wybrac na nastepny wypad za miasto. Mialbys okazje poobserwowac z nami pod dobrym niebem i przy okazji sprawdzic roznego rodzaju teleskopy, okulary czy filtry.

Tu masz opis naszego ostatniego wypadu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=19741&st=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 2 barlowami i okularem to nie możesz się spodziewać niczego dobrego, jakość obrazu dostanie bardzo po d....

Dlaczemu dwoma? W tym teleskopie nie ma wmontowanego barlowa w wyciag.

 

Jędrek: do planet bedziesz potrzebowal ogniskowej okularu w okolicach 3mm. Podobny efekt uzyskasz z barlowem i lv6. Tylko ze dobry barlow do dobrego okularu (jakim jest lv6) bedzie kosztowac 600-700zl.

Oczywiscie mozesz kupic cos tanszego, ale najpierw spojrz na to:

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=8&str=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zgadza się ,rzecz w tym, że uwierzyłem na słowo bo nie znam tego teleskopu, a skoro kolega pisze, że długość tuby to 25cm no to inna myśl mi do głowy nie przyszła, jak to, że musi tam ten barlow siedzieć, ale te 25cm to troche mało by było nawet jak na wbudowanego barlowa

 

swoją drogą skad wziąłeś te 25 cm Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje swoją poprzednią wypowiedż z poczatku watku: "teleskop ma fizyczną odległość zwierciadła od wyciągu ok 250mm " tzn do punktu przecięcia się osi wyciągu z osią teleskopu :-)

Ale może to nie jest cała ogniskowa. Może należy wiąc jeszcze pod uwage odleglość pomiedzy w/w puntem a płaszczyzną przechodząca przez koniec wyciągu?

Wtedy mozna by uzbierać te 500mm (nie 250 a powiedzmy 330mm+170mm)???

 

Jak mierzy sie ogniskową w Newtonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczoraj testowałem teleskopik z nowym NLV 5 i Barlowem.

 

Ale po kolei:

W sieni zamontowałem okular w wyciągu. Potem powiedziałem mojech kochanej żonie, ile te graty kosztowały (nic nie wiedziała że kupuję) i było przez chwilę ostro.

Wyszedłem na zewnątrz lukam na łysego a tu jak za mglą. Myślę, może za krótki wyciąg i nie ostrzy.

Ale juz po paru minutach było lepiej.Teraz pierwszy raz zauważyłem, że wychłodzenie teleskopu ma wpływ na ostrość.

 

Księzyc super zarówno z z NLV jak i w zestawie z Barlowem. Z barlowem wyciąg jest prawie tak długi jak zała tuba :-). Jakie szczegóły !!! Oczu z córką nie mogliśmy oderwać.

Mieliście racje, zupełnie inny komfort obserwacji niż z moim zestawowym SR4.

 

Potem skierowałem teleskop na M41 (na tą w Orionie :-), dopiero co się uczę tych M-ek.

Tu juz nie było takich ochów. Lepiej i wygodniej z kitowymi soczewkami ale ta mgiełka maulutka.

 

Kolejny cel to Saturn (jeśli to był Saturn: ok 21 nisko nad południowo - wschodnim horyzontem).

Wciąz bardzo mały nawet w powiekszeniu 160x. Praktycznie jak gwazda. Czy to możliwe?

 

Potem Mars. Tarcza piekna ale lekko rozmazana w jedną stronę. To błąd kolimacji czy łzy w oczach?

 

Po Marsie wniosłem teleskop do sieni (wygląda very profi z tym LV :-). Udobruchałem żonę i poszedlem do sypialni czytać Astronomię na weekend.

 

Ale ta astronimia wciąga :-)

 

Pogodbnego nieba

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem na mysli M42 (nie M41).

Ale jak patrzę np. na zdjęcie:

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=978

to mam wrażenie że oglądałem dwie gwiazdy koło siebie a nie ta mgiełkę.

Poszperam więcej w tym miejscu nieba.

 

Pozdrawiam

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjeciami sie nie sugeruj. M42 powinna wygladac mniej wiecej tak: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19801

 

Tylko w przypadku Twojego teleskopu powiekszenie 100x do takiej m42 to juz max bo pozniej moze byc juz zbyt ciemno.

 

Co do rozmazanego obrazu to jesli trzymasz teleskop w cieplym domu to przed obserwacjami powinien sie chlodzic przynajmniej godzine. Szczegolnie jesli chcesz obserwowac przy duzym powiekszeniu np planety. Saturn przy 160x powinien juz wygladac dobrze tzn pierscienie powinny byc dobrze widoczne i dobrze oddzielone od planety. Acha - saturna obserwuj jak juz bedzie wysoko nad horyzontem czyli od 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten motyw z saturnem... mam wrażenie, że nie masz żadnego programiku, który pomógł by ci w obserwacjach masz tu jeden bo saturn przy 40x nie wygląda jak gwiazdka, a co dopiero przy 160, pewnie mówisz o Syriuszu

 

a tu programik:

 

https://sourceforge.net/project/downloading...arium-0.9.1.exe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

W piatek przed wyjściem z pracy ściągnłem program stellarium. I rczeczywiście teraz identyfikacja ciał i konstelacji jest bardzo łatwa. Tak łatwa, ze czasem zastanawiam się czy nie lepiej by było przedrzec sie przez miesięczne mapy nieba, w wyobraźni uwzględnic czas rzeczywisty... Ale w końcu mamy XXIw :-)

 

Wychodząc z pracy sprawdziłem jeszcze pogodę na ICM i miało być okienko w chmurach z nocy z soboty na niedzielę. jednak było tak pochmurno, że myslenie o obserwacji odłożyłem na inny dzień.

Oglądałem jakis film o pierwszych korkach amerykanów w podobojach kosmosu (program Merkury). Gdzies koło 01.30 powiedziałem sobie: czas do łóżka. Pogasilem światła w salonie, wyjżałem jeszcze przez wschodnie okno w kuchni, a tu widzę dwiazdę na niebie. Wyszedłem przed dom. rzeczywiście jest okno.

Wziąłem teleskop i laptopa ze Stellarium. Wycelowałem w Saturna. Jest! Ale jazda, jest! I pierścienie są. Nasze psy patrzyły na mnie przekrzywiając mordy.

W koło pędziły chmury ale teraz juz miałem Saturna na celu. Popatrzyłem w Stellarium zeby sprawdzić czy mam szanse zobaczyć M42 i M31. Nie o tej porze, nie w tym miejscu. Ale Mars jest tuz koło Księżyca. Ciekawe czy moge go zobaczyć.

Przestawiłem teleskop w kierunku Łysego, oglądam jego otoczenie. Jest mała pomarańczowa tarczka Marsa.

Widok jak z obrazka układu słonecznego w atlasie: Ziemia, nasz satelita, a w oddali kolega Mars.

 

NLV 6 mm i barlow 2x dla mojego 114/500 to był dobry wybór. Czuję sie przygotowany do dalszych obserwacji :-).

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za Wasze porady.

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.