Skocz do zawartości

EOS 300D+Tair 5,6 S3/300 na piggyback'u...


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zrobione obejmy z płaskowników aluminiowych 3mm i chcę teraz zamocować na nich canona EOS 300D z Tair S3/300.Całość waży lekko ponad 1,5kg.Próbowałem już różnych kombinacj aby wszystko to ładnie współpracowało.Moim zdaniem solidnie zamocowany obiektyw powinien utrzymywać całość bez koniecznosc mocowania korpusu aparatu sruba statywową.

Połaczyłem obejmy płaskownikiem 6mm aluminiowym (tak miałem rozwiązane mocowanie skyluxa 70/700 i całosc była dość sabilna),a teraz jesli sie nada chciałbym wykorzystać to do zamocowania Taira z aparatem.

Może ktoś z Wam ma już jakies doswiadczenia badz pomysły jak to dobrze rozwiązac?

p1040789tg7.jpg

Tak wyglądało mocowanie Skylux'a:

p1040139mc1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zrobilrm kilka fotek smiglowca na tle cienkiej warstwy bardzo jasnych chmur i tutaj ta abberacja mnie powalila - ale warunki zdjecia byly ekstremalne. nie mam juz tej fotki zeby pokazac ale musze sprawdzic jak bedzie sobie radzil z gwiazdkami.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,własnie wypowiedz się na temat tego obiektywu ,a najważniejsze jak co miałes zamocowany?

Czy ten obiektyw w 100% ostrzy w nieskonczonosc?Mam obawy ze brakuje mu kilku mm(testowałem na odległych blokach i mam dziwne odczucia co do idealnej ostrosci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda - nie ostrzy. sposob jest prosty, nalezy lekko przesunac do przodu ten pierscien, na ktorym nadrukoana jest nazwa obiektywu etc. Zeby to zrobic trzeba lekko poluzowac takie male srubki, ktorymi jest przymocowany. jak bys mial problemy to jutro moge podrzucic fotki. druga sprawa, to jesli chcesz aby kolko do ustawiania ostrosci znajdowali sie np. pod obiektywem a nie tak jak u ciebie nad to to mozesz poluzowac srubki przy gwincie mocowania i ustawic go sobie jak ci wygodnie. tylko uwazaj bo te srubki sa diabelnie male.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych srubek to wiem o czym mówisz,(zrobiłem tylko fotkę poglądową)Najwazniejsze,że zapomniałem dodac iż ten obiektyw jest pożyczony od znajomego.Fotki jak najbardziej możesz zapodac,przydają się kiedy bede kupował identyczny obiektyw dla siebie i na 100% bede chciał przesunąc obiektyw tak aby ostrzył.

Może wracając do temtu ,ma ktoś pomysł jak to wszystko razem zamocowac do obejm?

Chce zastosowac 200/1000 na GPE jako guder, a focic podanym zestawem.

Jarek

@Jaro-chyba wiem o co Ci chodzi z przesunieciem tego pierśienia,po małym przesunieciu bedzie możliwosc wsuniecia "głebiej" tej prowadnicy co pozwoli na uzyskanie ostrosci-dobrze qmam?

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc TAIR 4,5/300 którego posiadam nie ma żadnych problemów z ostrzeniem na nieskończoność z EOSem 350D. Stosuję zwykłą przejściówkę z M42/bagnet EOS i jest jeszcze spory zapas regulacji ostrości.

 

Co do aberracji to nie jest duża - wystarczy DOBRZE ustawić ostrość żeby nie przeszkadzała w zdjęciach astro (poprawnie zogniskować każdą barwę).

 

Obiektyw zamocowałem ATMowo - przewierciłem mu stopkę w dwóch miejscach i zamocowałem na dwie śrubki do płaskownika alu. O przykręceniu na tylko jedną śrubę (tę statywową) można zapomnieć, wszystko się rozleci.

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem w rękach 3 sztuki tego obiektywu. Aberracja jest bardzo mała, w dodatku super płaskie pole. Ale dotyczy to tylko Taira 3S z zestawu fotosnajper. Tair 4,5/300 (czyli nie S i nie z zestawu fotosnajper) jest gorszy, spora koma i aberracja.

 

Jeśli chodzi o guidowanie, to się nada. Ja próbowałem guidować nim ogniskową 1200mm i precyzyjnie prowadził gwiazdy do 7mag. Dodam tylko mały szczegół, że moja kamerka jest nieprzerobiona :D Z przerobioną kamerką do guidowania powinien być idealny.

 

Do astrofotografii jest według mnie bardzo dobry, tyle że dosyć ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofotografii jest według mnie bardzo dobry, tyle że dosyć ciemny.

 

No, jeśli REFRAKTOREK f/4.5 jest dla Ciebie "dosyc ciemny", to chyba na co dzień używasz Takahashi f/2.8.

Chyba, że tego Taira mocno przysłaniasz.

 

Warto zauważyc, że przysłona ma 16 listków, czyli prawie idealne koło :)

Warto też dodac, że jest to ustrojstwo strasznie ciężkie, ot - prawdziwa RUSKA STAL!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeśli REFRAKTOREK f/4.5 jest dla Ciebie "dosyc ciemny", to chyba na co dzień używasz Takahashi f/2.8.

Chyba, że tego Taira mocno przysłaniasz.

 

Warto zauważyc, że przysłona ma 16 listków, czyli prawie idealne koło :)

Warto też dodac, że jest to ustrojstwo strasznie ciężkie, ot - prawdziwa RUSKA STAL!

 

Przy f/4,5 nie da się focić (aberracja + winietowanie), minimum to f/5,6 przysłona, a to już jest dość ciemno jak dla Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.