Skocz do zawartości

Mobilny telep do DS


fomalhaut

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Jestem na etapie kupna sprzętu i prosze forumowiczów o porade :)

 

Może najpierw do czego ten telep ma być:

 

Praktycznie tylko do DS(oglądania DS) - szczególnie mnie interesują małe powiększenia (20-25x) przy dużym polu widzenia (2-3st), okazjonalnie do księżyca i jakiejs planety

 

a teraz kryteria wyboru

 

1. Mobilnosc - rozumiana następująco - telep woze w bagazniku (ale nie zajmuje wiekszej częsci bagaznika), ale również można go wsadzić do plecaka ( takiego wiekszego ) i jakiś tam niewielki odcinek przejsc. Dlugosc sprzętu (max 60-70cm).

 

2. Cena: 1000 - 1300pln

 

 

Pewnie zaraz będzie pytanie, jakie mam warunki itd. Z balkonu to tylko oglądam okazjonalnie (np księżyc)

a reszta ginie w swiatlach miejskich. Dlatego jak już jadę to jade na dobre warunki obserwacyjne

(wysokosc 500m n.p.m, jakies 8km od miasta, albo i lepsze)

 

 

Wedlug mnie najbliższy powyższym kryteriom jest

 

SK1206AZ3

 

na kolejnych miejscach:

 

SKP15075PEQ3-2

Celestron NexStar 130 SLT

Vixen R130Sf PORTA

Mak127+az3

Vixen VMC110L OTA + AZ3

Dob 8"

 

PS. Z forum jestem raczej na bieżąco wiec wczesniejsze, podobne tematy znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym również obstawiał ten 120/600, ale planet za bardzo nie pooglądasz -F/5 to koszmar w refraktorze.

 

Z pozostałych:

 

SKP15075PEQ3-2 -odpada przez zbędny i ciężki paralaktyk. Ale może kupić tubę i zrobić Dobsa? Wtedy hulaj dusza, przejdziesz przez każde drzwi, schody i do każdego auta władujesz

 

Celestron NexStar 130 SLT

oraz

Vixen R130Sf PORTA

-oba sprzęty O.K., nadadzą się też do planet, światła zbiorą uwzględniając sprawność optyki dokładnie tyle samo co ta 120-tka refraktor, ale wymagają chłodzenia, no i wieskz waga, objętość

 

Mak127+az3 -raczej odpada, pokaże mniej niż 120-tka, a o szerokim polu możesz jedynie pomarzyć, nawet z 2" okularem

 

Vixen VMC110L OTA + AZ3 -j.w., tylko szersze pole wyciągniesz nieco, o ile jest możliwośc podpięcia 2"

 

Dob 8" -super, ale mobilność problematyczna. Jeśli mieszkasz w bloku,nosisz z piętra po schodach, a samochód mały i nie zawsze stoi 10 m od domu -zapomnij. Ja z tego powodu idę w krótkiego Dobsa 200/1000. 20cm krótsza tuba i teleskop staje sie magicznie mobilny -na razie tak wynika z moich przymiarek. Pozostaje niebagatelny problem realizacji tego planu na razie

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam Syntę 8" dobson i o mobilności raczej nie ma mowy, do plecaka, coś jasnego i o szerokim polu to chyba tylko jakiś krótki refraktorek na montażu azymutalnym. Osobiście na szybkie obserwacje mam SK1206AZ3. Polecam wizytę w jakimś sklepie i przekonanie się na włosne oczy jak wyglądają gabarytowo proponowane zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a ja bym miał taką prośbę... a i autorowi tego wątku może to być przydatne ;)

Mianowicie chodzi mi o refraktorek 120/600. Zamierzan w być może niedalekiej przyszłości zakupić ten sprzęt. Jednak zupełnie nie wiem czego po nim się spodziewać. Rozumiem, że nadaje się raczej do DS (planetki zabiłaby aberracja) a i takie obekty zamierzam głównie obserwować. No w każdym razie prosiłbym osoby, które obserwowały nim, o jakieś opinie na temat dawanych obrazów.

Jeśli chodzi o moje warunki obserwayjne to nie jest najlepiej... tzn typowe podmiejskie niebo: nad horyzontem łuna, a wysoko zasięg przyzwoity i widoczna droga mleczna. Potrzebuję sprzętu moblinego, bo mieszkam na czwartym piętrze i do dobrej miejscówki obserwacyjnej muszę dojść jakieś 200 metrów.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Dziękuję za opinie

 

Odnośnie celestrona 25x100 to wydaje mi się ze zdecydowanie przegrywa z podobnym w cenie 120/600 na az3. Wymienie kilka powodów

1. patrzenie wprost (powyżej 50st zaczyna być to bardzo uciążliwe) - brak możliwości podpięcia kątówki

2. tylko jedno powiększenie 25x

3. wymagany jest statyw ciężki - drogi - (niemobilny)

4. mniejszy zasięg (mniejsze obiektywy)

 

Jedyne w czym ten celestron jest lepszy to oczywiscie patrzenie obuoczne

 

 

Może ktoś jeszcze coś zaproponuje konkurencyjnego do 120/600 ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad wspomnianym wczesniej Celestronem NexStar 130 SLT

 

W DO piszą, że ma wyciąg 1.25 cala a na stronie producenta znalazlem, że jednak 2". Dla pola było by to sporo lepiej, jednak dla zasięgu gorzej (przy takim przesłonięciu centralnym to obawiam się ze większy zasięg ma SW 102/500)

 

 

Ciekawą alternatywą jest też Vixen R130Sf PORTA, zwłaszcza ze względu na montaż. Jednak tu mamy wyciąg 1.25cala .

 

No chyba żeby Porta + SW 150/750 (znawcy orientują się jak jest z połączeniem tych sprzętów ?)

 

 

PS. Ale póki co jednak 120/600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.