Skocz do zawartości

Meteoryty \ Komety


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam takie pytanie czy teraz jest jakis okres na meteoryty czy komety?

Od godziny obserwuje niebo i szukajac mglawic natrafilem w sumie na 3 dosc szybko poruszajace sie obiekty. Najpierw na 1 lecacy obok kasjopei ktorego nie widac bylo golym okiem tylko przez teleskop, drugi obok Wielkiej Niedzwiedzicy tez przez przypadek znaleziony i rowniez nie widoczny golym okiem z ziemi. 3 obiekt zas zauwazylem nad kasjopea ale juz golym okiem i tez go sledzilem ale on juz lecial dosyc wolniej od tych dwóch poprzedniejszych. Na tyle wolno ze zdazylem zmienic powiekszenie z 50x na 150x i szybko znowu go namiezyc za pomoca celownika. I ja mam pytanie a zwlaszcza o ten 3 obiekt. Jak dlugo da sie obserwowac meteoryt czy komete ( nie wiem dokladnie jaka jest roznica ) zanim ona spali sie w atmosferze? Bo te 3 obiekty obserwowalem tak dlugo az wlatywaly za choryzont ziemi.

 

Bo jesli to byly meteoryty cz komety ( dalej nie wiem jaka roznica ) to dlaczego te 2 obiekty ktore byly daleko na tyle ze nie widac je bylo golym okiem lecialy bardzo szybko i szybciej niz ten 3-ci obiekt lecący wolniej? Teoretycznie powinno byc na odwrot - obiekty lecace dalej powinny leciec wolniej a ten blizszy szybciej.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jesli to byly meteoryty cz komety ( dalej nie wiem jaka roznica )

 

Idę spać, nie będę się rozpisywał, ale przeczytaj choćby to i to

 

Zaraz mi tu pewnie ktoś zarzuci, że podaję link na Wikipedię :P. Trudno, mam problemy aby wbić na Celestię, a nie mam zbyt czasu, żeby się męczyć.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec nie da sie wogole zobaczyc komet przez teleskop? Napewno sa jakies komety lecace gdzies bardzo daleko Nie zakladajac ze te 2 obiekty lecialy kolo ziemi ani nie w kierunku ziemi?

 

Nie wiem jak to nazwac to co lata daleko kometa meteoryt? Moze nazwe kosmiczna skala \ materia.

 

W kazdym badz razie te 2 pierwsze obiekty lecialy z byt szybko zeby to byly satelity. Zasuwały jak ruskie samochody wiec z tym ze to byly satelity sie nie zgodze, ale z tym 3-cim obiektem jak najbardziej sie moge zgodzic ze satelita.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec nie da sie wogole zobaczyc komet przez teleskop? Napewno sa jakies komety lecace gdzies bardzo daleko Nie zakladajac ze te 2 obiekty lecialy kolo ziemi ani nie w kierunku ziemi?

 

Nie wiem jak to nazwac to co lata daleko kometa meteoryt? Moze nazwe kosmiczna skala \ materia.

 

W kazdym badz razie te 2 pierwsze obiekty lecialy z byt szybko zeby to byly satelity. Zasuwały jak ruskie samochody wiec z tym ze to byly satelity sie nie zgodze, ale z tym 3-cim obiektem jak najbardziej sie moge zgodzic ze satelita.

 

Pierwsza sprawa: komety można obserwować przez teleskop, ale ich ruchy sa dosyć powolne gdyż znajdują się one wiele milionów kilometrów od naszej planety. Np. kometa 8p/tuttle której przelotu byliśmy świadkami pod koniec 2007 roku poruszała się dość szybko i wykonując obserwacje codziennie (a nawet co kilka godzin w momencie maksymalnego zbliżenia) mozna było dostrzec, że kometa zmieniła swoje położenie na tle gwiazd.

 

Owszem, są komety lecące bardzo daleko, ale są tak słabe i odległe, że nie bybyś w stanie obserwować ich przez teleskop.

 

"Kosmiczne skały" możesz nazwać asteroidami.

 

Jeśli byłeś w stanie nadążać za tymi obiektami w teleskopie, oraz nie widziałeś ich gołym okiem tylko przez teleskop, były to salelity.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba poczytaj trochę, rusz głową, sięgnij do ogólnie dostępnej wiedzy w internecie, bo zadajesz pytania śwadczące po prostu o ignorancji.

Na wszystkie Twoje pytania (poza ostatnim) znaleźć można odpowiedź albo w Celestii, albo po prostu w necie (np na Wikipedii lub setkach innych stron o tematyce astro).

 

Nie musisz wymyślać nowych nazw na to co "lata daleko", ludzie, zlitujcie się i zacznijcie zdobywać wiedzę SAMODZIELNIE.

 

Co do identyfikacji satelitów to polecam stronę http://www.heavens-above.com/, musisz jednak znać współrzędne miejsca obserwacji.

 

PS: Pisz starannie, unikając błędów ort. i zachowując interpunkcję. Poaz tym Twój wątek nie powinien być w tym dziale, ale to już sprawa admina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie czy teraz jest jakis okres na meteoryty czy komety?

 

Bo jesli to byly meteoryty cz komety ( dalej nie wiem jaka roznica )

meteory for God's sake!!! :burza::burza::burza:

 

meteor to np to: http://www.pkim.org/?q=pl/node/967

 

a meteoryt to to co spadło na Ziemię i nie spaliło się podczas przelotu przez atmosferę np to: http://www.ptmet.org.pl/met.htm, ciężko obserwować je na niebie, a przez teleskop tym bardziej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czas na meteory jest ZAWSZE !!

Szczególnie teraz, gdy zbliża się maximum Perseid, są ciepłe noce i zarwaną noc można odespać - w końcu wakacje :D

2. Czas trwania zjawiska meteoru to z reguły około pól sekundy. Czasem zdarzy się bolid, który przelatuje przez nasz nieboskłon kilka sekund.

Tu masz przykładowe zjawiska:

http://kwima.republika.pl/pavo/wyniki.html

http://kwima.republika.pl/pavo/wyniki2007.html

3. Toba94, zapisuj godziny (co do sekundy najlepiej) pojawiania się takich zjawisk, miejscowość i kierunek - zawsze to możemy sprawdzić. Od czego w końcu jest Polska Sieć Bolidowa i obserwatorzy :D

 

Pozdrawiam:

MK

 

PS.

Jeszcze tu można zerknąć, żeby się nie powtarzać:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=300064

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.