Skocz do zawartości

Wyjmowanie lustra z tuby.


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, mam taki problem.

Ostatnio kupiłem dużą gruszkę do czyszczenia matrycy w Canonie i chciałem sprawdzić czy mi zdmuchnie syfy z lustra głównego. Idę po narzędzia. Odkręcam 6 śrub podtrzymujących celę, chcę wyjąć... i nic! Ani drgnie. No a śrub od kolimacji bałem się odkręcać, byem pewny że odkręcając śruby podtrzymujące celę w tubusie będę umiał wyjąć LG- i wygląda na to że się omyliłem...

A może brak mi siły do wyciągnięcia lustra? Chociaż tata też próbował...

 

Jak to jest? Odkręcać również śruby do kolimacji?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie te śruby wykręciłeś co trzeba, albo to jest jakoś ścisło spasowane. Powinieneś wykręcić te śruby na obwodzie dolnej części tuby. Jeżeli tak zrobiłeś to nie wiem co jest grane. A próbowałeś obracać celą lustra po wykręceniu tych śrub?

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już daję.

 

Czerwonymi obręczami zaznaczyłem śruby które wykręcałem,

natomiast zielonymi śruby do kolimacji. Wydaje mi się że śruby kolimacyjne trzymają tylko lustro a te po bokach całą celę...

img4197zg0.jpg

img4197zg0.af69d3daa6.jpg

img4198pd3.jpg

img4198pd3.4e158a12a6.jpg

 

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarczyło wykręcić te 6 śrub. Cela wyszła bez problemu.

 

Jeżeli masz tubę zamontowaną na dobsonie, to weź pod uwagę to, że nie zablokowana może polecieć na "pysk".

Przy składaniu, zwróć uwagę na to, że cela wchodzi w tubę tylko w jednym położeniu.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, mam taki problem.

Odkręcam 6 śrub podtrzymujących celę, chcę wyjąć... i nic! Ani drgnie.

 

 

Miałem ten sam problem w mojej syncie. Próby wyciągnięcia celi nie dawały żadnego rezultatu. W końcu wykręciłem śruby kolimacyjne i wyciągnąłem lustro przodem tuby (naturalne wymontowawszy wcześniej pająk). Próbowałem wyciągnąć już samą celę bez lustra, ale nic nie dało opukiwanie ani nawet ciągnięcie na siłę zapierając się nogami o dobsa... :huh: Ani drgnęło. Obawiam się że musisz albo odpuścić sobie czyszczenie lustra albo zastosować podobne manewry. A przykręcanie śrub kolimacyjnych wraz tymi gumowymi podkładkami jest na prawdę wielce upierdliwe.

 

Pozdr :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, ktos kiedys sprzedawal goly tubus od Synty, wiec napewno wie jak cele wyciagnac. Poszukaj tego usera w dziale "Sprzedam"

 

Czyżby chodziło o mnie? :D

Krawat, dobre śruby wykręciłeś. Poruszaj w prawo i w lewo, postaraj się delikatnie przekręcić. Blacha tubusa jest "zagniatana na zakładkę". Cela z lustrem powinna być tak włożona, żeby "zagięcie" znajdowało się w specjalnej szczelinie. Bardzo możliwe, że jakiś "genialny" składacz włożył to "na Jana" :) bez uwagi na tą szczerbę. Powoli, powoli, musi wyjść.

 

Pamiętaj też o tym, co mówi Ansmann. Nawet lepiej by było, gdybyś "pysk" (teleskopu oczywiście :D ) oparł na czymś. A nóż za lekko skręcisz raczki...

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odkręciłem swoje LG, wykręcając te śrubki, które zaznaczyłeś. I już wiem o co chodziło z tym podtrzymaniem "głowy" telepa. :Boink: Na szczęście nic sie nie stało...

Jednak mam pytanie odnośnie czyszczenia lustra. Jeżeli nie posiadam specjalnych płynów i szmatki, czym mogę wyczyścić lustro główne?

 

Pozdrawiam Łukasz. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie dzisiaj ja będę robił to dzisiaj pierwszy raz... Rok i trzy miesiące, tyle ma kurz z okresu mego użytkowania Synty.

 

Temacik z odkręcaniem lustra spadł mi z nieba. Wielkie dzięki.

 

Łukasz Z jak dobrze poszukasz to znajdziesz jak i czym myć lustro, zostało tego sporo napisane.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Dziś specjalnie kupiłem Ludwika :banan: a bez spirytusu myslę, że się obejdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz Z jak dobrze poszukasz to znajdziesz jak i czym myć lustro, zostało tego sporo napisane.

 

Dzięki... już znalazłem. Użyłem złego słowa kluczowego w opcji "szukaj"... stąd nie mogłem znaleźć odpowiedzi. :rolleyes: Ale znalazłem poradnik Astrokosmo... bardzo pomocny. (świetna robota :Salut:) Jednak w moim przypadku wystarczyło przetrzeć szmatką do okularów. (w końcu sie przydała :P).

 

Pozdrawiam Łukasz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znalazłem poradnik Astrokosmo... bardzo pomocny. (świetna robota :Salut:) Jednak w moim przypadku wystarczyło przetrzeć szmatką do okularów.

 

Witam!

Szmatką po zwierciadle?! :Boink: Zobacz teraz pod światło ile zrobiłeś sobie na nim mikro zarysowań. Po co czytałeś poradnik jak i tak zrobiłeś po swojemu? Nie polecam naśladowania.

pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Szmatką po zwierciadle?! :Boink: Zobacz teraz pod światło ile zrobiłeś sobie na nim mikro zarysowań. Po co czytałeś poradnik jak i tak zrobiłeś po swojemu? Nie polecam naśladowania.

pzdr. Zbyszek

 

Poradnik przeczytałem później... a co do tej szmatki. To była szmatka (chociaż to takie potoczne) do szkła (no akurat do okularów). A tylko raz przetarłem w celu usunięcia jakiś odprysków (raczej farba ze środka tuby... były czarne opiłki) z lustra. Po dogłębnym sprawdzeniu (w końcu to pierwszy raz) nie zauważyłem pod światłem żadnych rys, rysek, ani niczego podobnego. Hmm... masz rację. Może nie zrobiłem najlepiej... ale w końcu po coś ta szmatka jest. Jeżeli się mylę to przepraszam... dopiero sie uczę. :rolleyes:

 

Pozdrawiam Łukasz :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy sprężarka powietrza będzie odpowiednia do czyszczenia?

Nie będzie.

Taki zwykły kompresor olejowy, (bo chyba o taki Ci chodzi?) zanieczyszcza powietrze mikro kropelkami oleju.

Podobnie jest z powietrzem w sprayu. Może zawierać różne nie konieczne dobre dla lustra substancje.

Poza tym rozprężając się takie powietrze potrafi bardzo ochłodzić czyszczoną powierzchnię.

 

Do usunięcia większych śmieci z lustra, zwykła gruszka powinna wystarczyć.

 

P.S.

Tak wyglądało lustro w mojej Syncie, po roku naprawdę intensywnego użytkowania :szczerbaty:

 

lustropl6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobione. Co prawda nie udało mi się wypucować lustra idealnie, ale jest dobrze ...

 

Aż mi się wierzyć nie chciało, że tyle sztyn..u na nim było. Patrząc z góry widziałem trochę,paprochów ale żeby, aż tak ...

e93a1cd6146c6434.jpg

 

U ansmann'a widzę, że też kiedyś swoje osiadło :)

 

Jestem po "testach" czystego poprawnie skolimowanego instrumentu (LW też umyłem) i powiem przewrotnie: Lepiej mieć dobry seeing niż czyste lustro ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zobaczcie jak czyszczą lustra za wielką wodą.

http://cloudynights.blip.tv/#900248

http://cloudynights.blip.tv/#900367

Jeśli filmiki nie będą chodzić bezpośrednio z linku, trzeba wybrać z menu po prawej stronie "Photonic Cleaning Demo Part 1 i Part2"

 

pzdr. Zbyszek

Edytowane przez Boopsi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.