Jump to content

Betelguese i coś


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

Fotka zrobiona w piątek nad ranem . refraktor 100/500 + kamerka MX-7C. Ekspozycja 60 sek . Pojedyncza klatka obrobiona w Astroarcie i ACDC 5.0 . Pod gwiazdą widoczny ciemny twór , ciekawe co to jest .

 

 

Bete%20.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Napisz lepiej w jakiej dziwnej konfiguracji to robiłeś że widać krzyż dyfrakcyjny w refraktorze i krawędź dyfrakcyjną odwracającego pryzmatu 45 stopni, czy co za licho ???

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnej dziwnej konfiguracji ani pryzmatu 45 stopni . Kamera jest mocowana na wprost do refraktora przez makro pierścienie M 42 . Zrobiłem Dark Frame 3x60 sek . Potem zostały uśrednione i Master Dark odjęty . Sama gwiazda jest kilkadziesiąt razy mniejsza od kadru więc dziwne byłoby żeby właśnie na niej skupiły się jakieś prześwietlenia z refraktora . Te cztery symetryczne jasne punkty faktycznie wyglądają podejrzanie , nie wiem co to . Ale czarne plamy na dole na pewno są pochodzenia naturalnego jak mi się zdaję . Może ktoś zna odpowiedź ?

 

Ps . Zapewniam że to nie jest żart bo wtedy przy opisie dałbym ludzika .

Link to comment
Share on other sites

Kolory gwiazdy i otoczki dodałem żeby było widać wyraźniej . Jednak w negatywie też ten twór na dole jest widoczny.

 

 

BeteN.jpg

 

 

 

Ustawiłem na niego punkt w 3D i też wygląda jakby spod gwiazdy coś leciało .

 

 

B3d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja się nie napalam , jak bedzie pogoda to zrobię nową fotkę . Ostatecznie można poprosić PTL aby zrobił fotę identyczną kamerką i sprawa się wyjaśni . Można się pomylić 99 razy a za setnym coś trafić :D

Link to comment
Share on other sites

Tu wygląda jakby się miała się zaraz rozlecieć . O ile pamiętam to pierwsza kandydatka na Białego Karła . Te promienie to już nie może być syf na chipie .

 

 

 

Halo%20.jpg

 

 

 

Ps . Teraz doczytałem że prosicie o biało-czarną klatkę , już szykuję

Link to comment
Share on other sites

No Piotr, te czarne coś to jakiś błąd w kamerze (może jakies niedziałające piksele lub jakiś błąd przy zczytywaniu impulsów). Ale te przedziwne promyczki? Wygląda teraz nie jak pomarańcza, ale jak kaktus. Dziwna sprawa...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To banalne Piotrze, zrób jeszcze Vegę i Arktura dla porównania z taką samą ekspozycją i porównaj wyniki a wyeliminujesz błąd kamery.

Musisz sie nauczyć naukowego podejścia do zebranego materiału i robić zawsze conajmniej jeszcze jedną kontrolną ekspozycję na innej części chipu 8)

Wprawdzie Betelgeza to chyba najszybsza kandydatka na bliską supernową bo za naszego życia zaprzestała pulsacji jako czerwony olbrzym i teraz szybko wytwarza cięższe pierwiastki w swoim wnętrzu ale to i tak potrwa to jeszcze z kilkaset tysięcy do miliona lat zanim dupnie jako Supernowa z jasnością - 16mag na naszym niebie, będzie nieznośnym, punktowym obiektem o jasności prawie 100 Księżyców w Pełni to będzie piękne widowisko na zimowym niebie a ziemskie detektory neutrin wręcz oszaleją bo dostaną setki zliczeń w ciągu kilkunastu sekund, czyli przez Ziemię i przez nas przejdzie niewyobrażalna liczba Neutrin z tego kosmicznego kataklizmu 8)

Link to comment
Share on other sites

Piotrze,

 

Czarny syf to moze byc artefakt wynikajacy ze znacznego przeswietlenia chipu i kierunku oraz sposobu sczytywania wierszy matrycy. Na ekspozycji 60s nawet gwiazdka 5m nasyca detektor, a wtedy obrobka obrazu glupieje!!!!

 

Biale prazki dookola sa symetryczne - pewnie sa to obrazki dyfrakcyjne jakiegos elementu optyki - nie ma moze gdzies w poblizu obiektuwu np. 3 symetrycznie rozlozonych metalowych uchwytow albo czegos? A moze gdzies w tubusie wystaja jakies srubki czy cos takiego? Popatrz w rure pod swiatlo po wyjaciu kamery.

 

Kamera jest bardzo czula a tu focisz bardzo jasna gwiazde, wiec kamera wychwyci baaardzo subtelne efekty dyfrakcyjne.

 

Rekomendacja ogolna - ciezko zrobic dobre zdjecie majac w kadrze jasna gwiazde - kamera jest ZA CZULA.

 

BTW - jest to prosta metoda dobrego ustawiania ostrosci - nalep na ukos przez odrosnik (pod katem 45 stopni do kamery) pasek tasmy izolacyjnej, cyknij 0,1s jasna gwiazde i zobaczysz prazek dyfrakcyjny, ktory bedzie pojedynczy i dlugi tylko w punkcie optymalnej ostrosci. To tzw. ostrzenie dyfrakcyjne - chyba najprostsza metoda.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.