Skocz do zawartości

NGC3972 i sąsiadki


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prezentuje moje pierwsze zdjecie z nowo nabytej kamery DSI III "na powaznie".

 

Wybralem NGC3972 i okolice.

Czasy naswietlania:

35 x 240 sek czyli 2 godz 20 min L

po 19 x 120 sek B2x2 R, G oraz B, czyli po 38 minut kazdy kanal.

RAZEM: 2:20 + 3 x 38 = 4:14

To moj absolutny rekord czasu naswietlania jak dotad. Zajelo mi to 3 noce.

 

Wybralem ten rejon prawie z przypadku, tzn. bedac poza miastem i bez dostepu do netu wybralem cos z Cartes du Ciel co miescilo sie w kadrze i bylo w przypuszczalnym zasiegu magnitudo. Procz tego wzialem pod uwage to, abym mial z mojego miejsca widok na obiekt przez cala noc w okresie "zmierzchu astronomicznego". No i wyszla taka glebia kosmosu:

 

ngc3972_po2dniu_dss_v2_maxim_LRGB_filtry_nowecombine_crop.jpg

 

Sprzet uzyty to: teleskop Soligor MT-800 (8" F4) osadzony na HEQ5, prowadzony przez guider SkyWatcher D=70mm F=500mm i kamera guidujaca MAGERO MZ-5m (czyli to samo co QHY-5) + laptop i inne...

A korektora komy to jeszcze nie ma i to widac niestety. Ostrosc ustawiana recznie (ale przez pilota z silniczkiem).

 

W kadrze widac co najmniej 10 galatyk, ale nie wiem co to sa bo to jest poza zasiegiem moich map ;) Te, ktore mam na mapie to te duze, od lewej: NGC3977 (Rozmiar: 1.7/ 1.5' , jasność powierzchniowa: 15.09 ), NGC3972 (Rozmiar: 3.7'x 1.0', jasność powierzchniowa: 14.41), NGC3982 (Rozmiar: 2.3'x 2.0', jasność powierzchniowa: 13.22).

 

Teraz jak mam dostep do netu, to widze ze bylo to w "zagadkach JaLego" : http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...p;topic=9682.75

Wg. informacji podanych przez JaLego w NGC3982 wybuchała supernowa SN1998aq.

 

Najgorzej wyszedl mi kanal B. Byl naswietlany na koncu, kiedy juz wystepowala presja czasu i chyba cos nie tak poszlo z ostroscia. Dlatego widac przy najjasniejszych gwiazdach niebieskie halo.

 

Zdjecie wykonane w dniach 07.29 - 07.31, przy temperaturach kamery +13...15.5 st.C (DSI III nie jest chlodzona).

 

Jako niedawnego uzytkownka EQ-3 zaskoczyla mnie latwosc z jaka po calkowitym rozkladaniu sprzetu i ponownym skladaniu na noc udawalo sie "zlapac" ten sam kadr. Rzeczywiscie, nie ma przymusu aby zebrac caly material w jedna noc.

 

Pozdrawiam,

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci wyszło, zastanawiałem się jakie tam są kolorki, to już wiem :)

 

Ja póki co zebrałem troszkę luminacji i poczekam jeszcze ze dwa miesiące , by uzupełnić o więcej materiału i może nawet RGB

 

Jak chcesz się pobawić to możesz swój kolor nałożyć na moje zdjęcie. Ciekawe co wyjdzie :)

 

20080406_1207481523_612464868.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.