Skocz do zawartości

Obiekt jaśniejszy od Jowisza


Abydos

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś o 23:00 jak i 18 lub 19 dnia tego miesiąca o około 00:20 widziałem obiekt jaśniejszy od Jowisza lecący w kierunku NEN lub NE. Pierwszy raz widziałem go przy powiększeniu 40 razy i nie byłem w stanie dostrzec żadnego strzegółu - raczej był punktowy lub miał jakby odchodzące od niego promienie (na szybko ustawiałem ostrość i mogłem nie trafić z nią na krótką chwilę zanim schował się za budynkiem naprzeciwko).

Nie mruga, jest raczej białego koloru i porusza się z prędkością samolotu odrzutowego na dużym pułapie.

 

Skoro widziałem go drugi raz po tylu dniach na tej samej orbicie znaczy to że to jakiś satelita...?

 

Czym to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 23:00 jak i 18 lub 19 dnia tego miesiąca o około 00:20 widziałem obiekt jaśniejszy od Jowisza lecący w kierunku NEN lub NE. Pierwszy raz widziałem go przy powiększeniu 40 razy i nie byłem w stanie dostrzec żadnego strzegółu - raczej był punktowy lub miał jakby odchodzące od niego promienie (na szybko ustawiałem ostrość i mogłem nie trafić z nią na krótką chwilę zanim schował się za budynkiem naprzeciwko).

Nie mruga, jest raczej białego koloru i porusza się z prędkością samolotu odrzutowego na dużym pułapie.

 

Skoro widziałem go drugi raz po tylu dniach na tej samej orbicie znaczy to że to jakiś satelita...?

 

Czym to było?

Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na ISSa. Na dzisiejszym przelocie około 22.58 miał jasność -2.5 mag.

 

Jak chcesz to dzisiaj będzie jeszcze jeden przelot o 0:30 zaczynający się od strony zachodniej. W zenicie ISS wejdzie w cień i zniknie jego światło :)

 

Wejdź sobie -TUTAJ- i wpisz swoje miasto, to będziesz mógł sobie wyświetlac wszystkie przeloty nad Twoją głową :)

pzdr

 

*EDIT

Marku zdublowaliśmy się :) Post o tej samej godzinie :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dzisiaj będzie jeszcze jeden przelot o 0:30 zaczynający się od strony zachodniej. W zenicie ISS wejdzie w cień i zniknie jego światło :)...Marku zdublowaliśmy się :) Post o tej samej godzinie :)

Oglądałem oba przeloty, ten wcześniejszy ok. 23 i drugi o 0:30...ten pierwszy był całkiem niezły z uwagi na dużą jasność ISS. Przez kilka kolejnych dni będzie można w godzinach wieczornych obserwować ISS z obszaru naszego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem oba przeloty, ten wcześniejszy ok. 23 i drugi o 0:30...ten pierwszy był całkiem niezły z uwagi na dużą jasność ISS. Przez kilka kolejnych dni będzie można w godzinach wieczornych obserwować ISS z obszaru naszego kraju.

 

Lokałem na ten przelot o 23.00 (dokladnie kilka minut przed) przy x 55 - wyraznie widoczny kształt podobny do litery T.

 

Polecam Orbitron - doskonały program.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy udało mi się namierzyć ISS - ostatnio przedwczoraj, ale nie udaje mi się utrzymać go w 2* polu widzenia, a teleskop prowadzę dosłownie za tubę, przy powiększeniu 33x widzę przelatujący jasny obiekt bez wyraźnych zarysów. Do namiarów korzystam z programu AstroJaWil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy udało mi się namierzyć ISS - ostatnio przedwczoraj, ale nie udaje mi się utrzymać go w 2* polu widzenia, a teleskop prowadzę dosłownie za tubę, przy powiększeniu 33x widzę przelatujący jasny obiekt bez wyraźnych zarysów. Do namiarów korzystam z programu AstroJaWil.

 

Witaj.

Aby zobaczyć jakieś detale na ISS robie bardzo prosty trick, wyprzedzam teleskop o kilka stopni przed torem lotu ISS i czekam na pojawienie sie obiektu w polu widzenia okularu. Sekunda, póltorej w polu widzenia Hyperiona 13 dającego z pierscieniem x55 i tak po kilka razy. Najmniejsza odległośc ISS jest bezpośrednio nad obserwatorm, ale pozorna prędkość jest dużo większa niż powiedzmy pod kątem 45 stopni gdy sie od nas oddala. Próbowac warto !

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wstałem poopatrzeć na Jowisza (btw widziałem tranzyt cienia jakiegoś księżyca- muszę sprawdzić co to było) a tu patrzę Stacyja leci. Przy 48x widać naprawdę dużo szczegółów. Moja technika polega na utrzymywaniu Stacji cały czas w centrum pola widzenia- widzę wtedy najwięcej.

 

PS. Kiedyś gdy Stacja była 45* nad horyzontem przypowerowałem do 200x i... nadążałem! Widziałem te czarne paski na bateriach słonecznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Moja technika polega na utrzymywaniu Stacji cały czas w centrum pola widzenia- widzę wtedy najwięcej.Kiedyś gdy Stacja była 45* nad horyzontem przypowerowałem do 200x i... nadążałem! Widziałem te czarne paski na bateriach słonecznych :)

To całkiem nieźle...próbowałem wczoraj nadążyć za stacją Celestronem 80ED przy pow. 67x, ale niestety nie udawało się :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.