Skocz do zawartości

Konkurs z nagrodą.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ogłaszam mały konkurs na najlepszy atrykuł do naszej Celestii

 

Chciałbym, aby czytelnicy Celestii dostali do reki materiał pozwalający im w sposób prosty i szybki okreslić maksymalny zasięg gwiazdowy na fotografii którą własnie popełnili.

 

Zasady:

 

- W konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany user AF.

- Nagrodą jest Okular SW Ultra Wide 15mm (okular w stanie pudełkowym, wziął udział jednynie w testach m.in Polarisa i moich).

 

S6000326.JPG

 

- Zwycięży propozycja najlepszego artykułu traktującego o metodzie/metodach szybkiego i względnie dokładnego określenia zasięgu naszej fotografii. Można korzystać z dowolnego ogólnodostępnego oprogramowania, atlasów czy czegokolwiek, co może być potrzebnym nam narzędziem i jest bezpłatnie dostepne. Artykuły wezmą udział w plebiscycie w którym userzy AF wybiorą ich zdaniem najlepszy.

 

- Aby głosujący mieli lepsze rozeznanie wszystkie artykuły powinny zbadac zasięg jednej fotki. Jak ktoś może zaproponować jakąs dobą fotografię do badań to prosze o kontakt do czwartku. Jezeli nie znajdzie się nikt chętny ze swoim materiałem, fotką testową będa moje dzisiejsze wypociny.

 

M31res.jpg

 

- Czas na nadsyłanie artykułów - do 16.VIII.2008 (2,5 tygodnia) Artykuły mozna pisac bezpośrednio na Celestii, lub w dowolnym edytorze i wysyłać do mnie na PW.

 

Ze swojej strony udostępnie wszelkie materiały które będą niezbedne autorom artykułów, a będą w moich możliwosciach "załatwienia". Oczywiście surowe klatki i ew. materiał w dowolnym formacie zostanie udostępniony. Postaram się również dać pełne wsparcie osobom, które będą miały problem w redagowaniu artykułu w mechaniźmie celestii.

 

Ponizej dane fotki testowej które moga byc wam przydatne w trakcie opracowywania (uwaga, jezeli zmienimy fotkę na coś rozsadnego dane te będa zmienione)

 

Achromat F5 Celetron C102 (102/500) Canon 300D iso800 16x600 sek. Obróbka to tylko i wyłącznie odjęty dark, algin, stack i balans bieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się troche fotką testową, aby mieć lepsze rozeznanie w temacie zanim zabiore się do pomagania chetnym na walke z artykułem konkursowym.

 

Na załączonej fotce wynik wyszedł mi w okolicach nieco ponad 15Mag. Dla tych co mieli by ochote na walki, kilka haseł naprowadzających:

 

- formaty fotek dla programów fotometrycznych.

- filtry w fotometrii

- dobór gwiazdki referencyjnej

- bazy obiektów referencyjnych

- wzory

 

To wszystko brzmi groźnie, ale jest w zasięgu kilku kliknięć w sieci. Wiele softów ma te procedury zautoamtyzowane. Poniżej przykład prostej wyliczajki dla fotki testowej:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1 test.fit - 2302 1784 485626.82 15 991.91 - gwiazda kontrolna. (7.6 M) - dobrana bez sensu troche , ale to tylko przykład

2 test.fit - 2348 1679 602.58 1 957.71 - słaba odnaleziona gwiazdka

3 test.fit - 2297 1658 1969.17 1 989.42 - inna gwiazdka poddana fotometrii

4 test.fit - 2243 1676 12555.69 5 965.23 - inna gwiazdka poddana fotometrii

5 test.fit - 2274 1639 7073.56 5 965.68 - inna gwiazdka poddana fotometrii

(...)

21 test.fit - 1207 1229 466.33 1 1006.33 - najsłabsza odnaleziona gwiazdka

(...)

 

Wzorencjusz:

 

M2 – M1 = - 2,50 log I2/I1 (1),

 

gdzie M1, M2 oznaczają jasność odpowiednich obiektów, I1, I2 - natężenie promieniowania

odpowiednich obiektów.

 

485626.82/466.33 = 1041.38

 

log 1041.38 = 3.017

 

2.5 x 3.017 = 7.544 - czyli taką mamy róznice pomiedzy moją gwiazdką kontrolna a najsłabsza jaką zmierzyłem na fotce

 

7.6M (jasnośc kontrolnej) + 7.544 (różnica do najciemniejszej znalezionej) = 15.14M (jasność najciemniejszej namierzonej)

 

Proszę mnie naprostować jak wprowadzam kogoś w błąd lub jeżeli liczę coś bez sensu/popełniłem bład w obliczeniach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,

wracam z wyjazdu, a tu takie cus.

Prawde mowiac badalem to zagadnienie (ze sporymi przerwami) od czasow poprzedniego konkursu na artykul....

 

A ze przez lipiec pracowalem, to teraz moze wreszcie uda mi sie wziac w garsc i spisac przemyslenia.

 

Wzorencjusz:

 

M2 – M1 = - 2,50 log I2/I1 (1),

 

gdzie M1, M2 oznaczają jasność odpowiednich obiektów, I1, I2 - natężenie promieniowania

odpowiednich obiektów.

 

(...)

Proszę mnie naprostować jak wprowadzam kogoś w błąd lub jeżeli liczę coś bez sensu/popełniłem bład w obliczeniach.

 

Moze nie blad, ale taki maly szczegol: skoro podales we wzorze Pogsona wspolczynnik multiplikatywny (;p) z dokladnoscia do 2 liczb po przecinku to powinno byc 2,51.

 

Nie wiem ilu ludzi to wie, ale napisze: liczba ta bierze sie z definicji skali magnitudo: gwiazdy ktorych strumienie docierajacych do nas natezen roznia sie 100 razy, w skali magnitudo dzieli 5 mag. Oznacza to, ze wspolczynnik przed logarytmami (pamietamy, ze to sa logarytmy dziesietne, a nie naturalne!) bedzie rowny: (100)^1/5 - czyli pierwiastek piatego stopnia ze stu. Czesto bierze sie samo 2,5 ze wzgledu na inne (wieksze) niedokladnosci wyznaczenia jasnosci. Najczesciej spotykane wersje to 2,5 oraz 2,512.

 

Pozdrawiam

Michal

 

PS:

A tak w ogole, to pelny szacunek za inicjatywe! :Salut:

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dodam jeszcze, że żeby bawić się w fotometrię materiał powinien być we właściwy sposób obrabiany. Niewłaściwa obróbka może fałszować wyniki pomiaru.

Nie znam się dokładnie bo nie zajmowałem się tym szczegółowo tylko otarłem się kiedyś o temat ale myślę, że warto to zaznaczyć.

 

Po pierwsze filtry: jeżeli są użyte (a w kolorowych fotkach z DLSR-ów zawsze są) wpływają na wynik. Jeżeli używamy to powinny być dedykowane do fotometrii o znanych parametrach. W końcu jasność gwiazd jest różna w różnych barwach (afair chodzi głównie o zielony).

Po drugie: stackowanie. O ile pamiętam median stack nie powinien być wykorzystywany. Tylko średnia (albo zwykła suma; suma i średnia to jest w zasadzie to samo tylko średnia jest podzielona przez stałą równą ilości klatek, nie wpływa to na S/N) ewentualnie sigma clipping (ale nie sigma median!).

 

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić albo uściślić to, co napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.