Skocz do zawartości

Synta MAK 90 czy 102 który?


alfascorpius

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę o pomoc w wyborze MAK 90 czy 102

1. Ma służyć do planet, Księżyca, obserwacji zakryć gwiazd (travelerek) i obserwacji Sońca.

2. Ma być noszony (wożony) w dobrze wygąbkowanym plecaku codziennie (w pogodę i niepogodę z racji obserwacji Słońca)

3. Czasami jako minimum na weekend do oglądania nieba (gdy nie mozna zabrać innego sprzętu)

4. Mam LV6 mm - trochę duże powiększenie !!!

5. sprawę statywu do niego pomijam (jest)

6. będę chciał podpiąć kompakta, żeby dokumentować obserwacje Słońca (przejściówki mam możliwość wytoczyć, kwestia czy się w ogóle nada do fotografii j/w)

7. Podobnie - będę chciał podpinać kamerę CCD do rejestracji zakryć

8. Nie planuję poważniejszej astrofotografii.

9. Dlaczego nie 127? Ponieważ jest już zbyt ciężki, trochę byłyby mi szkoda wozić go cały czas w samochodzie no i cena :( Wiem że jak na 127mm to i tak 1099 zł jest atrakcyjną kwotą, ale ja chcę mieć sprzęt do codziennej i czasami szybkiej obserwacji na lekkim statywie azymutalnym gdzieś w parku czy jakiejś łące przy drodze, bez sensacji i rozkładania się z całem osprzętem.

 

To chyba tyle.

Poniżej pdst informacje o nich

 

MAK90

powiększenie 2D: 180 (208 przy 6 mm)

cena: 449

zasięg: ok. 12m

rozdzielczość: 1,29''

 

MAK102

powiększenie 2D: 204 (208 przy 6 mm)

cena: 649

zasięg: ok. 12m

rozdzielczość: 1,14''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zastosować LV6 nawet w tym 102mm uda się raczej co najwyżej pary razy w ciągu roku, a jeśli obserwujesz rzadko to może i raz rocznie. Po za tym na statywie wszystko będzie mocno drgało.

No ale tak poza tym ciężko coś wymyśleć nawet za te 650zł...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny dylemat. 90-tka ma dość skromne możliwosci, z drugiej 102mm to już spora krowa wagi bodaj 2kg no i gabaryty wcale nie małe. Wybór trudny. Jeśli naprawde chcesz to czesto nosić w plecakuz zabierać w podróż, to jedak 90-tka. Ale porównaj przed ostateczną decyzja gabaryty wg. specyfikacji,z rób przymiarki jak to będziesz pakować i ile to subiektywnie waży w obu wersjach [test z paroma książkami o tej samej wadze do plecaka].

Natomiast jeśli chodzi o statyw -jeśli to foto-statyw, to pomyśl na modyfikacją głowicy lub sposobu zawieszenia na niej tuby, tak by była mniej więcej wyważona w płaszczyźnie pionowej -inaczej zapomnij o powiększeniach rzędu 100x.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za uwagi i sugestie.

Dylemat jednak pozostał.

Dziś podjadę do DO i oblukam oba sprzęty - jednakże wcześniej to juz robiłem i tak:

90 ma małe lusterko wtórne na menisku (mała obstrukcja), w porównaniu ze 102 widać różnicę

Nie wiem tylko jak to wygląda na zasięgu gwiazdowym i rozdzielczości - nigdy nie miałem okazji patrzeć przez 90.

Jest trochę lżejsza, ale różnice nie są duże.

Chyba 90 ma normalne mocowanie szukacza (jest starpiont, mam zapasowy 6x30 i moznaby stosować wymiennie)

no i cena:

za 12mm (6 po każdej stronie licząc od środka - wieksza obstrukcja lusterka wtórnego) płacę 200 zł

To dużo.

Może Ktoś jeszcze coś podpowie? Zwłaszcza do kwestii 90mm 102mm - co widać, rozdzielczość.

Zastosowanie - w pierwszym poście.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że różnica czasu chłodzenia będzie niewielka.

Za to przy takich aperturach liczy się każdy milimetr :)

 

Ja bym się nie przejmował wielkością obstrukcji - ważna jest powierzchnia wolna od niej, a im dalej od środka lutra tym powierzchnia większa - rośnie z kwadratem promienia.

 

Z tych dwóch brałbym 102mm. Mówię to jako długoczasowy użytkownik Maka 127mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w DO.

rzeczywiście po przyjrzeniu się 102 i 90 widać różnicę. Ale to tak jakby patrzeć na felgę 14'' i 15''.

ale jest 1 ALE

90 ma "odwrócony" dovetail, długi na 10 cm, w którym ma 2 otwory z gwintem foto (mały i wiekszy) i na końcach 2 normalne M6. Ich rozstaw to ok. 8 cm; wygląda po prostu mocno (przy mniejszej tubie ma jakby większą siłę trzymania, przykręcona jest z większym rozstawem - trzyma na większej długości tubusu.

można do niej dokręcić zwykły dovetail i stosować w różnych statywach. Ja mam wzmacniany w tej chwili statyw od skyluxa i EQ5. EQ5 nie jest brany pod uwagę jako traveler, ale obecność w/w doveteila umożliwia mi ewentualnie takie połączenie.

 

102 ma natomiast zwykłą stopkę z 1 otworem z gwintem foto (mniejszym) i wygląda słabiej, delikatniej. Jej wysokość to ok 18mm, a rozstaw śrub mocujących do tubusa 4cm. Przypomina tym mocowanie MTO, które do szczególnie dobrych nie należało (tam przynajmniej w stopce były 2 otwory foto)

 

Bioręc pod uwagę że zamierzam codziennie przykręcać i odkręcać tubus do statywu, ma to wg mnie znaczenie. Nie wiem na ile jest wytrzymała stopka 102. Można do niej też przykręcić dovetail, ale może się obracać przy słabym przykręceniu.

Reszta jest identyczna: stopka mocowania szukacza, regulacja ostrości, gwint T2, kątówka, okulary.

no i 200 stówy więcej na 102.

Może Ci co mają (mieli) zarówno 90 jak i 102 niech napiszą jak sprzęt sprawował się optycznie (zwłaszcza 90) i mechanicznie.

Nie biorę pod uwagę newtona; codzienne wożenie w plecaku i obserwacje Słońca. Poza tym jako lekki sprzęt do zakryć. Tu różnica w aperturze nie gra takiej roli, bo na dalsze brzegówki będę jeżdził do jasnych gwiazd.

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ciężar i wymiary zewnetrzne w 102mm sa akceptowalne - wybierz większy! Wszystkie istotne własności optyczne przecież będą lepsze. Przede wszystkim zbierasz prawie 25% światła więcej! Zdolność rozdzielcza też lepsza.

Myślę, że dovetail sam dopasujesz do Twojej głowicy, ale statyw SkyLux to pomyłka. Nogi wiotkie (napełniałem piaskiem), głowica tragiczna, do dosyć ciężkiego MAKa jest to do luftu. Pominąwszy wszystkie bzdury związane ze śrubami zaciskowymi - po przeprowadzeniu tokarskiego tuningu stwierdziłem, że chyba sam korpus głowicy jest ...wiotki!

SkyLuxowa OTA jest bardzo lekka.

Być może przy tym statywie po prostu lżejszy sprzęt będzie mniej czuły na te wszystkie wady.

No ale jakieś okularki o dłuższej ogniskowej od Twego 6-mm by Ci się przydały! Nawet ruskie mikroskopowe, po liznięciu nożem tokarskim. Na targu kupisz takie okulary naprawdę tanio.

 

Ja mam Rubinara 1000 na potężnym metalowym statywie foto - F1RST HORIZON 8115, naprawdę solidny, a i tak przy ogniskowej ponad metr z ciężkim obiektywem - nadal okazuje się to za mało stabilne już przy powiększeniu 100x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... warto dołożyć te 200 srebników.

Raczej ZŁOTników :) albo po prostu ZŁOCISZY!

 

Może złociszów - jak fetyszów? - właśnie słucham pogadanki językowej :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.