Skocz do zawartości

Widziałem po raz pierwszy Saturna:)


JAKUBO

Rekomendowane odpowiedzi

Saturna oglądałem okularem 20mm z barlowem i bez i okularem 4mm ale bez barlowa. Mam zdjęcie jak widać go 20mm bez barlowa. Oczewiście zdj było robione przystawioną cyfrówką do okularu. A dlaczego widziałem saturna jako białą planete z uszami?? Znajduje się on tuż nad księżycem i możliwe że światło księżyca go zaślepia?? Jestem pewien że to był saturn a nie gwiazda bo miało uszy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego widziałem saturna jako białą planete z uszami?? Znajduje się on tuż nad księżycem i możliwe że światło księżyca go zaślepia??

 

W sumie powienieneś wyraźnie widzieć pierścień, a nie żadne tam uszy. Może okularki masz strasznie tandetne...Wyostrzyłeś go dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolorki masz normalne jak na swój teleskop i Saturna

 

Czy odpowiednie filtry dadzą obraz planety, tak żeby ujrzeć kolory, czy to kwestia okularów? W moim teleskopie obraz jest podobny do przedmówcy, przy pow. x225 saturn cały biały. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim reflektorku widać kolorki przy powiększeniu 120x a przy 250x już nie. Zresztą pod każdym względem obraz jest znacznie lepszej jakości przy mniejszym powiększeniu.

 

225x dla telepa 150 mm to już jest na granicy jego mozliwości, a jeśli doliczymy słaby seeing to może być tragedia, szczególnie dla dużej światłosiły. Takie powiększenia wymagają naprawdę dobrego okularka, dobrej optyki teleskopu i dobrych warunków atmosferycznych

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim reflektorku widać kolorki przy powiększeniu 120x a przy 250x już nie. Zresztą pod każdym względem obraz jest znacznie lepszej jakości przy mniejszym powiększeniu.

 

A ciekawe jak wygląda saturn w MTO, którego brałeś ode mnie jakiś czas temu... :Salut:

Swoją drogą mam na uwadze kupno jakiegoś okularka, mam ofertę na Meade UWA 8,8mm, dziś wieczorem będę znał cenę.

A z drugiej strony nie nastawiałem się z moim 6" na obserwację planet, nie po to go kupiłem, chociaż fajnie by było zobaczyć troszeczkę lepszej jakości obrazy.

Boję się, że jak się pokaże Jowisz wysoko na niebie, to też będzie biały. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się, że jak się pokaże Jowisz wysoko na niebie, to też będzie biały. <_<

nie ma obawy nie będzie :D Kolorki na Jupiterze są znacznie wyraźniejsze, a do tego pasy, plamy, mosty, księżyce na tle tarczy itp. atrakcje

 

a MTO jeszcze dobrze nie przetestowane z braku pogody i czasu. Ale może już za kilka dni ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się wypowiedzą mądrzejsi, ale w refraktorze nie ma obstrukcji, która psuje kontrast. No i w dużym Newtonie Saturn może być po prostu zbyt jasny.

 

no właśnie, też o tym słyszałem i nie rozumiem dlaczego akurat miałoby to wpływać na kolor!

 

z tego co wyczytałem wynika że obstrukcja powoduje przeniesienie części światła z centralnego krążka do pierwszego pierścienia. więc chyba powinno to mieć wpływ przede wszystkim na detale o wielkości porównywalnej z wielkością tego krążka i mniejsze a nie na całość obrazu planety i jej kolor.

drugi skutek obstrukcji to zmniejszenie ilości światła ale co to jest te kilka procent.

 

całościowe zmniejszenie kontrastu (a więc i nasycenia kolorów) byłoby wtedy, gdyby w jakiś sposob do "ciemnych" obszarów obrazu docierało światło którego tam nie powinno być (złe wyczernienie, odblaski w soczewkach itp). jednak to nie wskazuje że akurat refraktory miałyby lepszy kontrast.

 

więc gdzie leży przyczyna? kto wie? help!

 

a zbyt jasny obraz to masz oczywiście rację że utrudnia zobaczenie koloru, w małym powiększeniu właściwie widze tylko bielutką sylwetkę saturna i pierścieni i dopiero przy większych powerach pojawiają się pasy i "3D". jednak znowu to jest niezależne od konstrukcji refraktor/reflektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem w czym refraktory są lepsze od newtonów, szuu ma racje ze te kilka % nie powinny robić różnicy. Gdy mam słabe przybliżenie widze 3D ale wszystko jest bialutkie przy duzym powiększeniu ukazują się kolory ale........... mam okular 4mm i to jest zaduze powiększenie i obraz jest nie zbyt ostry i dlatego zdecydowałem się do kupna okularu : Ploss vixen 8mm ( tak mi doradzono ) , który pooglądam saturna z dobrą ostrością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku Saturna kolory są mało intensywne i trudno oczekiwać by były wyraziste w jakimkolwiek teleskopie

 

przy małych powiększeniach subtelne barwy zleją się ze sobą, a ponadto duża jasność powoduje "oślepienie" obserwatora. Przy bardzo dużych powiększeniach z kolei znacznie spada jasność planety i pogarsza się ostrość.

 

zdolność rozdzielcza teleskopu może być nieco myląca. Musimy pamiętać , że ta podawana przez producentów lub wyznaczana na podstawie średnicy zwierciadła głównego lub soczewki obiektywu to rozdzielczość dla określonej długości fali (560 nm) pozwalająca na rozdzielenie gwiazd o jednakowej jasności. Jeśli gwiazdy mają różne jasności to można je rozdzielić nawet wtedy gdy ich odległość jest mniejsza od zdolności rozdzielczej teleskopu.

 

w przypadku planet rozdzielczość teleskopu może być mniejsza niż dla gwiazd. Dzieje się tak ze względu na dokładność wykonania optyki oraz różne "przeszkadzajki" na drodze promieni światła. W teleskopach zwierciadlanych chodzi oczywiście o obstrukcję centralną oraz pająka. LW powoduje rozjaśnienie pierścieni dyfrakcyjnych (szczególnie pierwszego) i zmniejszenie jasności krążka Airego. Powoduje to rozmycie drobnych szczegółów na tarczach planet. Pamiętajmy jednak, że efekt ten jest różny w różnych teleskopach. Im większe LW tym więcej światła w pierścieniach, a mniej w krążku. Pająk powoduje dodatkowo powstanie spajków, które również zmniejszają kontrast zalewając obraz dodatkowym światłem. Im cieńsze ramiona pająka tym spajki są cieńsze i dłuższe. Spajków można się pozbyć wieszając LW na wygiętych ramionach przypominających półkole

 

jak widać bardzo dużo zależy od szczegółów budowy teleskopu. W przypadku planet reflektor Newtona może dać lepsze obrazy niż Mak o tej samej średnicy i ogniskowej jeśli będzie miał mniejsze LW i dobrego pająka. Dlatego dość powszechna opinia , że Maki są lepsze do planet niż Newtony nie zawsze jest słuszna.

 

żeby nie było za prosto to jeszcze trzeba wspomnieć, że i tak decydujące znaczenie ma stabilność atmosfery

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

zwierciadlanych chodzi oczywiście o obstrukcję centralną oraz pająka. LW powoduje rozjaśnienie pierścieni dyfrakcyjnych (szczególnie pierwszego) i zmniejszenie jasności krążka Airego. Powoduje to rozmycie drobnych szczegółów na tarczach planet.

[...]

 

no właśnie, to jest to co już wiemy.

 

(a jak komuś mało to polecam tę stronkę: http://www.astrosurf.com/legault/obstruction.html

fajnie wytłumaczony wpływ obstrukcji na widoczność szczegółów o różnym kontraście i wielkości)

 

jednak ciągle nie wiadomo skąd miałby się brać lepsze kolory w refraktorze nie na szczegółach tylko dla planety jako całości? w ogóle jest taki efekt czy to tylko moje niezrozumienie tematu?

 

przecież jedyne światło jakie wtedy odbieramy pochodzi właśnie z planety i nie zmieni koloru przez to że jego część się zdyfrakcjonuje na LW czy pająku. efektem powinien być trochę mniej ostry obraz i to wszystko (ale nie mniej kolorowy!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... efektem powinien być trochę mniej ostry obraz i to wszystko (ale nie mniej kolorowy!).

dokładnie. Spada kontrast szczegółów o rozmiarach około 2x większych od zdolności rozdzielczej teleskopu. Wystarczy spojrzeć na Marsa. Mimo, że nie widać prawie żadnych szczegółów kolor jest wyraźny!

 

brak kolorów na Saturnie wynika z tego, że ta planeta jest prawie biała, a kolorki są bardzo blade i widoczne raczej w większych instrumentach przy odpowiednim powiększeniu. Aby dostrzec te subtelne barwy trzeba też wnikliwie mu się przyjrzeć

 

jak ktoś nie wierzy niech poszuka zdjęć Saturna z dużych teleskopów pamiętając, że mogą być sztucznie uwypuklone

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolor Saturna widać nawet w małym newtonie lub innym teleskopie lustrzanym, trzeba uważać aby źrenica wyjściowa nie była za szeroka, bo wtedy obraz planety będzie zbyt jasny aby można było dostrzec kolor i to jest cała śpiewka na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc to tylko o to chodzi? to by znaczyło że twierdzeń o lepszym kolorze w refraktorach nie należy rozumieć dosłownie? a przecież ciągle się to gdzieś pojawia. sam nigdy nie używałem refraktora (oprócz lornetki :P) więc nie mogę porównać dlatego się tak dopytuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrast w refraktorze jest w prawdzie lepszy ale uwierz mi na słowo, że dobre teleskopy lustrzane potrafią dać naprawdę piękny i kontrastowy obraz, kolor Saturna jest leciutko żółtawy, nawet przy dobrych warunkach seeingowych i dobrej przejrzystości powietrza (np po deszczu, albo w siarczyste mrozy) da sie zauważyć na Saturnie pasy i ciemniejsze struktury teleskopem klasy 100mm. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.