Skocz do zawartości

Refractor 120mm


Ralph_S

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o pomoc w wyborze sprzetu, mam do wyboru te dwa modele:

 

http://www.skywatchertelescope.com/1206.html

 

http://www.skywatchertelescope.com/1201EQ5.html

 

obserwacje przedewszystkim z tarasu w duzym miescie i oczywiscie czasami (jak czas pozwoli) ok. 30 km za miastem.

 

Interesuja mnie przede wszystkim planety ale DSO tez bym chcial opogladac, a jak wiedzy przybedzie to i o astrofoto bym sie pokusil.

 

Dodam ze oba sa w tej samej cenie, i oczywiscie na okulary tez sobie kase zostawilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1201EQ5 będzie dobrym wyborem. Bardzo dobry sprzęt do planet (choc nie tak spektakularny jak APO) wszystkie jasne DS spokojnie w zasięgu. Astrofoto na krótkich czasach (np. planety) spokojnie.

 

W przypadku 1206 aberacja chromatyczna może być zbyt duża do oglądania np. planet..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę tylko na jedną sprawę. Opozycja marsa juz się skończyła. Saturnik...no owszem, owszem, można polukać, Jowisz tyż, ale reszta? Na wenus to jedynie fazy, merkury to falling :wink: , a za saturnem... ło ho ho....

Sugeruję coś na DS ze światłem 6-7 wtedy i planetki da się pooglądąć. Dla mnie DeSy rules - ale oczywiście to moje subiektywne zdanie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za porady, chyba faktycznie zdecyduje sie na 120/1000.

Jest jeszcze 150/1200 i cena jak dla mnie jest do zaakceptowania, co do dostepnosci to te dwa modele o ktore pytalem na poczatku sa dostepne od reki tu w Belgii, maja je dwa sklepy.

Musze sie tylko dokladnie dowiedziec czy ten refraktorek 150/1200 jest rowniez do wziecia od reki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 150/1200 jest do wyboru na HEQ5-2" lub na EQ6-2" no i cena tez jest jak dla mnie calkiem przystepna, a co do mobilnosci to faktycznie chyba jest to sprzet "dosc" ciezki.

Jeszcze jedno pytanie, czy obrazy dawane przez 150/1200 byly by znaczaco "lepsze" od 120/1000, i czy odzwierciedlily by roznice w cenie.

Biorac pod uwage ze do obu stosowane by byly dobrej jakosci okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem możliwość patrzenia wielokrotnie przez 150 i 120 jak dla mnie to jakiejś kolosalnej różnicy w dawanych obrazach nie zauważyłe. Natomiast 150 ma pewne "wady" w stosunku do 120 :

 

1. Zdecydowanie dłuższe schładzanie (jakieś 3 godziny, 120-ce wystraczą 2)

2. Ze względu na swoją długość obserwacje w zenicie prowadzi się w pozycji kolankowo-łokciowej

3. Całość zestawu jest na granicy mobilności.

 

Pamiętaj takze o tym że im większa apretura tym potrzeba lepszego seeingu z którym w naszej i Twojej części Europy nie jest najlepiej.

 

Generalnie w Europie jest problem z dostaniem 120-tek bo podobno Stany biorą wszystko na pniu, a to o czymś świadczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym pamiętaj ze aberracje szczątkowe achromatów przy tej samej światłosile bardzo szybko rosną za wzrostem ich średnicy i ze 120-tki otrzymasz obrazy ze znacznie mniejszym widmem wtórnym niż z jej większej siostry 150mm 8)

Ta 150-tka już wymaga dokupienia apokorektora do powiększeń planetarnych a to nastepne z 800 Euro do zaiwestowania w sprzęt :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularami to jest tak że powinieneś kupić najlepsze na jakie Cie stać z następujących powodów. Okulary kupuje się raz na całe życie oraz im lepszej klasy okular tym łatwiej go później sprzedać i mniej stracić.

 

Do takiej dobrej klasy okularów do dostania praktycznie u każdego sprzedawcy w Europie Zachodniej lub USA (tam taniej) należą okulary firm TeleVue i Pentax.

 

Do oglądania np. gromad otwartych będziesz potrzebował możliwie małych powiększeń i dużego pola dlatego musisz kupić do tych celów okular 30-40mm o dużym polu to Ci da powiększenie 30-25x, następnym powiększeniem jakie bym proponował to 70-100x czyli jakiś okular 10-15mm to do oglądania kulistych, galaktyk itp. Do planetek 100-200x generalnie przydały by się powiększenia 100x, 150x, 200x czyli 10mm, 7mm i 5mm. W przypadku okularów do planet pole widzenia okularu nie ma już takiego wielkiego znaczenia.

 

Pogoda na 200x jest parę razy w roku.

 

Jeszcze raz okulary najlepsze na jakie Cię stać.

 

Zobaczymy co koledzy zaproponują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze mała uwaga. Dostałem list od kolegi Darka, który ma 120-tkę. Zwrócił mi uwagę, że jego 120-tka jest gotowa do pracy po 20-30minutach chłodzenia i ja się z tym zgadzam. Jednak pełne wychłodzenie uzyskuje się po ok. 2 godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety podanie dokładnego czasu schłodzenia instrumentu jest niemożliwe.

Po pierwsze wszystko zależy od tego, gdzie instrument przechowujemy. Ja na przykład w chłodnym przedpokoju obok drzwi balkonowych, gdzie w zimie jest 10-15 stopni.

Po drugie w naszym klimacie mamy ciepłe letnie noce i mroźne zimowe.

Jeżeli wyciągniemy jeden teleskop z pokoju, gdzie jest +22 stopnie i wystawimy na balkon, gdzie jest -15 stopni, a w drugim przypadku wyciągniemy instrument z chłodnego pomieszczenia np. + 15 stopni, a na zewnątrz będzie +10 stopni to nie ma porównania.

A do tego dochodzi oczywiście wielkość i budowa całego instrumentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mozliwe sensowne porównanie czasów schładzanai teleskopów jeśli przyjmiemy ze mierzymy czas stygnięcia o powiedzmy standartowe 20 stopni i różnice w czasach takiego spadku temperatury dadzą pojęcie o stygnieciu różnych systemów i typów teleskopów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biorąc pod uwagę mobilności, bo to pojęcie względne ( dla mnie 150-tka jest mobilna ) nie zamienił bym jej na 120-tkę. Janusz napisał o zastosowaniu Chromacora i słusznie, bo to brałem pod uwagę od samego początku jak kupiłem ten refraktor. Co kto lubi :lol: . Oczywiście uważam, że EQ6 to minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, dla TURa 50cm Newton jest jeszcze mobilny, dla Piotrka Syriusz 35cm :lol: Biorąc wagę i rozmiary na "-" od tego co napisałeś uważam, że z refraktorem 120/1000 też nie musi być łatwo w transporcie, chociaż zawsze poręczniej niż ze 150-tką, bo i montaż lżejszy dla 120-tki może być. Zależy kto i jakimi możliwościami dysponuje. Duże combi rozwiązuje wiele problemów, a jak wiesz ja sobie 150-tkę wożę w coupe :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mobilnośc definiuję jako możliwość wyjazdu na obserwacje samemu i poradzenia sobie z załadowaniem teleskopu do samochodu, wyładowaniem, zmontowaniem, przestawianiem, demontowaniem. Kiedy na Kudłaczach zaistniała potrzeba przestawienia teleskopu TUR-a (doskonałego zresztą) to robiliśmy to w czterech. Kiedy Gezegorz Koralewski chce robić obserwacje na tarasie w domu swoim 16" Meade Newton to potrzebuje pomocy kolegi w wytaszczeniu teleskopu na taras.

Dodatkowo jest jeszcze jedna prawda im sprzęt poręczniejszy tym częściej używany, a przecież o to chodzi. Dlatego uważam, że luneta 120/1000 to sprzęt optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku w zupełności się z Tobą zgadzam . Widziałeś emotikonka w moim poście odnośnie Newtonów 35 i 50cm :lol: . Wiem jak się odbywa rozkładanie tych teleskopów bo sam w tym uczestniczyłem. Mimo to sam radzę sobie z moim refraktorem i EQ6 chociaż trzeba się tego trochę nanosić :) Dla mnie jest mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.