Skocz do zawartości

M51 - pierwsze starcie


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Wczoraj pierwszy raz zapolowałem na M51, nie było trudno znaleźć, najpierw chwila obserwacji wizualnych, a potem stwierdziłem że spróbuję swoich sił z foto, trochę śpiący już byłem, poza tym w zamierzeniach miała być sesja tylko do wizuala, więc montażu zbyt dobrze nie ustawiłem, ale na krótkich czasach 30s udało się focić bez poruszenia.

 

I pytanko, dlaczego na moich fotkach po stacku w DSS giną kolory, a wszystko wygląda jak czarno-białe? Na pojedynczych klatkach widać delikatnie że ramiona są niebieskawe, a na stacku wychodzą szare...

 

Sprzęt do SW 150/750 na EQ3-2 + napęd + Canon 350D unmod.

 

Pozdrawiam

make_m51.jpg

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackujesz pliki RAW? Jeżeli tak to DSS domyślnie je traktuje jak czarno białe. Wyłącz to i będzie dobrze.

 

Stackuje zdjęcia z JPG, więc to o czym piszesz jak mi się wydaje nie ma nic do rzeczy

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzypas, a dlaczego nie stackować ipg'ków? Ja tak stackuję bo tak muszę. :mellow:

Jak nie masz rawów w aparacie, to tródno, nic sie nie poradzi. Generalnie rawy są w 12bit dla Canona, a jpg tylko w 8bit. Różnica jest baaaardzo duża w dynamice, czułości i we wszystkim. No i w jpg jest kompresja, a w rawach nie.

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz rawów w aparacie, to tródno, nic sie nie poradzi. Generalnie rawy są w 12bit dla Canona, a jpg tylko w 8bit. Różnica jest baaaardzo duża w dynamice, czułości i we wszystkim. No i w jpg jest kompresja, a w rawach nie.

 

No rzeczywiście jest różnica i to duża :) Bo tak się składa że miałem fotki M13 i M31 robione Canonem z opcją JPG+RAW, wcześniej składałem JPG, dziś poskładałem RAW i jest duża poprawa, więcej szczegółów można wyciągnąć. Niestety wczoraj jako że miała być to raczej sesja wizuala fotki robiłem tylko w JPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do zapytania :unsure:

Pozdro Anva

 

http://deepskystacker.free.fr/english/index.html

Na samym dole jest opis okna do konfiguracji obróbki plików RAW. W zakładce FITS domyślnie jest włączona opcja aby DSS traktował pliki RAW jako monochromatyczne. Ja to u siebie odznaczyłem i mam kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.