Jump to content

Halo - czyli: Oj, działo się dziś dookoła Słońca!

ntwwoit
 Share

Recommended Posts

Wspaniała pogoda dla chmurołapów takich jak ja, ale miedzy chmurami jest też co nieco dla gwiazdołapów - wczoraj była niezła luta w Lesznie, tyle, że wiało... zupełnie przez przypadek wczoraj widziałem też mknącą między chmurami ISS - super widok :D

no a teraz wracamy do tematu:

Nareszcie udało mi się złapać piękne halo dookoła Słońca

;D, czy w innych miejscach Polski też były warunki na to zjawisko?

halo3.jpg

pozostałe zdjęcia tego halo są tutaj (a jak moja strona powróci, to i tam się znajdą):

http://194.204.179.163/~delta/dw/halo1.jpg

http://194.204.179.163/~delta/dw/halo2.jpg

http://194.204.179.163/~delta/dw/halo4.jpg

gdybym miał czas to pewnie bym sobie wyjechał za miasto, bo dało się dzisiaj na prawdę kupe niezłych fotek z chmurami w roli głównej zrobić...

dzięki!

pogoda na prawdę jest dzisiaj ciekawa - już en-ty raz pada w Lesznie śnieg... raz Słońce, raz śnieg... były dwie dość mocne zadymki - widoczność spadała do poniżej 300 m

obserwowałem przez okno, bo jak pomyślałem, że mam wyjść na zewnątrz to od razu robiło mi się zimno  8)

pozdrawiam i czekam na ocieplenie ( lekki wiatr i dobra widoczność )

pozdrawiam,

Bartosz

W poznaniu pogoda jak w lesznie. halo nie wypatrzyłem. U nas była taka sniezyca ze moja mama miała prawie czołówke z TIRem...

Pozdr

ja tez wczoraj jezdzielem i fotografowalem ! wszystko jednak na szerokich slajdach :)

Widzialem wczoraj super rzecz, ale nie zdazylem nawet wyjac aparatu. Jechalismy w Sloncu ale tuz pod chmura CB - w ktoryms momencie zauwazylem ze bedzie spod tej chmury opad.  Doskonale bylo widac jak zaczyna spod chmury wylatywac snieg najpierw jedna dluga zaslona, przepieknie oswietlona a potem za nia poprostu sciana sniegu, przez ktora bylo przez moment jeszcze widac dalsze pola zupelnie w sloncu. Snieg byl gnany przez wiatr wraz z kurzem z pol i wygladalo to jak w dobrym horrorze. Za moment bylismy w snieznej zamieci a wszystko trwalo moze 30 sekund :)

Taka chmure z oddali z widocznymi opadami sniegu sfotografowalem nieco pozniej oswietlona promieniamia zachodzacego Slonca: http://www.photo-pp.art.pl/001.jpg.

Pozdrawiam !

Guest Janusz_P.

Oj Papatek był to horror i to niezły po przrez takie zadymki z plamami Słońca przjeżdżaliśmy wracając z Jachranki chyba ponad 10x. Widoki jak z National Geographic i groza na drodze przy silnym bocznym wietrze że hej, prędkosć przelotowa spadała nam momentami poniżej lokalnych Speed Limitow a widoczność na 30 metrów 8)

Guest Janusz_P.

No Hale Boop wypisz wymaluj, tak mniej-więcej wyglądał w Łabędziu koło Ameryki  ;D ;D ;D

odpowiadam jednemu z Marcinów:

Olympus Camedia 2100UZ, w przypadku halo ogniskowa wynosiła 38 mm przy f8.0, a czas naświetlania 1/1150 sek przy ISO 100 (najkrótsza ekspozycja jaką się tylko dało wyciągnąć, ale zdjęcia i tak były trochę prześwietlone...)

na zakończenie poprawiony kontraścik, tak żeby to halo było dobrze widoczne...

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.