Skocz do zawartości

STS-124


Rekomendowane odpowiedzi

Zbliża się kolejny start wahadłowca. Według planów 31 maja startuje misja STS-124. Celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Misja ma na celu zamontowanie kolejnych części japońskiego laboratorium Kibo oraz oraz manipulatora JEMRMS.

 

Garść danych:

 

Orbiter: Discovery

Numer misji: STS-124

Platforma startowa: LC-39A

Czas trwania: 14 dni

Lądowanie: Kennedy Space Center

Inklinacja orbity: 51,6 stopnia

Wysokość: 225 km

Załoga: 7

Dowódca misji: Mark E. Kelly

Skład załogi: Gregory E. Chamitoff, Michael E. Fossum, Kenneth T. Ham, Mark E. Kelly, Karen L. Nyberg, Ronald J. Garan, Akihiko Hoshide.

 

sts124crewzr0.th.jpg

 

Logo misji STS-124:

 

sts124patchhb8.th.jpg

 

Prom Discovery na platformie startowej, przygotowywany do startu:

 

226160main08pd1109fulluq2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała poprawka - 225 km to przybliżona wysokość orbity początkowej Discovery. Sama ISS krążyć pod koniec maja będzie na wysokości około 340 km nad Ziemią. :)

 

A sama misja zapowiada się wielce atrakcyjnie. Z uwagi na sprzęt, spacery kosmiczne, możliwości obserwacji z Ziemi - a także... harmonogram prac. Prace w czasie tej misji przebiegać będą w bardziej znośnym czasie niż w czasie STS-123, kiedy to większość czynności działa się wtedy, gdy Europejczycy sobie smacznie spali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Z tego co widzę NASA podało już planowaną godzinę startu. Dokładnie 31 maja o godzinie 21:02 UTC. Przewidziana szerokość okna startowego: 10 minut.

 

Godzina startu - jak i okienka startowe - sa znane znacznie wczesniej. Wynika to z tego, ze orbita ISS jest znana - i to calkiem dobrze! :) Zatem w planowany dzien startu, wiadomo kiedy wystartowac.

 

W tym przypadku godzina startu byla znana chwilke po decyzji opoznienia startu z kwietnia na maj (a potem na 31 maja).

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wiem może to głupie pytanie ale czy będzie widać z Polski start tego wahadłowca?

 

Nie, nie bedzie widać. A to dlatego że Floryda jest mniej więcej z drugiej strony świata... Możliwe są obserwacje kilka minut po starcie bo wtedy wahadłowiec bedzie przelatywał nad Europą i Afryką. Ale z Polski nie ma na to szans. Chociaż już podobno skrajnie południowo-zachodnia część Niemiec szykuje sie na niski przelot.

 

Wahadłowiec będzie dostępnym na polskich oczu dopiero jutro wieczorem w pościgu za ISS. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, pięknie poszedł :D

ale:

 

T+plus 10 minutes. A very large piece of foam was seen breaking free from the external tank shortly after separation of the twin solid rocket boosters. Video from a camera on the tank showed the piece did not strike the orbiter's right wing.

 

 

Dużo, dużo szczęścia ...

Oby tak do końca Discovery!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięeekny lot. To moje pierwsze śledzenie tej misji i już mi się bardzo podoba. Fajnie wyglądało jak prom odłączał pierwsze zbiorniki a potem te drugie :szczerbaty: .

 

Nie zauważyliście, że coś odpadło od niego? Tak jakby osłona termiczna?

 

 

EDIT: Widzę, że Michał mnie wyprzedził ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na NASA TV powtarzają start z różnych ujęć. Ciekawe czy będzie widok z ET w chwili, kiedy pianka odpadła :unsure: ?

 

--

EDIT: jest zdjęcie fragmentu izolacji

EDIT2: powtórka z ET była. Wiadomo też, że odleciały dwa fragmenty izolacji, ale było to już ponad 2 minuty po starcie, więc (chyba) nie niosło większego zagrożenia. Podobnie jak uszkodzony jeden z dwóch układów elektronicznych lewego OMS'a.

--

 

Discovery jest po manewrze odpalenia OMS i kieruje się na właściwą orbitę. Za około 10 (22:15 GMT) minut odbędzie się konferencja w KSC B)

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Michał Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Moim rodzicom za nic wpoić nie mogłem, że to ISS i prom kosmiczny, bo stwierdzili, ze promu nie da się zobaczyć :D

 

hehe, ja po wczorajszym przelocie, chyba z godzinę tłumaczyłem i opowiadałem rodzince co i jak :lol:

a dziś ze mną oglądali cumowanie do ISS :D

i naprawdę byli bardzo zainteresowani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.