Skocz do zawartości

Co kupić do 5000


Wilga Hubert

Rekomendowane odpowiedzi

tu była kiedyś próba złożenia najtańszego zestawu do astrofotografii: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=18533&hl=

 

ceny wiele się nie zmieniły i tak wychodzi, że przy Twoim limicie, to jedną z opcji jest jakiś newton 6" na każdym praktycznie montażu z tamtej listy, z wyjątkiem EQ-6 pro czyli wersji z goto + najtańszy guider w postaci skyluxa i webkamerki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam od siebie, że jezeli to ma być sprzęt do nauki, to raczej jasny refraktor ED zamiast tego newtona.

 

Pozdrawiam.

 

Edit:

 

Ale jeszcze mi dogłowy przyszło pytanie zasadnicze. Astrofoto czego? Jakich obiektów? Bo jak masz ochote polować na planety, to trzeba zupełnie z innej bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co? Da się! Ja w ognisku głównym maka 102 widziałem, że Saturn ma pierścienie ;) Znaczy takie jajo było ;)

 

Szczerze? Za 5 kafli to oczekiwał bym więcej ;) A da sie wiecej dobierając sprzęt pod odpowiedni obiekt. osobowym Mercedesem tez da sie zaorac pole, ale lepiej traktorem ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Czy montaż EQ5 da sobie radę ze Sky -Watcherem 120 ED OTA PRO? To było by jakieś 6500zł. z napędami. Może dam radę tyle przeznaczyć. A alternatywą tańszą jest Celestron 100 ED-R ok.4500zł. Sporo taniej. Czy różnica między nimi jest duża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Czy montaż EQ5 da sobie radę ze Sky -Watcherem 120 ED OTA PRO? To było by jakieś 6500zł. z napędami. Może dam radę tyle przeznaczyć. A alternatywą tańszą jest Celestron 100 ED-R ok.4500zł. Sporo taniej. Czy różnica między nimi jest duża?

 

Nie da rady ani z jednym ani z drugim.

 

Poczytaj wątek który podlinkował Sumas. I przede wszystkim mierz możliwości montażu do ogniskowych rurek.

 

1. Potrzebny ci montaż ze znośnym PE i możliwością guidingu.

2. Potrzebna ci rurka o ogniskowej będącej w możliwościach montażu.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Proponuje jako baze dyskusji obrać taki zestaw: HEQ5 syntrek + 80ED + vesta + SW70/500 + dovetail (zmieścisz sie od biedy w 5 kaflach)

 

EQ5 podoła do focenia na krótkich ogniskowych szerszego pola, (np sam Nikon z obiektywem do 200mm on board)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Zdecydowanie chodzi o DS. A Newtona już mam. I narazie jeden wystarczy (do obserwacji jest ok).

 

Jeżeli DS to polecam tak, jak sam zrobiłem (miałem Nikona D70 potem D200):

Najpierw montaż dobry z możliwością prawdziwego Astrofoto i na tym wieszamy aparat z obiektywem za 200zł i zaczynamy zabawę, potem można iść dalej i kupować lepsze szkła bądź zwierciadła, co kto woli.

 

Co do montażu to zacząłem od GPD2 Vixena do tego sterownik Bxdoerfera z możliwością guidowania i GoTo ale dużo ludzi chwali sobie nowe (białe) HEQ5 kontrolerem GOTO. HEQ5 wychodzi taniej od Vixena ale już HEQ6 niekoniecznie ale ma większą nośność bo jest większy (dla mnie ważna była minimalizacja zestawu do travelera więc to była wada a nie zaleta).

 

Za 5K można spokojnie kupić GPD2 albo HEQ5/6 (zależnie co preferujesz) i spróbować zabawy z aparatem i zwykłym obiektywem.

Jak łykniesz bakcyla to potrzebna będzie rura do guidingu no i właściwy obiektyw ale to dopiero za jakiś czas. Wtedy pewnie znajdzie się jeszcze jakiś tysiąc czy dwa a za 7K można już coś złożyć sensownego :)

 

Jak kupisz kiepski montaż to będzie przy wymianie większy kłopot bo to zmiana oprogramowania, kabli i całej konfiguracji itp. Jak będzie zmieniał tylko OTA to będzie się to odbywało w miarę gładko więc na montażu nie oszczędzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to kwestia wyboru, bo za 2699-2149=550 PLN masz pilota goto

naturalnie można za ok 200 zł kupić kabelek np. Pierro Astro, który takie goto zapewni Ci bez pilota, ale do tego niezbędny będzie jakiś komputer, no i do tego dolicz jeszcze jakiegoś joysticka, w końcu w jakiś sposób trzeba zalignować montaż, w/g mnie jednak pilot SynScan'a, mimo swoich wad, jest baardzo przydatny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dostępne są HEQ5 SynTrek 2149 PLN i HEQ5 PRO SynScan 2699 PLN. Co zyskuje a co tracę za 550zł? Może ta oszczędność się nie opłaca? Bo za rok będę musiał SynTreka rozbudować? I dopłacę więcej kasy do interesu?

 

Zdecydowanie SynScan. Jeżeli chcesz się bawić w astrofoto to będziesz potrzebował w końcu guidingu, który co prawda można jakimiś magicznymi kabelkami i modyfikacjami zrobić ale oszczędzisz na tym może w sumie ze 200zł nie licząc kombinowania więc się to nie opłaca zupełnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kabelek np. Pierro Astro, który takie goto zapewni Ci bez pilota, ale do tego niezbędny będzie jakiś komputer, no i do tego dolicz jeszcze jakiegoś joysticka, w końcu w jakiś sposób trzeba zalignować montaż...

 

Sumi, ale po co Joystick? Przy EQmodzie spokojnie można strzałek na klawiaturze kompa użyć.

Robie tak zawsze i nie ma problemów.

Co do pilota SkyScan to lepiej go mieć. Nie potrzeba wtedy chyba kabelka PierroAstro a to już tylko jakieś 300pln różnicy.

Hubert nie bierz się za ogniskowe większe niż max 750mm, ale najlepiej zacząć tak do 600mm.

Wszystko wtedy idzie łatwiej, zwłaszcza na HEQ5.

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Czarodziejskie kabelki nie są skomplikowane i nie wymagają modyfikacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumi, ale po co Joystick? Przy EQmodzie spokojnie można strzałek na klawiaturze kompa użyć.

Robie tak zawsze i nie ma problemów.

...

 

no można, tylko ciężko wtedy trafić, czy raczej dosięgnąć strzałki, mając oko przy przy szukaczu czy okularze teleskopu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.