Skocz do zawartości

Bino vs. ...........


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem sobie takie małe porównanie luster bino i i ch odpowiedników co do wielkości powierzchni lustra pojedynczego.

 

Wygląda to następująco:

 

bino vs. mono

1. 2 x 200 = 280

2. 2 x 250 = 350

3. 2 x 270 = 380

4. 2 x 300 = 420

5. 2 x 350 = 495

 

Przyjąłem niewielkie zaokrąglenia wyników.

 

Ponieważ nigdy nie miałem sposobności prowadzenia obserwacji przez bino więc zastanawiam się czy te wartości przekładają sie na rzeczywisty obraz, pomijając oczywiście efekt widzenia stereo :)

 

 

Bardzo interesują mnie wrażenia tych, którzy mieli okazję porównania takich obrazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, to chyba nie ma tak lekko. Widzenie stereo, czytając opisy, ma cholernie duże znaczenie w wyłapywaniu detalu. W drugą strone mamy w bino kupe pośredniej optyki, która swoje straty też generuje (a to sie wszystko kumuluje, na jednym lusterku 3% na kolenym kolejne 3%... Nie ma tego całego stuffu w klasycznym newtonie... Ja bym chyba takich liniowych zależności sie nie trzymał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzenie stereoskopowe jest lepsze moim zdaniem choć skromnym, dlatego, że ludzki mózg jest właśnie do takiego widzenie przystosowany i przy widzeniu mono czyli jednym okiem, może nie radzić sobie tak dobrze.. Druga sprawa to mrużenie tego patrzącego oka przy zamykaniu drugiego (ja nie umiem np. zamknąć jednego oka i drugie mieć idealnie otwarte. To są zależności tego typu i raczej nie da sie ich dobrze obliczyć ile będzie lepiej widać w obserwacjach dwuocznych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzenie stereoskopowe jest lepsze moim zdaniem choć skromnym, dlatego, że ludzki mózg jest właśnie do takiego widzenie przystosowany i przy widzeniu mono czyli jednym okiem, może nie radzić sobie tak dobrze.. Druga sprawa to mrużenie tego patrzącego oka przy zamykaniu drugiego (ja nie umiem np. zamknąć jednego oka i drugie mieć idealnie otwarte. To są zależności tego typu i raczej nie da sie ich dobrze obliczyć ile będzie lepiej widać w obserwacjach dwuocznych..

Nikt tak nie potrafi. Przy obserwacjach ze zmrużonym okiem na skutek napięcia mięśni spada widzenie o 0.5 mag. Dlatego niektórzy obserwują z otwartym drugim okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tak nie potrafi. Przy obserwacjach ze zmrużonym okiem na skutek napięcia mięśni spada widzenie o 0.5 mag. Dlatego niektórzy obserwują z otwartym drugim okiem.

 

Myślę, że ta wartość jest różna dla różnych osób. Ja po 20 latach "treningu" nie zauważam aż takiej różnicy.

 

Zależy także jak długo obserwujemy. Ja przy krótkiej obserwacji nie mam problemu ze zmrużeniem jednego oka. Gorzej jeżeli to trwa dłużej. Zmęczenie przy napięciu mięśni robi swoje. Wtedy trzeba stosować inne metody, np. opaskę na drugie oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.