Skocz do zawartości

Okular do planet


sq8luv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że opozycja Saturna coraz bliżej, przydałby mi się okular dający większe przybliżenie (3-7mm).

Rozważałem różne opcje - zestawy uwzgledniające również soczewkę Barlowa, tak aby zakup(y) dał mi satysfakcję i posłużył na dłużej, jednak byłby to koszt około, a nawet powyżej tysiąca zł na co w najbliższych tygodniach nie będę mógł sobie pozwolić.

W związku z tym proszę o radę, jakiego typu okular będzie dobrze dobrze pracował z syntą 10" jeśli chodzi o obserwację planet. Mogę teraz wydać na to 200, maksymalnie 300zł.

Drugie pytanie czy warto kupowac okulary: Celestron Omni 4mm, Sky Watcher LE 5mm, LE 4mm.

Są niedrogie ( dlatego mam wątpliwości co do ich jakości, w dodatku na allegro ;) )

Interesuje mnie przyzwoity sprzęt, ale też nie chcę przepłacać jeśli nie ma takiej potrzeby.

Teleskop wykorzystuję do obserwacji, ale jest szansa w przyszłości na astro-foto.

Na koniec, który z filtrów nadaje się dobrze do obserwacji Saturna?

Dzekuję z góry za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lantan czy ortho??[/url]

 

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu ;)

Gdybym chciał go używać tylko do planet, to pewnie wybrałbym Orto Baadera 5mm, nie przeszkadzałoby mi wtedy małe pole widzenia i nie najlepszy, czysto fizyczny komfort przy obserwacji tylko efekt.

Natomiast ze wzgledu na większą uniwersalność wybiorę pewnie NLV 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że nieczęsto trafia się dobry seeing, kiedy mamy stabilny obraz przy takim powiększeniu. Do Marsa potrzebne są filtry (polaryzacyjny/neodymowy/pomarańczowy itp), bo szczegóły są na nim mało kontrastowe.

Na słabszy seeing dobry byłby jakiś okular ok. 8mm .

 

 

P.S. o to mój jubileuszowy 666 post :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że nieczęsto trafia się dobry seeing, kiedy mamy stabilny obraz przy takim powiększeniu. (...)

Tak, zdaję sobie z tego sprawę, ale właśnie na takie chwile będę czekał :rolleyes: Bo jak nadejdą to będę żałował, że nie mam odpowiedniego okularu.

Do Marsa potrzebne są filtry (polaryzacyjny/neodymowy/pomarańczowy itp), bo szczegóły są na nim mało kontrastowe.

Na słabszy seeing dobry byłby jakiś okular ok. 8mm .

Wiem, wiem ABC ile mnie jeszcze czeka wydatków, ale na coś trzeba wydawać w końcu te pieniądze ;)

Dzięki za uwagi.

P.S. No i gratuluję ciekawego ,,jubileuszu" :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.