Skocz do zawartości

M-42 fotka CCD z 25.X


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

No no.... piknie!!! Napisz jeszcze, jaki czas ekspozycji.

Widze, ze pewnie bylo sporo szumu i kolega Cichy go "zmedianowal" ;)

Dlatego lepiej jednak walnac z 5 fotek i szum usrednic stackwaniem. W ten sposob udaloby sie zachowac w miare ostry obraz. Teraz sie to troche nadmiernie rozmiekczylo. Lekki szum zle nie robi, wiec nie przesadzajcie z tym odszumianiem komputerowym.

 

Nie zmienia to faktu, ze marzy mi sie taka fotka M42!!! Ksztalt i przestrzen widac cudownie. Czym zrobic to juz mam, ale kuzwa ten montaz...z prowadzeniem! :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wskazowka...

W przypadku M42 zawsze robi sie conajmniej 2 ekspozycje. Chodzi o bardzo duze roznice w jasnosci pomiedzy czescia centralna, a zewnetrzna. Nigdy jedna ekspozycja nie uda sie zarejestrowac subtelnych "ramion" i jasnego srodka - poprostu sie przeswietli, tak jak to widac na zalaczonym obrazku. Druga ekspozycje powinienes dobrac do dobrego doswietlenia srodka. Potem wszystko skladasz w Photoshopie odpowiednio maskujac. Jezeli nie wiecie jak to zrobic to moge dac linka.

 

Widzac to co juz wam wyszlo, to w polaczeniu z ta technika, o ktorej napisalem - efekt bedzie zaj...

 

PS. Warto tez wyprobowac tu filtr IR-CUT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem jest z montażem , jest za mało precyzyjny . Dlatego jak robimy ekspozycje 3x60 sekund to ta trzecia jest odjechana . Sładanie jest niemożliwe dlatego kombinujemy tylko z pojedynczymi klatkami . Obróbka ma też wiele wad ale to dopiero początki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzuce swoje zapomniane przeze mnie zdjęcie M42 z Jodłowa, zrobione łysym Megrezem i kamerą przemysłową Mintron. 2 ekspozycje, chyba 1 sekunda i 0,5sek. Sklejone najzwyczajniej w swiecie w Registaxie, darkframe nie sciągany. Kazda ekspozycja to stack kilkudziesięciu klatek, pomimo tego wyszedł znaczny szum :( Lekkie wyostrzenie, poprawka gamma. Mogło by wyjsc znacznie lepiej, ale robione było na ręcznym prowadzeniu na EQ5 (szło mi słabo) i było za mało klatek. Niemniej i tak jest jak dla mnie niezle.

 

 

m4228092003.jpg

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr  :!:  :!:  :!:  

 

Słowo się rzekło -

astromaniacy u płotu (w Jodłowie)  :slon:  

 

Zaczynaj załatwiać  :D  :D  :D

 

Wlasnie wlasnie. Nalezy uwazac bo jak juz sie cos powie to koniec .Na tym forum sie NIE KASUJE POSTOW :twisted: :smoke: :twisted:

w kazdym razie jestem za obiema rekami i nogami i jeszcze glowa tez.

a teraz bede Ci Piotr marudzil na gg

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock: ale   15 listopada są kudłacze :roll:

 

No właśnie. Nie róbcie jaj panowie :noughty: potrzebujemy was :)

 

:Arrow:http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2267

 

A na zimowy wypadzik połączony z Pragą możemy się umówić powiedzmy za jakiś miesiąc po leonidach w najbliższy nów na porządne obserwacje deepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.