Skocz do zawartości

KONKURS - LIGA GEOGRAFICZNA II


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

LIGA GEOGRAFICZNA II - 6 KOLEJKA - ODPOWIEDZI

 

1. Do nazw krain geograficznych dopisz położone na ich obszarze miasta.

 

Miasta do wyboru: Chorzów / Gniezno / Kalisz / Olsztyn / Opole / Warszawa

 

Nizina Mazowiecka - Warszawa

Nizina Śląska - Opole

Nizina Wielkopolska - Kalisz

Pojezierze Mazurskie - Olsztyn

Pojezierze Wielkopolskie - Gniezno

Wyżyna Śląska - Chorzów

 

2. Uszereguj podane niżej jeziora według ich powierzchni - od jeziora największego do jeziora najmniejszego.

 

Gopło / Hańcza / Jeziorsko / Łebsko / Morskie Oko / Śniardwy

 

Śniardwy - Łebsko - Jeziorsko - Gopło - Hańcza - Morskie Oko

 

3. Odpowiedz na pytania dotyczące polskich parków narodowych.

 

a. Ile w Polsce jest parków narodowych? - 23

b. Który park jest największy? - Biebrzański PN

c. Który park jest najmłodszy? - PN Ujście Warty

 

4. Podaj ile szczytów tworzy Koronę Gór Polski(ch).

 

28 szczytów

 

Dodatkowo wpisz nazwy najwyższych szczytów następujących pasm:

 

Bieszczady - Tarnica (Pikuj - położony po stronie ukraińskiej)

Gorce - Turbacz

Pieniny - Wysoka

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki

 

5. Do nazw miast przyporządkuj występujące w ich pobliżu surowce (jedna nazwa surowca do jednego miasta)

 

Surowce: rudy cynku i ołowiu / rudy miedzi / siarka / sól kamienna / węgiel brunatny / węgiel kamienny /

 

Bytom - węgiel kamienny

Lubin - rudy miedzi

Kłodawa - sól kamienna

Konin - węgiel brunatny

Olkusz - rudy cynku i ołowiu

Tarnobrzeg - siarka

 

6. Uszereguj wymienione niżej piętra roślinne Tatr (Karpat) - od położonego najwyżej do położonego najniżej.

 

hale / kosodrzewina / podgórze / regiel dolny / regiel górny / turnie

 

turnie - hale - kosodrzewina - regiel górny - regiel dolny - podgórze

 

7. Odpowiedz na pytania.

 

a. Ile procent wyniósł według ostatnich danych (III 2008) poziom bezrobocia (stopa bezrobocia) w Polsce? (dopuszczalny błąd 0,5%) - 11,1%

b. W którym województwie bezrobocie jest najmniejsze? - wielkopolskie

c. W którym województwie bezrobocie jest największe? - warmińsko-mazurskie

 

8. Na podstawie przedstawionych poniżej informacji rozpoznaj miasto i podaj jego nazwę.

 

- liczy około 26 tys. mieszkańców;

- w okresie rozbicia dzielnicowego było stolicą księstwa;

- prawa miejskie miasto otrzymało w XIII wieku;

- zgodnie z przedwojennymi planami miało być stolicą COP-u;

- znane z licznych zabytków i okolicznych wąwozów lessowych.

 

Sandomierz

 

9. Uszereguj podane niżej miasta/miejsca według średniej długości zalegania pokrywy śnieżnej - od miasta/miejsca, gdzie śnieg zalega najkrócej do miejsca, gdzie śnieg zalega najdłużej.

 

Lublin / Łódź / Suwałki / Śnieżka / Wrocław / Zakopane

 

Wrocław - Łódź - Lublin - Suwałki - Zakopane - Śnieżka

 

10. Najdłuższy dzień w Polsce wypada 22 czerwca. Odpowiedz na pytania.

 

a. W którym miejscu Polski (nazwa obiektu geograficznego) w tym dniu dzień trwa najdłużej? - Przylądek Rozewie / Jastrzębia Góra

b. Ile czasu trwa w tym miejscu dzień? (z dokładnością do 30 minut) - ok. 17h20min

c. Ile czasu trwa w tym miejscu noc astronomiczna? (z dokładnością do 30 minut) - 0h00min - nie ma nocy astronomicznej; zmierzch przechodzi w świt - "białe noce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 KOLEJKA - WYNIKI

 

1. Radek Grochowski - 37,0

2. Bemko - 35,0

2. majer - 35,0

4. Gemini - 33,0

5. kossoth - 32,0

5. Tadeopulos (Ania) - 32,0

7. Czosnek - 31,0

7. Hanas - 31,0

9. Piotrek Guzik - 30,0

10. Szpaku - 29,5

11.adi 115 - 29,0

11.rcv 94 - 29,0

13.anva - 26,0

13.Maciek - 26,0

15.Arcturus - 25,0

 

 

KLASYFIKACJA PO 6 KOLEJKACH (bez najsłabszego wyniku) - WYNIKI OFICJALNE

 

miejsce/nick/zad.1/zad.2/zad.3/zad.4/zad.5/zad.6/ punkty bez najsłabszego wyniku

 

1. Hanas - 35,5 / 37,5 / 35,0 / 36,5 / 32,3 / 31,0 = 176,8

2. Czosnek - 35,0 / 38,0/ 36,5 / 34,5 / 29,0 / 31,0 = 175,0

3. Bemko - 34,0 / 37,5 / 32,0 / 32,5 / 30,0 / 35,0 = 171,0

4. Maciek - 36,5 / 38,0 / 34,0 / 34,5 / 0,0 / 26,0 = 169,0

5. Piotrek Guzik - 27,5 / 38,0 / 32,0 / 36,0 / 30,7 / 30,0 = 166,7

6. Gemini - 37,0 / 36,5 / 26,5 / 32,0 / 22,5 / 33,0 = 165,0

7. kossoth - 34,5 / 30,5 / 28,5 / 35,5 / 26,3 / 32,0 = 161,0

8. majer - 31,0 / 27,0 / 28,5 / 34,5 / 27,0 / 35,0 = 156,0

9. Ania (Tadeopulos) - 0,0 / 28,5 / 27,0 / 30,0 / 32,0 / 32,0 = 149,5

10. adi 115 - 29,5 / 29,0 / 21,5 / 28,0 / 30,0 / 29,0 = 145,5

11. Radek Grochowski - 36,0 / 0,0 / 0,0 / 35,0 / 37,0 / 37,0 = 145,0

12. Arcturus - 27,5 / 30,0 / 29,0 / 30,0 / 21,0 / 25,0 = 141,5

12. Szpaku - 25,5 / 27,0 / 30,0 / 28,0 / 27,0 / 29,5 = 141,5

12. rcv 94 - 27,0 / 27,0 / 24,0 / 28,5 / 23,5 / 29,0 = 135,5

15. anva - 22,0 / 28,5 / 25,5 / 27,0 / 27,0 / 26,0 = 134,0

16. aneczka - 30,5 / 34,5 / 31,5 / 33,0 / 0,0 / 0,0 = 129,5

17. ania_s - 0,0 / 27,5 / 24,0 / 28,5 / 22,8 / 0,0 = 102,8

18. Master - 0,0 / 30,0 / 30,5 / 32,0 / 0,0 / 0,0 = 92,5

19. jhk - 34,5 / 0,0 / 24,5 / 0,0 / 30,0 / 0,0 = 89,0

20. Darek_B - 28,0 / 0,0 / 26,5 / 28,0 / 0,0 / 0,0 = 82,5

21. damian.j. - 30,0 / 30,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 = 60,0

22. Paulina - 20,0 / 31,0 / 24,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 = 55,0

23. sajuuk - 0,0 / 0,0 / 0,0 / 32,5 / 0,0 / 0,0 = 32,5

24. Pavlo - 29,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 = 29,0

25. TomekL - 26,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,0 = 26,0

26. uczestniczka zrezygnowała

27. uczestnik zrezygnował

28. uczestnik zrezygnował

 

Proszę sprawdzić. W przypadkach uzasadnionych wątpliwości proszę o informację na PW.

 

Najpóźniej w środę planuję podać oficjalne wyniki.

Najpóźniej w następny weekend podam pełną listę nagród. Następnie laureaci (pozycje 1-6) będą wybierać nagrody, zgodnie z kolejnością miejsc jakie zajęli.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZEMSTAAAA !!! :ha:

już czekamy na następną edycję zagadek - mimo że życie nie pozwoliło nam szybko odpowiadać w pierwszych zagadkach wylądowaliśmy całkiem nieźle :helo:

Dziękujemy prowadzącemu za cudną zabawę :notworthy:

i kontradwersarzom za rywalizację :notworthy:

 

CZEKAMY NA JESZCZE

 

p.s. żywcem się nie damy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że poziom uczestników konkursu był jeszcze wyższy, niż w poprzedniej edycji. Wiele osób zaskakiwało mnie swoją wiedzą i dotyczy to nie tylko laureatów konkursu. Prawdopodobnie, gdyby konkurs był w nieco dogodniejszym czasie, to rywalizacja byłaby jeszcze bardziej zacięta. Część osób była w Bieszczadach na zlocie, część wyjeżdżała w innych terminach. Nie każdy mógł też usiąść w każdą sobotę o 21 przed komputerem. W każdym razie chwała laureatom, bo zasłużyli na brawa.

 

Już teraz nasuwają mi się pewne poprawki do zasad konkursu. Na pewno przy następnej edycji powrócę do wcześniejszej pory (godzina 19 lub 20). Kolejek być może będzie więcej, ale też więcej będzie można opuścić (na przykład 7 najlepszych wyników z 10). Mam dużo czasu do przemyśleń. Kolejny konkurs nie wcześniej niż we wrześniu-październiku.

 

Wcześniej planuję wersję astronomiczną konkursu, czyli Ligę Astronomiczną IV. O ile będzie zainteresowanie być może ruszy w czerwcu. Albo w lipcu, jeżeli ponownie zrobię zabawę w typowanie wyników meczów - EURO 2008. Co Ty na to Tadeo? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejny konkurs! Jak zwykle miałem kupę zabawy, ale i emocji nie brakowało :)

 

BTW O ostatniej kolejce przypomniałem sobie 3 minuty przed czasem :Boink: Byłem w pracy i nie miałem żadnego programu astro i sam nie wiem jak udało mi się trafić z długością dnia na Rozewiu...

 

No to czekamy na następną edycję. Tym razem żywcem mnie nie wezmą! :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że poziom uczestników konkursu był jeszcze wyższy, niż w poprzedniej edycji. Wiele osób zaskakiwało mnie swoją wiedzą i dotyczy to nie tylko laureatów konkursu. Prawdopodobnie, gdyby konkurs był w nieco dogodniejszym czasie, to rywalizacja byłaby jeszcze bardziej zacięta. Część osób była w Bieszczadach na zlocie, część wyjeżdżała w innych terminach. Nie każdy mógł też usiąść w każdą sobotę o 21 przed komputerem. W każdym razie chwała laureatom, bo zasłużyli na brawa.

 

Ja także gratuluję laureatom i tym, którzy dotrwali do końca konkursu.

 

Najgorsze jest to, że 2 razy nie dostałem punktów za czas, a siedziałem wtedy o 21:00 (i długo jeszcze po) przed komputerem! W ten sposób straciłem ponad 10 punktów. Następnym razem będę musiał też uważniej czytać pytania. Bo np. w pierwszym pytaniu ostatniej kolejki jako jedyny dałem ciała (tak mi się wydaje po % poprawnych odpowiedzi) - aż wstyd.

 

Przyznaję, że konkurs był ciekawy. Paru rzeczy się dowiedziałem (raz jak było pytanie o szczyt chyba w Chile bardzo pomógł mi Google Earth, bo wtedy dowiedziałem się o jego istnieniu - oczywiście szczytu nie programu), a poległem na najprostszych pytaniach, bo wydawało mi się, że nie ma co ich sprawdzać i tracić czas.

 

Już teraz nasuwają mi się pewne poprawki do zasad konkursu. Na pewno przy następnej edycji powrócę do wcześniejszej pory (godzina 19 lub 20). Kolejek być może będzie więcej, ale też więcej będzie można opuścić (na przykład 7 najlepszych wyników z 10). Mam dużo czasu do przemyśleń. Kolejny konkurs nie wcześniej niż we wrześniu-październiku.

 

Moim zdaniem godzina 21 jest ok, bo np. jak ktoś jest na spacerze w sobotę, to przyjdzie do domu koło 20, coś przekąsi na kolację i może czekać na pojawienie się pytań. Zwłaszcza latem lepiej, jakby konkurs był nawet o 22 zamast o 19.

 

 

Wcześniej planuję wersję astronomiczną konkursu, czyli Ligę Astronomiczną IV. O ile będzie zainteresowanie być może ruszy w czerwcu. Albo w lipcu, jeżeli ponownie zrobię zabawę w typowanie wyników meczów - EURO 2008. Co Ty na to Tadeo? :rolleyes:

 

Tu też się chętnie sprawdzę, co wiem. Ale typowania wyników meczów bym się chyba nie podjął. Chociaż z drugiej strony to nie polska liga i wyniki są bardziej przewidywalne i nie trzeba być w układzie, aby obstawiać.

 

Mam nadzieję tylko, że europejcy sędziowie prezentują wysoki poziom i nie powtórzy się sytuacja z Korei Południowej. Choc kto wie. Collina już na emeryturze i chyba nie będzie tego Anglika, który był sławny inaczej jakiś czas temu.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LISTA NAGRÓD

 

Wybór nagród będzie odbywał się według kolejności zajętych miejsc, od pozycji 1 do 6. Jako pierwszy wybiera "hanas" przesyłając odpowiednią informację na moje PW. Po otrzymaniu informacji poproszę o wybór kolejną osobę, jednocześnie usuwając z listy nagród wybraną pozycję. Hanas jako zwycięzca może wybrać nagrodę "ekstra", o której zostanie powiadomiony oddzielnie.

 

Kolejność alfabetyczna:

 

ATLAS ŚWIATA - PODRĘCZNY - wydawnictwo "DEMART" - oprawa twarda - str. 351 - format 15x21 cm

atlaspodrcznyiq5.th.jpg

 

KSIĘGA PRZYRODNICZO-KRAJOZNAWCZA ŚWIATA - wydawnictwo "PUBLICAT" - oprawa miękka - str. 248 - format 16,5x24 cm

ksigawiatakm1.th.jpg

 

PARKI NARODOWE I KRAJOBRAZOWE POLSKI - wydawnictwo "Carta blanca" - oprawa miękka - str. 400 - format 15x23,5 cm

parkinarodoweon3.th.jpg

 

PARKI NARODOWE I KRAJOBRAZOWE W POLSCE - wydawnictwo "VIDEOGRAF II" - oprawa twarda - str. 159 - format 21x27,5 cm

parkipluskrajobrazowemp1.th.jpg

 

PERŁY POLSKIEJ NATURY - wydawnictwo "VIDEOGRAF II" - oprawa twarda - str. 62 - format 21x27,5 cm

perypw4.th.jpg

 

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA - wydawnictwo "PUBLICAT" - oprawa miękka - str. 223 - format 16,5x24 cm

piknapolskahb6.th.jpg

 

POLSKIE AKWENY I WODOSPADY - wydawnictwo "VIDEOGRAF II" - oprawa twarda - str. 63 - format 21x27,5 cm

akwenydj0.th.jpg

 

ROWEREM DO INDII - Adam Chałupski - wydawnictwo "LIBRA" - oprawa twarda - str. 311 - format 17x21,5 cm

roweremct5.th.jpg

 

SYBERIA - WYPRAWA NA BIEGUN ZIMNA - Jacek Pałkiewicz - wydawnictwo "ZYSK i ska" - oprawa miękka - str. 307 - format 14,5x20,5 cm

pakiewiczsyberiabf6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Hanas - "NAGRODA EKSTRA"

 

2. Czosnek - KSIĘGA PRZYRODNICZO-KRAJOZNAWCZA ŚWIATA

 

3. Bemko - PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 

4. Maciek - ROWEREM DO INDII

 

5. Piotrek Guzik -

 

6. Gemini -

 

Teraz wybiera Piotrek. Proszę o wiadomość na PW (z adresem wysyłki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Hanas - "NAGRODA EKSTRA"

 

2. Czosnek - KSIĘGA PRZYRODNICZO-KRAJOZNAWCZA ŚWIATA

 

3. Bemko - PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 

4. Maciek - ROWEREM DO INDII

 

5. Piotrek Guzik - PARKI NARODOWE I KRAJOBRAZOWE POLSKI

 

6. Gemini -

 

I jeszcze wybiera Gemini. Proszę o wiadomość na PW (z adresem wysyłki).

 

Nagrody postaram się wysłać w tym tygodniu, najprawdopodobniej w środę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.