Skocz do zawartości

Nowe działy forum


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na ogromną już ilość postów na forum, dochodzącą prawie do ćwierć miliona, zdecydowaliśmy się, trwa to zresztą od jakiegoś już czasu, wydzielić częśc do nowych działów.

Stało się tak ze sprzętem astronomicznym, który został podzielony na 5 głównych grup:

  • Optyka
  • Okulary, filtry, akcesoria
  • Montaże
  • Kamery
  • Obserwatorium

oraz z działu obserwacji astronomicznych i astrofotografii, z których zostały wydzielone kolejne 8 działów głównych:

  • Księżyc
  • Słońce
  • Komety i planetoidy
  • Meteory i Meteoryty
  • Gwiazdy Zmienne
  • Zjawiska zakryciowe
  • Zjawiska atmosferyczne

w zasadzie wydaje się, że do kompletu brakuje jeszcze wydzielenia z obserwacji i astrofotografii - planet, co zapewne niebawem nastąpi

 

Mamy nadzieję, że ten nowy podział, mimo, dużo "dłuższej" strony głównej, będzie bardziej przejrzysty i czytelny, zwłaszcza do odnalezienia starszych wątków.

 

Oczywiście jesteśmy otwarci na inne nowe propozycje konstrukcji działów forum, tak, żeby nam wszystkim, lepiej się z niego korzystało i było łatwiejsze w przeglądaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przydałby się jakiś dział o oprogramowaniu Astro. Jest tego dość sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o sterowanie montażami, wyciągami, sterownikami itp. Dodatkowo obsługa niektórych platform czy programów(np. do obróbki zdjęć) jest nietrywialna więc pewnie byłoby sporo pytań. Można się też wymienić linkami do ciekawych programów. W chwili obecnej te informacje są porozrzucane.

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea jest taka, żeby w każdym dziale przypiąć wątek "Soft" i tam o tym rozmawiać. Oprogramowanie do CCD w dziale kamery, sterowniki montaży w dziale montaże, etc. Chodzi o komplementarność działów. Jeżeli ktoś wejdzie w "montaże", to ma tam znaleźć wszystko co tyczy się montaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden wątek w dziale to zdecydowanie za mało. Zwłaszcza, że w przypadku niektórych platform, które można wykorzystywać do wielu rzeczy trudno byłoby je zaklasyfikować do konkretnego działu (zważywszy na proponowane rozdrobnienie). Często software używa się w zestawach: kamerka+montaż+focus+GOTO, który dział byłby wtedy odpowiedni???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale Mariusz, wyobraź sobie jakie byłyby tego konsekwencje; zrobimy nowy dział na astro-software

i będzie w nim i o atlasach i o planetariach, programy do obsługi montaży, wyciągów, guidingu, ATM'u, dojdą jeszcze programy do stackowania, obróbki zdjęć, jakieś ebooki i będzie totalne pomieszanie z poplątaniem

 

a nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie software'owe "kombajny" zamieszczać w różnych działach, byle ich tematyka dotyczyła danej kategorii sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonywanie daleko idących podziałów jest dobre i złe (jak wszystko).

Pozwólcie jednak, że przedstawię punkt widzenia jaki wypracowałem sobie na przestrzeni 2 lat moderowania zakryć.

Otóż osobne traktowanie Księżyca powoduje, że spod "jurysdykcji" zakryciowej wydostały się tematy zakryciowe, które niejako pojawiły się przy Księżycu. Ot choćby temat o zaćmieniu Księżyca..., który dla wielu (niestety) jest bardziej Księżycowy niż zakryciowy. Tu pojawia się pytanie czy pielęgnujemy stare, niedobre przyzwyczajenia i "pozwalamy" na takie mieszanie pojęć czy staramy się dbać o zawartość merytoryczną i nie brnąć w błędne rozumowanie???

Ja np. subskrybuję tylko dział zakrycia. Do innych zaglądam w sumie mało... ot raz na jakiś czas przeglądam resztę postów. To powoduje, że pewne tematy mniej lub bardziej się rozmywają...

Co zrobić z wątkiem o fotografowaniu przejścia Plejad... czy to temat zakryciowy czy astrofoto?

A ile w nim pojawi się przy okazji fotografii pytań zakryciowych...

Z jednej strony więc to wspaniale, że o kometach poczytam w kometach a o zakryciach w zakryciach.

Ale jak już będę pisał raport z tego co w zakryciach działo się na przestrzeni roku i będę chciał posiłkować się forum to będę musiał szukać nie tylko w zakryciach... bo zaćmienia Księżyca muszę szukać w Księżycu - bo admin przesunął wątek tam gdzie pierwotnie (moim zdaniem błędnie) został założony (pozostaje pytanie czy pielęgnujemy nie dobre przyzwyczajenia czy staramy się wprowadzać dobrą informację choćby przez prawidłowe przyporządkowywanie wątku).

 

Pisze tylko o moich spostrzeżeniach i uwagach.

Zrobicie jak będzie wygodnie dla Wszystkich.

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

PS

Czy nie dążymy do sytuacji, że by dojśc do informacji o EQ 5 będziemy musieli przebrnąć przez 10 podforów bo dojdziemy do tego, że będzie to wyglądało tak:

 

- Astro-forum

- Sprzęt

- Montaże

- Montaże paralaktyczne

- Montaże do 1000 zł

- Firmowe

- No Name;Made in China

- Klasy EQ5....

 

Bo idąc tym tokiem możemy dojąc do dziwoląga jak powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, ze zbytnie rozdrobnienie działów to zły pomysł.

 

Tylko w jakim dziale mam zadań pytanie: "Jakiego oprogramowania używacie podczas robienia zdjęć? Mam na myśli coś co jednocześnie obsługuje aparat, montaż, focuser?"

Ponieważ zanim zadam pytanie mam zwyczaj przeszukiwać forum, czy już ktoś podobnego wątku nie poruszał (a funkcja szukaj na niewiele się zda jeżeli nie znam nazwy konkretnego programu, o który mógłbym zapytać) zacząłem szukać działu o oprogramowaniu i go nie znalazłem i stąd moja propozycja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Oczywiście jesteśmy otwarci na inne nowe propozycje konstrukcji działów forum, tak, żeby nam wszystkim, lepiej się z niego korzystało i było łatwiejsze w przeglądaniu (...)

 

Jeśli ta deklaracja jest szczera (?) to proponuję by zamiast błędnie umieszczać wątki zaćmieniowe poza zakryciami w ramach działu zakrycia powstało "podforum" - Zaćmienia Słońca i Księżyca.

Niech to będzie kompromis między łatwym odnalezieniem przez "laików" tematów zaćmieniowych a tym by podkreślić - ucząc nas Wszystkich i przypominając istotę zjawiska - że to zjawisko zakryciowe.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta deklaracja jest szczera (?) to proponuję by zamiast błędnie umieszczać wątki zaćmieniowe poza zakryciami w ramach działu zakrycia powstało "podforum" - Zaćmienia Słońca i Księżyca.

Niech to będzie kompromis między łatwym odnalezieniem przez "laików" tematów zaćmieniowych a tym by podkreślić - ucząc nas Wszystkich i przypominając istotę zjawiska - że to zjawisko zakryciowe.

Może wytłumacz w takim razie wszystkim co jest przez co zakrywane w czasie zaćmienia Księżyca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wytłumacz w takim razie wszystkim co jest przez co zakrywane w czasie zaćmienia Księżyca??

 

Czepiasz się, a znasz definicje?

Zaćmienie Księżyca zalicza się do zjawisk zakryciowych, i błagam Cię nie każ mi Tobie tłumaczyć jak dochodzi do tego typu zjawisk. Przecież de facto w każdym zjawisku zakryciowym chodzi o jakiś cień. Przecież planetoida zakrywająca gwiazdę rzuca cień na Ziemię. Podobnie jest z zjawiskami mutualnymi w systemie księżyców Jowisza czy Urana. Tam też dochodzi do zakryć wynikających ze wzajemnych przejść ciał przed sobą jak i rzucania cienia jednego ciała na drugie. Wszystkie te zjawiska astronomia zalicza do zjawisk zakryciowych!

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się, a znasz definicje?

Zaćmienie Księżyca zalicza się do zjawisk zakryciowych, i błagam Cię nie każ mi Tobie tłumaczyć jak dochodzi do tego typu zjawisk. Przecież de facto w każdym zjawisku zakryciowym chodzi o jakiś cień. Przecież planetoida zakrywająca gwiazdę rzuca cień na Ziemię. Podobnie jest z zjawiskami mutualnymi w systemie księżyców Jowisza czy Urana. Tam też dochodzi do zakryć wynikających ze wzajemnych przejść ciał przed sobą jak i rzucania cienia jednego ciała na drugie. Wszystkie te zjawiska astronomia zalicza do zjawisk zakryciowych!

Wiem na czym polegają zakrycia i zaćmienia, i zaliczanie zaćmień do zakryć średnio mi pasuje. Najlepiej podaj definicję zjawisk zakryciowych (nie mogę znaleźć), to w końcu przestanę się czepiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta deklaracja jest szczera (?) to proponuję by zamiast błędnie umieszczać wątki zaćmieniowe poza zakryciami w ramach działu zakrycia powstało "podforum" - Zaćmienia Słońca i Księżyca.

Niech to będzie kompromis między łatwym odnalezieniem przez "laików" tematów zaćmieniowych a tym by podkreślić - ucząc nas Wszystkich i przypominając istotę zjawiska - że to zjawisko zakryciowe.

 

Podział forum na działy nie jest jednorodny w/g jednej kategorii: np. typy zjawisk astronomicznych, więc zawsze wątek np. o zakryciu Plejad przez Księżyc będzie mógł wykiełkować w dziale astrofoto, jeżeli ktoś zacznie od wrzucenia swojej fotki ze zjawiska.

Nie oczekiwałbym też, że wątki o zaćmieniach Księżyca nie będą lądowały w dziale Księżyc, skoro taki dział jest. Trudno się spierać czy zaćmienie Księżyca bardziej dotyczy Księżyca czy samego zakrycia ;)

To co dla jednych może być podmiotem zainteresowania, czyli właśnie samo zjawisko zakryciowe dla innych może być tylko narzędziem do obserwacji powierzchni Księżyca...

 

Pomocne mogłoby tu okazać się tagowanie wątków, gdyby była taka funkcjonalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem na czym polegają zakrycia i zaćmienia, i zaliczanie zaćmień do zakryć średnio mi pasuje. Najlepiej podaj definicję zjawisk zakryciowych (nie mogę znaleźć), to w końcu przestanę się czepiać :)

 

Proste tłumaczenie z angielskiego (Definicje IAU, OccultationNewsLetter 1998)

 

Zjawiskiem zakryciowym nazywamy całkowite, bądź częściowe przesłonięcie jednego ciała Układu Słonecznego przez inne ciało tegoż układu bądź jego cień. Do zjawiska zakryciowego dochodzi również gdy ciało US przesłania blask odległej gwiazdy.

 

Do pierwszej grupy zjawisk zaliczamy:

 

- zakrycie Słońca przez Księżyc (tzw. zaćmienie)

- zakrycia planet przez Księżyc

- zakrycia planet przez planety

- zjawiska związane z zakrywaniem i zaćmiewaniem księżyców Galileuszowych Jowisza przez macierzystą planetę.

- zaćmienia Księżyca

- przejścia (tzw. tranzyty) planet Merkury i Wenus na tle tarczy Słońca

- inne zjawiska takie jak np.: zakrycia planetoidy przez planetoidę.

 

Drugą grupę zjawisk stanowią:

 

- zakrycia gwiazd przez Księżyc: tu wyróżniamy dwa rodzaje zakrycia całkowite i brzegowe

- zakrycia gwiazd przez planetoidy

- zakrycia gwiazd przez planety i ich księżyce

- zakrycia gwiazd przez komety (zaobserwowano tylko 1 takie zjawisko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że nikt na siłę nie będzie nikogo zmuszał do zakładania wątku w ściśle określonym dziale, tym bardziej, że już na przykładzie zjawisk zakryciowych widać, jak duże są rozbieżności co do przyporządkowania tego zagadnienia do określonego działu

sam np. nie bez zdumienia, dowiedziałem się kiedyś, że meteory są zjawiskiem atmosferycznym :)

 

generalnie chodzi o to, żeby wypracować pewną równowagę pomiędzy ilością działów a przejrzystością forum,

dwa warunki brzegowe: z jednej strony jeden worek - a w nim groch z kapustą, z drugiej zaś, ilość indeksów, kartotek, szufladek, przegródek będzie większa od ilości "ziarenek", które ta spiżarnia ma poukładać

i jeżeli jest to dylemat typu czy poprawnie, czy wygodnie, to wybaczcie o pryncypialni formaliści, chyba jednak wygoda bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.