Skocz do zawartości

teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2


RG17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem zupelnie zielony w tym temacie, ale chce kupic ojcu na imieniny teleskop. Nie chceialem zakladac nowego temtau, a tutaj dyskutujecia akurat o tym modelu ktory mam na oku- SK1309EQ2. Moj ojciec tez specjalnie nie mial do czynienia z takim sprzetem, ale ostatnio caly czas mowi, ze chce sobie cos w tym stylu kupic i ze bardzo go to interesuje. Mieszkamy na skraju miasta, mamy duzy taras, spory ogrod, a za plotem tylko pola i laki, wiec od poludnia nie mamy zadnych ograniczen widocznosci. Wiem, ze chcialby obserwowa, ksiezyc, planety i planetoidy. Reasumujac czy ten teleskop bedzie sie do tego nadawal i bedzie ok na poczatek ? Mam do wydania 600 zl i ok 10 dni do imienin wiec nie mam czasu, zeby odlozyc wiecej kasy. Dzieki z gory za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, planetoid to raczej nie ma sensu obserwować, chyba że w celu odkrycia nowych obiektów. Bo to nic innego, jak coś, co przypomina gwiazdkę. A jeżeli księżyc i planety, to jakiś refraktor, bo Newton to bardziej do DS'ów się nadaje, jednak w tym przedziale cenowym nie kupisz dobrego Newtona "uniwersalnego". Pomyśl nad tym.

 

Ja bym stawiał na refraktor, bo Maksutov raczej się nie sprawdzi, tzn. sama tuba 80 czy 90 kosztuje bodajże (podaję z pamięci) 450zł. A z ręki to raczej nie wypada obserwować.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Apropo refraktora. Na lepszym azymutalnym montażu.

PS II. A możeby tak porozmawiać z mamą, babcią, dziadkiem(?) czy nie dołożyli by ze 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, planetoid to raczej nie ma sensu obserwować, chyba że w celu odkrycia nowych obiektów.

 

Jak w wizualu odkryjesz planetoidę to dostaniesz ode mnie 1 mln złotych ... żeby odkryć planetoidę musisz skorzystać z fotografii bo wątpię że telepem zobaczysz coś co ma może 18 mag ... bo większość odkrywanych dzisiaj planetoid ma tyle albo mniej mag ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem przyzwoity teleskop, sam taki posiadam i nie narzekam :) da sie nim wyłapać M-ki i jasniejsze obiekty z NGC. Jesli chodzi o planety też jest całkiem dobrze, ale do zestawu trzeba dokupić jakiś okularek do planet 5mm-4mm bo ten barlow co tam dorzucaja to mozna wyrzucic odrazu albo sobie do drzwi wstawić jako wizjer :-P Nie ma dużej swiatlosily wiec nie jest wymagajacy dla okularow. A 130mm to juz przyzwoita apertura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Czy temat można odświeżyć chodź dawno temu załozony??? Bo ja posiadam ten teleskop od 2-ch miesięcy tylko jako nówkę ale zadowolenia sprawia mi bardzo dużo zwłaszcza po modyfikacji szukacza i tak to teraz wygląda i nie przesadzajcie z drganiami tego montażu dociązyc czymś sam statyw i po problemie :) A kolega z Zawady nadal interesuje sie astronomią???

DSC01729.JPG

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.