Skocz do zawartości

Pomóżcie początkującemu


pajak987

Rekomendowane odpowiedzi

:D no na dobrą sprawę to kółko z rysunkiem powinno Ci zająć całe pole widzenia żebyś widział "jak w okularze". Są to rysunki poglądowe, dają pojęcie jak wygląda taki a taki obiekt w określonym sprzęcie.

Jak Ci ktoś podeśle zdjęcie panoramy Tokio to przecież nie zastanawiasz się z jakiej odległości patrzeć na ekran żeby było "jak w wizjerze aparatu". Tak samo tutaj.

No to spoko. Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie musisz wydostawać się z bloku przez klatkę schodową i masz auto, to Synta będzie raczej O.K. Z tym,że problemem jest brak widoczności od południa -tam czają się planety podczas górowania, podobnie część obiektów obiektów DS. Na DS to będziesz musiał zmykać za miasto autem. czy teleskop przed domem da się tak ustawić, aby jednak jakiś widok na południe był? Do planet łuna miejska Ci nie będzie przeszkadzać -w tym przypadku to nie ma znaczenia. Sprawdź też wymiary Synty [tuba, montaż] i swojego auta, zrób przymiarki czy możesz bezproblemowo załadować do niego taki teleskop. Mam nadzieję,ze mieszkasz na parterze tego domu, a nie np. na poddaszu. Zweryfikuj sobie już sam te kwestie i wtedy możesz podejmować decyzję. Ewentualnie wybrać coś mniejszego. np. 150/1200, ale tu oszczędzasz głównie na wadze, bo gabaryty prawie takie same, w szczególności długość tubusa.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południe jako taki widok jest, z racji tego, że mieszkam w domkach luzno rozmieszczonych to właściwie mam wszedzie widok. Tyle, że tu domek tam domek i widok troche mniejszy, ale to głownie tak po horyzoncie. A południe to widok na samo centrum miasta:) Mieszkam na parterze do duzo noszenia tez nie mam. Tak swzczerze to jestem kompletnie rozdarty i juz sam nie wiem co mam kupic :(

 

Mars wiem gdzie jest i mam na nigo całkiem niezły widok (jak jest troche wyzej). Ogladalem go co kiedys (pare lat temu) swiecił, ze było go doskonale gołym okiem widać :Salut:

Edytowane przez pajak987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na parterze do duzo noszenia tez nie mam. Tak swzczerze to jestem kompletnie rozdarty i juz sam nie wiem co mam kupic :(

Bardzo dobry objaw. Posiedź jeszcze trochę na forum to ci się skrystalizują oczekiwania. Im bardziej jesteś świadomy sprzętu który nabywasz tym lepiej.

Dobrze radzę: nie wydawaj kasy pospiesznie. Ja do decyzji o jakimkolwiek zakupie jakiegokolwiek sprzętu podjąłem w lutym, na forum jestem od lipca a wcześniej okazjonalnie patrzyłem w niebo przez sprzęt kolegi Jarka. Korzystaj z jego rad bo doświadczony w bojach! I jak mówi że łuna w planetach nie wadzi a w DS owszem - to faktycznie tak jest. Prawdą jest też to co piszą na Celestii o wymiarach wadze i logistyce.

Nie spiesz się. Niebo to nie jogurt, nie skiśnie, a im dłużej się zastanawiasz tym mądrzej kupisz.

Chciałbym ci zwrócić uwagę że możesz skompletować całkiem fajny sprzęt na rynku wtórnym. Jest to spora oszczędność.

Dalej - poczytaj na forum o tym jak sobie ocenić zasięg gwiazdowy a tym samym jakość nieba. Z tego że piszesz że masz kilka domków nie wynika nic dobrego. Uwierz, że jak zaczniesz przygodę z astro to w miejscach gdzie mówiłeś że jest ciemno jak w d.... nagle zacznie być jasno.

Pisz starannie unikając literówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sam jestem trochę zainteresowany tematem. Chodzi mi o te szkice. Napisz z jakiego to sprzętu tak widać i z jakiej odległości trzeba na to patrzeć żeby było widać jak w okularze.

 

trochę po nie w czasie, ale zawsze ;) :

 

szkice przeważnie z 8", jeśli jednak interesowały by Cię szkice z innych apertur,

mam linka dla katalogu Messierka w róznych aperturach:

 

http://www.deepsky-archive.com/search.php?state=1

(w okienko Designation wpisz: Messier i naciśnij Search ) działa?

 

sprawa "oddalenia od monitora" już szczęśliwie wyjaśniona :)

 

@pajak987:

lornetka to bardzo dobry wybór na początek dla kogoś, kto nie wie, czego spodziewać się na nocnym niebie.

Pomijając kwestię astro, w które niekoniecznie musisz się przecież wciągnąć, bino posłuży Ci też na wycieczkach, czy też do innych obserwacji dziennych z ręki.

 

Jednakże jak najusilniej namawiałbym Cię na wyjazd w teren, w celu naocznego przekonania się, jak to wszystko wygląda przez różne sprzęta, sam zobaczysz Ds-y w różnych aperturch i podejmiesz decyzję: warto czy nie; apertura taka czy taka.

 

I piszę to z własnego doświadczenia... :)

 

Jesteś mobilny mając autko, może więc to ? :

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=21059&st=0

 

Pozdrawiam, życząc udanego rozwiązania rozterek :)

Ps. różne są priorytety, ja postawiłbym na jak najciemniejsze niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę Patricka Moore'a "Niebo przez lornetkę". Lornetka na początek to chyba najlepszy wybór, jak zauważył kolega kilka postów wcześniej. Zbyt duży teleskop, ilością pokazywanych szczegółów, może na początek odrzucić Cię od tego hobby, jak nie wiesz gdzie czego szukać.

A to byłaby szkoda :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś moze skad mozna ta książke ściągnąć? O ile mozna.

Sprawdź na allegro, świstaku, e-bayu. poza tym odwiedzaj działy "sprzedam" naszego forum oraz forów zaprzyjaźnionych (np astro4u).

 

Uwierz że wiele rzeczy można znaleźć w sieci tylko trzeba szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka NIKON Action 10x50

 

Wie ktoś może jak sie sprawuje ta lornetka? Kosztuje kolo 300zł i zamierzam ją kupić.

 

Jeżeli to pomoże, to pod tym linkiem jest o lornetkach NIKON 10x50. ;)

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...17&hl=Nikon

Gdyby nikt nie chciał podzielić się doświadczeniem, to polecam dział lornetki... albo niezawodnej opcji "szukaj".

 

Pozdrawiam Łukasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, jedznak uzylem opcji szukaj, i za to zdecydowalem sie ta lornetke, ale chcialbym zeby jeszcze ktos sie o niej wypowiedzial abym mogł z czystym sumieniem ja kupić :)

A jesli chodzi o okul;ary to mam -1 - -1,5 dokladnie niewiem. O)kulary mam tylko do jazdy samochodem po nocy, czasem w dzien jak dlugo przed kompem siedzialem.

Edytowane przez pajak987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.