Skocz do zawartości

Okular


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

A z jakim powiekszeniem przez synte8 najlepiej ogladac Jowisz, Saturn (planety) w podstawowych warunkach?

 

Odpowiedź jest prosta: Z największym na jakie pozwalają warunki i sprzęt obserwacyjny w danej chwili. :D

 

Chodzi o to, żeby tarcza planety była jak największa, a obraz jak najbardziej wyraźny.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jaki polecilibyscie okular 8mm do synty8, ktory bylby dobry do ksiezyca jak i do planet? Najlepiej nie drozszy niz 250zl? Ewentualnie 300 <_<

 

Polecam Ci Vixen LV 7mm albo lepiej 9mm. Od jakiegoś czasu dostępna jest wersja NLV, która ma unowocześnioną obudowę z możliwością podnoszenia - opuszczania muszli ocznej.

Używaną w dobrym stanie można wyrwać za około 230zł

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba, jeżeli nie przeszkadza Ci krótki ER i inne dyskomforty z tym związane, to możesz wziąć Plossla TeleVue. Ma troszeczkę większe pole od NLV i praktycznie niezauważalną aberrację chromatyczną. Na brzegach lekki astygmatyzm, trochęwiększy niż w NLV. I jeszcze ta świadomość, że ma się okularek z tej samej firmy co Naglery :) Ale NLV to też bardzo dobry okular :Beer:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Od jakiegoś czasu dostępna jest wersja NLV, która ma unowocześnioną obudowę z możliwością podnoszenia - opuszczania muszli ocznej."

 

Co to jest i co to daje? :rolleyes:

 

"krótki ER"

 

Co to jest? :rolleyes:

 

Z gory dzieki :notworthy:

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Od jakiegoś czasu dostępna jest wersja NLV, która ma unowocześnioną obudowę z możliwością podnoszenia - opuszczania muszli ocznej."

 

Co to jest i co to daje? :rolleyes:

 

Daje wygodę. Muszlę oczną można opuścić tak, że soczewka "oczna" jest odsłonięta (jakbyś ściągnął muszlę oczną). Jest to wygodne szczególnie dla osób noszących okulary korekcyjne. Albo ma też sens zastosowania w zimie - nie zaparuje tak szybko od oka. A jak wolisz podniesioną, to podnosisz, hehe

 

"krótki ER"

 

Co to jest? :rolleyes:

 

ER - eye relief. Odległość od oka, w której dobrze foruje się obraz. Mały ER oznacza potrzebę zbliżenia oka do soczewki, duży pozwala na wygodne "trzymanie" oka dalej

*edit* Przemas mnie uprzedził :)

 

P.S: Ten TeleVue Plossl 8mm jest na prawdę dobry :Beer:

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytalem to juz dawniej. Nie mam problemu z kupnem tylko wole sie zapytac osob ktore dluzej przesiaduja z teleskopem jakie okulary by polecili bo wybor jest naprawde duzy. Nie chce kupic bubla <_<

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A wiec mowa o tym TeleVue?

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=2788

 

Lars znalazlem w innym temacie twoja recenzje na temat tego okulara. A wiec dobry jest do Jowisza i Ksiezyca?

 

2. A co myslicie o tym?

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2a9faa3f368ff53

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy, że powinieneś poszukać w końcu sam... :Boink:

 

Jak nie na tym forum, to wpisz w google. Założę się, że na zagranicznych stronach jest sporo pogadane o tym okularku. Ja Ci nie powiem, bo takiego nawet w rękach nie miałem. Jak myślę, jakością nie odbiega on od innych plossli tej firmy. Może wyczernili krawędzie soczewek... pole ciut poszerzyli i być może pierwszą soczewkę dali szerszą, dla komfortu... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy, że powinieneś poszukać w końcu sam... :Boink:

 

Przeciesz szukam sam. Caly czas szukam sam. Wy mi doradzacie :notworthy:

 

Tylko niedokonca wiem jaki okular kupic. Duzy wybor rozne ceny. Nie wiem do końca na jakie parametry patrzec.

 

A co do skywatchera tylko ze 4mm facet ciekawa opinie wystawil. :rolleyes:

 

 

Wimmer masz Zoom 8-24mm? Jakiej firmy? Gdzie kupiles? Ile kosztowal? Jak oceniasz?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer masz Zoom 8-24mm? Jakiej firmy? Gdzie kupiles? Ile kosztowal? Jak oceniasz?

 

Mam. Podpisany jest SEBEN (ale to Sky-Watcher w rzeczywistości). Kupiłem na eBay'u. Kosztował 39 Euro. Kiedyś oceniałem go jako "może być". Jakoś porównywalna do zwykłego plossla. Potem uległ masakracji poprzez zarysowanie jednej z soczewek układu, jakiś czas temu soczewka przeszła polerowanie i masakracja uległa zredukowaniu, ale wzrosły odblaski w środku. Teraz oceniam, go jako "kaszanka". Gdybym wtedy wiedział to, co wiem teraz, to bym go nie kupił.

Leży u mnie jako pamiątka i przestroga, co by łap nie pchać w środek okularu. Czasem go używam.

 

Odradzam.

Całkiem niedawno Hans robił testy okularów typu Zoom. Wystarczy poszukać na forum.

Test jest też na astronoce.pl

 

P.S: Na co masz patrzeć przy wyborze okularów? Na to, co polecają koledzy, którzy mieli z nimi styczność. Padły w tym wątku dobre propozycje, takie jak LV/NLV 7mm, 9mm i Tele Wujek plossl 8mm

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam pytanie- jak na okularze pisze odleglosc oka od okularu np. 12 mm, to ja moge trzymac oko np. 6mm od okulara?

 

 

I co myslicie o tym okularze?

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2a9faa3f368ff53

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=10

 

Co do doboru powiększeń to przeczytaj to :

 

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=1036

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=4317

 

Możesz trzymać oko bliżej od soczewki niż ER okularu, ale wtedy możesz nie załapać okiem całego pola. Bardzo to przeszkadza w kitowym Plosslu 25mm dodawanym do Synt. W dzień tego nie widać, ale w obserwacjach nieba to przeszkadza.

 

Tego Plossla SWA to bym nie kupował. Sky Watcher chyba nie robi dobrych okularów.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje ostatnie pytanie - co myslicie o Tym okularze? Czy bylby dobry do mojej synty8 wzgledem jakosci?

 

To tylko świadczy o tym, że nie czytasz tego, co się do Ciebie pisze. Teraz czuję, że napisałem post #6 na darmo. Tym samym straciłem 3 minuty na chęć pomocy, a Ty nie raczyłeś przyjąć do wiadomości tego, co napisałem.

 

No to pomagał nie będę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.