Skocz do zawartości

Kolimacja - prosze o jakies rady


dienet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio dzien w dzien siedzie przy moim teleskopie i probuje tak skolimowac aby bylo najlepiej. Jednak trace chyba juz zmina krew i moje oceny moga byc przedobrzone, dlatego prosze o rady: co tu jeszcze mozna zmienic?

Chyba LW powinno isc troche w gore...

a1.jpg

a2.jpg

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ci się nie podoba w twojej kolimacji?

na zdjęciu po prawej wygląda to całkiem nieźle - pająk centralnie w LG, odbicie LG w LW także OK

offset widoczny....

 

a czym kolimujesz?

 

 

jeżeli chcesz mieć pewność co do poprawności kolimacji, sprawdź krążki dyfrakcyjne na jakiś jasnej gwieździe (najlepsza będzie Polarna) przy powerze

co najmniej x 200. Lekko rozogniskowana gwiazda powinna pokazać delikatne centryczne i symetryczne okręgi - wtedy masz pewność, że kolimacja

jest idealna

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałkowałem podobny problem , gdzieś na forum powinien być mój wątek na ten temat. Kolimowałem metodą Hamala i wszystko wedle tej metody było ok , jednak obrazy widoczne w teleskopie mnie nie satysfakcjonowały. Dobrze skolimowałem dopiero na gwiazdach. Dobrze tzn. tak, że obraz był ok. Wniosek z tego taki , że jeżeli masz problem z uzyskiwanymi obrazami po skolimowaniu metodą Hamala, to kolimuj na gwieździe do momentu uzyskania satysfakcjonujących Cię obrazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałkowałem podobny problem , gdzieś na forum powinien być mój wątek na ten temat. Kolimowałem metodą Hamala i wszystko wedle tej metody było ok , jednak obrazy widoczne w teleskopie mnie nie satysfakcjonowały. Dobrze skolimowałem dopiero na gwiazdach. Dobrze tzn. tak, że obraz był ok. Wniosek z tego taki , że jeżeli masz problem z uzyskiwanymi obrazami po skolimowaniu metodą Hamala, to kolimuj na gwieździe do momentu uzyskania satysfakcjonujących Cię obrazów.

Oj tak walkowalem temat. No sprobuje na gwiazdach jak obraz bedzie niezadowalajacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimuje sposobem Hamala.

No wlasnie mysle ze jest ok, ale np wiem ze rozne gwiazdy daja "flary" wiec to mnie troche niepokoi. No chyba ze to wina Possla.

200x hm to nie teraz bo nie mam takiego okularka.

 

Te okuralry z kompletu maja lekki problem z daniem punktowej gwiazdki, im blizej krawiedzi pola widzenia, tym gwiazdki sie bardziej rozjezdzaja. Jednak sprobuj tym SP 10 tak jak mowi pops, na jakiejs jasnej gwiezdzie (np Vega) rozogniskowac obraz, jesli masz dziurke centralnie na srodku tej rozogniskowanej gwiazdy to jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okuralry z kompletu maja lekki problem z daniem punktowej gwiazdki, im blizej krawiedzi pola widzenia, tym gwiazdki sie bardziej rozjezdzaja. Jednak sprobuj tym SP 10 tak jak mowi pops, na jakiejs jasnej gwiezdzie (np Vega) rozogniskowac obraz, jesli masz dziurke centralnie na srodku tej rozogniskowanej gwiazdy to jest OK.

 

No dwa dni temu niby mialem tak samo skolimowane, ale pod koniec obserwacji czarna dziurka nie byla centranie :/ Byla raczej bardziej na poludniowy zachod - zmartwilo mnie to, bo przeciez przez kolimator wyglada dosc OK.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

może widzisz po prostu "spajki" od pająka?

 

pozdr

Raf

 

Trudno mi powiedziec.

Wczoraj jednak gwiazki wygladaly OK, mialy nawet te cztery ramiona, a flara byla min min minimalna. Jednak polarna lekko poza focusem pokazala ze jest troche krzywo. A gdy jest prosto to obraz z kolimatora Hamala jest w ogole tragiczny. Wiec mysle ze to co daje mi kolimacja w dzien narazie bedzie dla mnie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pewnie widziałeś już te linki. Ale gdyby nie, może Ci pomogą ?!

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=13416&hl=

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7866.0

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=13368&hl=

Czasami przy kolimacji można źle podeprzeć nie skontrować śrub podtrzymujących LG ... Warto sprawdzić.

Bo w momencie przenoszenia lustro się przemieszcza, już raz tak miałem ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Ostatnio zauwazylem ze moje LW nie jest centralnie polozone wzgledem wyciagu, lub tak mi sie wydaje. Oto jak wyglada sytuacja gdy teleskop jest skolimowany wg mnie poprawnie:

 

1.jpg

 

Sytuacja jest przerysowana na rys., po to by pokazac o co mi chodzi. Jak widac patrzac przez wyciag (bez zadnych kolimacyjnych przyrzadow, po prostu goly wyciag) i kierujac zrenice w punkt centralny na LG, moje LW wydaje sie zbyt mocno przesuniete, wzgledem wyciagu w strone LG (w prawo). To przesuniecie to naprawde kilka mm, maksymalnie z 3.

 

2.jpg

 

O to sytuacja gdy nie skupiam zrenicy w centralnym punkcie LG, lecz patrze, aby LW bylo w miare wspolosiowe z osia wyciagu. Jak zrenica jest lekko przesunieta w lewa strone wzgledem srodka LG.

 

Dodam ze wszystko to ogladam z pewnej wysokosci, tak aby latwiej bylo zobaczyc roznice i to wszystko jest dosc "na oko", no ale roznica jest widoczna.

 

Czy to "wina" offsetu? Czy po prosu mam zle ustawione LW?

Troche krecilem LW tzn dokrecalem ta srodkowa srube, ktora przesowa LW ku wylotowi tuby, ale jakos nie zauwazylem roznicy.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ostatnio zauwazylem ze moje LW nie jest centralnie polozone wzgledem wyciagu, lub tak mi sie wydaje. Oto jak wyglada sytuacja gdy teleskop jest skolimowany wg mnie poprawnie:

 

1.jpg

 

Sytuacja jest przerysowana na rys., po to by pokazac o co mi chodzi. Jak widac patrzac przez wyciag (bez zadnych kolimacyjnych przyrzadow, po prostu goly wyciag) i kierujac zrenice w punkt centralny na LG, moje LW wydaje sie zbyt mocno przesuniete, wzgledem wyciagu w strone LG (w prawo). To przesuniecie to naprawde kilka mm, maksymalnie z 3.

 

2.jpg

 

O to sytuacja gdy nie skupiam zrenicy w centralnym punkcie LG, lecz patrze, aby LW bylo w miare wspolosiowe z osia wyciagu. Jak zrenica jest lekko przesunieta w lewa strone wzgledem srodka LG.

 

Dodam ze wszystko to ogladam z pewnej wysokosci, tak aby latwiej bylo zobaczyc roznice i to wszystko jest dosc "na oko", no ale roznica jest widoczna.

 

Czy to "wina" offsetu? Czy po prosu mam zle ustawione LW?

Troche krecilem LW tzn dokrecalem ta srodkowa srube, ktora przesowa LW ku wylotowi tuby, ale jakos nie zauwazylem roznicy.

Taki rysunek jest nie do oceny kolimacji. Wyjście jest jedno -krok po kroku wg .kolegi Hamala i do skutku ,aż załapiesz o co chodzi. Póżniej to juz bułka z masłem

 

PS> Przy kolimacji patrzy się przez otworek kolimatora a nie z pewnej odległości od wyciągu.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rysunek jest nie do oceny kolimacji. Wyjście jest jedno -krok po kroku wg .kolegi Hamala i do skutku ,aż załapiesz o co chodzi. Póżniej to juz bułka z masłem

 

PS> Przy kolimacji patrzy się przez otworek kolimatora a nie z pewnej odległości od wyciągu.

 

Dzis ogladalem i mierzylem polozenie LW przy pomocy kolimatora i linijki. I wyglada na rowne. Wiec mozliwe ze patrzenie z gory wprowadza jakies zludzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.