Skocz do zawartości

Celestron Powerseeker 127EQ - Problem, liczę na pomoc


JAKUBO

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy forumowicze. Mam teleskop Celestron Powerseeker 127EQ i standardowe okulary 9mm i 20mm. Przez 20mm widac księżyc w dobrej grafice ale nie zbyt dobrze. Przez 9mm nie widać nic, widać tylko rozmazaną część księżyca. A gwiazde 9mm nie zobaczy 20mm widać ale tak samo jak gołym okiem. Liczę na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim miejscu obserwowałeś ? Czy teleskop był wychłodzony ? Jeżeli patrzyłeś przez otwarte okno, to teleskop nie ma szans sie wychłodzić. Jak byłeś z nim na dworzu czy balkonie to pewnie musiałeś patrzeć od razu. Wtedy trzeba poczekać te kilkanaście minun zanim się wychłodzi. No chyba, ze wogóle ostrości nie ustawiłeś.

 

Co do samych gwiazd to one zawsze będą punktami.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś tu nowy. Ja zaczynałem od Powerseekera 114EQ - też obrazy gwiazd mnie nie zadowalały - ale przyzwyczaiłem się, bo nawet w dużych teleskopach będziesz widział punkciki - tylko zauważ że jaśniejsze, o co do tego rozmazanego Księżyca to tak jest przy dużych powiększeniach (wręcz za dużych dla takiego sprzętu) - ale to też mogła być wina niezbyt dobrej pogody - może niebo było niezbyt czyste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to księżyc był rozmazany? Może miałeś ustawioną ostrość w 20mm. A w 9mm nie ustawiłeś od nowa..? Tak jak mówią przeciwnicy Gwiazda zawsze będzie punktem. Popatrz jak księżyc widzisz gołym okiem jako spory obiekt a w teleskopie trochę większy to i gwiazdy gołym okiem nie powinny być punktami aby w telepie było je świetnie widać przy okularze 20mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 20mm widac księżyc w dobrej grafice ale nie zbyt dobrze. Przez 9mm nie widać nic, widać tylko rozmazaną część księżyca. A gwiazde 9mm nie zobaczy 20mm widać ale tak samo jak gołym okiem. Liczę na pomoc.

 

przede wszystkim pisz po polsku, gramatyka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro wiesz, że gałką się kręci, to może masz coś nie tak z optyką? :blink:

 

Może inaczej. Jesteś nowy, masz teleskop Powerseeker 127EQ i nie możesz ustawić ostrości i wogóle narzekasz na gwiazdy. Zacznijmy od gwiazd. Tobie się tylko wydaje, że są troszkę większe od tych, które widzisz gołym okiem. Dla dobrego przykładu. Patrząc na niebo, Mars też jest taką gwiazdką. Jeżeli jednak przycelujesz w niego telepem, przy powiększeniu ok. 180x to w okularze ma on średnicę 8mm (to dużo) w teleskopie trochę większym od twojego.

Po drugie. Może masz jakieś luzy w wyciągu okularowym i nie możesz dobrze ostrości ustawić? Popatrz, może tam coś jest nie tak. W najgorszym wypadku masz coś z optyką.

 

A instrukcja obsługi jest po angielsku

A języka się liznąć troszkę nie chciało? Jak masz problem z angielskim, to skorzystaj już z tych nieszczęsnych translatorów. ;).

 

Acha, no i po trzecie. Skąd obserwowałeś? :rolleyes: Jeżeli było to otwarte okno, to Ci się nie dziwię. Jeżeli z balkonu, z dworu, nie wychłodzonym telepem- też możliwe takie skutki. Mogło się też zdarzyć, że po prostu na niebie były Cirrusy (lub coś w tym stylu) albo mgła opadała.

 

Pozdrawiam

 

PS. Jest coś takiego jak opcja szukaj. Czasami, po wyszukaniu masz już gotową odpowiedź :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAKUBO odnoszę wrażenie, że nie rozumiesz o czym się tutaj wogóle pisze a teleskop dla Ciebie to czarna magia. Najlepiej poczytaj więcej na forum od kompletnych podstaw albo wybierz się do jakiegoś sklepu astro. Jeżeli nie wiesz jak się ustawia ostrość to tym bardziej nie będziesz w stanie stwierdzić czy jest to problem optyki ;)

 

A co sądzicie o tym teleskopie?? ODradzacie go kupić czy nie

 

Z tematu wynika, że już go kupiłeś [?] :unsure: Rozwiń to pytanie bo nie wiem do jakich obiektów chciałbyś go użyć... do Księżyca styknie.

 

Pozdro

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolforzech dzięki. Mam wielki problem z ustabilizowaniem mojego teleskopu. Telepie się jak by miał parkinsona. Teleskop ma montarz paralaktyczny, stojak jest cool teleskop tesz a zeszta się telepie, śróbki są dokręcone a i tak jest bardzo duzo luzu. Juz nie wiem co z tym zrobić :angry:

Edytowane przez JAKUBO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolforzech dzięki. Mam wielki problem z ustabilizowaniem mojego teleskopu. Telepie się jak by miał parkinsona. W stojaku i ,, Tym czymś między stojakiem a teleskopem'' śróbki są dokręcone a i tak jest bardzo duzo luzu. Juz nie wiem co z tym zrobić :angry:

 

Też mam na eq1 (114EQ) i już się przyzwyczaiłem do tych luzów i "parkinsona" B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam na eq1 (114EQ) i już się przyzwyczaiłem do tych luzów i "parkinsona" B)

 

 

Do tego się nie można przyzwyczaić. Ustawie sobie jakiś obiekt wszystko jest dobrze ale żeby ta dobroć trwała musiał bym trzymać teleskop ale jak go będe podtrzymywał to ręce powodują drgania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałem się dowiedzieć co sądzicie na temat tego telepka i chcę zebyście mi podali jeżeli możecie co moge nim zobaczyć. Mówie odrazu że mam możliwość ustawić teleskop w miejscu gdzie nie ma światła, 2km od miasta na szczerym polu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jakubo :Beer:

 

Ano takim telepkiem pooglądasz sobie księżyc, planetki i troszkę dsów. Pytanie, czy spodziewasz się tego co zobaczysz? Na początek zajrzyj tu http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8. Większość obserwacji była robiona przez 150 lub 200 mm lustra, więc ciut większe niż 127mm. Zajrzyj również tu http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna znajdziesz tam sporo ważnych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.