Skocz do zawartości

Docelowy montaż azymutalny


luk

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

szukam jakiegoś docelowego montażu azymutalnego dla refraktora 110mm / 7-8kg.

Zależy mi na małej masie (przeciwwagi odpadają), dużej sztywności i płynności ruchów

Montażu chcę używać do szybkiego przeglądu nieba z bino z małymi do średnich powiększeń.

Dla mnie referencyjnym montażem jest tu DiscMount 4, no ale cena też jest referencyjna :).

Możecie się pochwalić własnymi doświadczeniami ? Może jakiś WO Easy Touch ???

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

WO easy touch działa na tej samej zasadzie co Giro, z 7-8 kg wagi bez przeciwwag nie da rady. dodatkowo im bardziej niewyważony (z doświadczenia z Giro) tym ciężej chodzi. Moje giro, gdy jest idealnie wyważone, po prostu pływa :)

 

pozdr

Raf

 

PS. nie pamiętam też, czy czasem 8kg to nie za dużo dla WO EZ Touch

 

PS. 2 a może coś takiego? wimberley

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opinie, że na WO Easy Touch można powiesić ZS110mm, a nawet z drugiej strony jakąś 80-tkę do pary, no ale drgania gasną po kilku sekundach, więc tak nie do końca to gra ze sobą.

ALF to co podesłałeś jest chyba większa wersją Vixen Porta. Nie do końca mi się podoba, bo ma problemy z zenitem, ale dzięki za link.

Ja znalazłem jeszcze takie montaże:

1) Unistar Deluxe Alt/Az o nośności do 13 kg opis: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=792. Ma całkiem dobre opinie

2) Stellarvue M3 Deluxe Alt Azimuth, opis: http://www.buytelescopes.com/product.asp?t...id=12281&m=

 

No ale ten Święty Grall to DM-4, tylko popatrzcie: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1280

 

Czytam dalej, podsyłacie proszę własne doświadczenia, na co zwracać uwagę, co nie było wymienione.

 

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm, może podpowiem Ci cytatem z "Jackie Brown" Quentina Tarantino: scena 1, Samuel L. Jackson do Roberta De Niro - "... chcesz rozwalić całą salę? Nie sięgaj po półśrodki, AK-47..."

 

reasumując nie ma co się rozdrabniać, zbieraj na Świętego Graala ;)

 

z podobnych rozwiązań mogę jeszcze podsunąć Tech 2000 klik nośność Giro

 

lub Vixena Skypod klik 5-7.5kg udźwigu w/g różnych źródeł w sieci, czyli trochę mało jak na Twoje potrzeby

 

Ps. odnośnie rozwiązań typu EZ Touch i Giro mogę jeszcze dodać, że zabieranie ze sobą przeciwwagi nie jest tak bardzo konieczne. Na głowicy alt-az tego typu można powiesić z drugiej strony cokolwiek znalezionego na miejscu (ziemia, kamienie, śnieg ;) ) Ja nie posiadając w tej chwili przeciwwagi z prawdziwego zdarzenia, tymczasowo używam na balkonie siaty LeClerc z dwoma hantlami po 4 kg. Do umiarkowanych powiększeń się to sprawdza bez problemu...

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak to sobie tłumaczę, że nie ma sie co rozdrabniać na jakieś proce, ale nie chę się rozczarować, a to w końcu mnóstwo kasy. Czy ktoś ma DM-4 w Polsce ?

Wspomniany SV M3 wygląda naprawdę fajnie, w dodatku miałbym od razu SkyCommandrea do GM-8, gdzie enkodery są już zainstalowane.

 

Wspomniany SkyPod wygląda trochę na plastikową zabawkę, po zakupie GM-8 już jestem przekonany, że warto inwestować w solidne montaże, to się zwraca. Co do przeciwwagi to ciekawy patent z tymi torbami :), ja z kolei rozwierciłem moje kółka od hantli i wieszam bezpośrednio na pręcie przeciwwagi.

 

Bardzo zależy mi na mobilności, montażu z tripodem. Mobilność to znaczy możliwość zabrania jedną ręką i przejście kilkuset metrów (w drugiej ręce walizka z telepem + bino, w plecaku knigi, okulary i inne latarki)

 

Szukajmy dalej ...

 

pozdrwiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w trakcie budowy montażu azymutalnego. Kupiłem 2metry płaskownika aluminiowego 10 x 60 mm i będę robił montaż widłowy trochę podobny do tych, jakie robi Tele Vue. Teraz do obserwacji ziemskich używam największej głowicy Manfrotto po wyważeniu (120 ED z bino ) jakoś daje radę, ale do obserwacji astronomicznych musi być coś mocniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz do obserwacji ziemskich używam największej głowicy Manfrotto po wyważeniu (120 ED z bino ) jakoś daje radę, ale do obserwacji astronomicznych musi być coś mocniejszego.

 

Używasz Artur głowicy kulowej 488, czy może innej? A jaki statyw do tego, też Manfrotto (055) czy jakiś teodolitowy?

120ED + bino to chyba ~6kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica foto to są jednak półśrodki dla rurki 6kg.

Mój poczciwy montaż od Tal 100rs przerobiony na azymutalny daje radę tylko z 80-tką, która waży mniej więcej tyle samo (3kg). Przy 110mm (8kg wraz z bino) to już jest porażka, stąd te poszukiwania czegoś równie mobilnego przy tej samej masie.

M3 nie jest jeszcze sprzedawany, ponoć już w kwietniu ma się objawić na rynku, poczekajmy na pierwsze wrażenia, choć należy krytycznie podejść do opisów jankesów, Ci zawsze są zadowoleni z życia - taka już postawa życiowa. :Boink:

 

pozderwiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przepraszam kolegów ,ale zapomniałem o tym wątku. Używam Manfrotto 229 ( w instrukcji ma chyba 12 kg. udźwigu) .Do obserwacji ziemskich łączę go z niskim statywem bo lubię siedzieć. Używam nasadki dwuocznej od mikroskopu Zeiss-a w połączeniu z pryzmatem dachowym od panoramy artyleryjskiej (mam wówczas obraz ziemski i pod kątem 90 st. Okulary od rosyjskiej lornetki 7x35 albo PZO12xo .

Do obserwacji astronomicznych na szybko właśnie skończyłem montaż azymutalny. Muszę powiedzieć , że trochę się namęczyłem żeby to wszystko dokładnie spasować przy pomocy prostych narzędzi. najważniejszy był dobry pilnik. Bardzo uważałem żeby nie pokaleczyć powierzchni aluminium,ale nie dało się i jest kilka rys. Pierwsze próby juz zrobiłem . Musiałem trochę zwiększyć tarcie na osi az. bo teleskop "szalał" na samym łożysku, ale teraz jest dobrze.

DSC00021.jpg

DSC00024.jpg

DSC00025.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

A taka głowica MANFROTTO 405 PRO GEARED HEAD nośnosć w/g producenta do 7.5 kg.ciezar głowicy 1.6 kg.,czy to by się sprawdziło w astro?

Z tego co pisza posiada przekładnie zebate,czy to sa mikroruchy?

 

cytat:

Prędkość i cyfrowa precyzja to najważniejsze cechy najnowszej głowicy z przekładniami zębatymi 405 Pro Digital. ..Oprócz funkcji ustawiania położenia aparatu w trzech osiach głowica 405 posiada unikalną funkcję, która pozwala błyskawicznie odłączyć każdy z trzech mechanizmów zębatych, ręcznie zgrubnie ustawić pozycję aparatu i po ponownym szybkim przyłączeniu tego mechanizmu dokonać ostatecznych dokładnych ustawień.

 

pzdr.

g_owica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy montażyk Arturze. :Salut:

Widać, że umożliwia obserwacje prawie do zenitu.

Ile waży? Jak współpracuje z Twoim 120ED? Jakie maksymalne powiększenia użyteczne wytrzymuje?

 

Montaż jest przeznaczony właściwie tylko do 120ED , chociaż prześwit tej "kołyski" dałem trochę większy bo 140 mm tak,żeby w przyszłości powiesić na nim może APM TMB 115/805 :rolleyes: (pomarzyć można) jego tubus ma 135 mm mimo,że ma 5mm mniejszy obiektyw. 120ED ma tubus o średnicy 116mm.

Montaż jest bardzo stabilny i wygodnie się nim obserwuje. Wiadomo do obserwacji planet powyżej 200x teleskop wieszam na eq5, ale do obserwacji na szybko przy małych i średnich powiększeniach taki montaż azymutalny jest świetny.Przy obserwacjach z nasadką dwuoczną też jest wygodny bo nie potrzeba co chwilę przekręcać głowy albo teleskopu.

Kiedyś zrobiłem podomny montaż widłowy do obiektywu PZO 67/400, widać go na jednym ze zdjęć ( całość to też ATM)

DSC00028.jpg

DSC00030.jpg

DSC00034.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj - http://www.astrotech.it/it/prodotti/astrot...trotechbino.htm Pod to duże bino Włosi mają montaż za ok. 150€. Trójnóg na stalowych nogach jak w EQ6, solidny. Może dałby się zaadoptować pod Twój refraktor. Mam miłe doświadczenia z tą firmą. Kupowałem u nich chromacor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur,

piękna robota.

Tak jak piszesz - z nasadkami montaże azymutalne są bardzo wygodne.

Napisz jak wyważasz rurę po zmianie obciążenia

pozddrawaim,

Łukasz

Dzięki Luk. Z tym wyważeniem to czasami jest kłopot. Ja zrobiłem ze starego obiektywu od zenita taką przejściówkę z 2"na1.25" .Rekompensuje ona wagę lżejszych okularów 1.25" i dodatkowo działa jako precyzyjny wyciąg .

Poza tym Przesuwam tubę na obejmach. Mam też kilka otworów na tym moim "dovetailu" (zrobiony z płaskownika 10x40mm)

DSC00036.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

(...) Ja zrobiłem ze starego obiektywu od zenita taką przejściówkę z 2"na1.25" .Rekompensuje ona wagę lżejszych okularów 1.25" i dodatkowo działa jako precyzyjny wyciąg .(...)

Czy możesz mi podać jakieś szczegóły wykonania tej przejściówki? To trochę off topic, ale jestm żywo zainteresowany takim "precyzyjnym wyciągoem" do Maka127. Chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia bo też o tym myslę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.