Skocz do zawartości

Wrażenia świeżaka


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się. Dzisiaj byłem na pierwszej "prawdziwej" obserwacji. Decyzja o wyjeździe na działkę zapadła w ciągu 5 sekund.

Patrzę z balkonu na niebo - czyste. Rzut oka na ICM - chmury. Co tam , jadę, najwyżej wrócę. Po dotarciu na miejsce o 21.30 okazało się, że

niebo jest czyściutkie i rozgwieżdżone (oczywiście jak na miasto). Złożyłem sprzęt i nie czekając (niecierpliwość i ciekawość nowicjusza)

rzuciłem okiem w okular. Na pierwszy ogień poszedł Jowisz. Oczywiście drżał. Teleskop nie wychłodzony, a na dodatek planeta znajdowała się w nad miastem.

Trudno, postanowiłem obejrzeć cosik w Kasjopei, na którą miałem doskonały widok. I w tym momencie dał o sobie znać największy defekt tego sprzętu,

podstawka pod lunetkę celowniczą. Jest z plastiku i wystarczy dotknąć jej twarzą, aby natychmiast zaczęła pokazywać co innego niż okular.

Po godzinie kombinowania i cudowania ze złapaniem którejś z gwiazd konstelacji w lunetkę, dałem sobie spokój. Zająłem się wyłapywaniem najjaśniejszych

gwiazd i zapoznawaniem się z obsługą montażu (nie wiedziałem, że to takie skomplikowane. Chociaż pewnie ja coś źle robię.

Przydałby się nauczyciel :D ). Podczas obserwacji Vegi, przez pole widzenia przeleciał satelita, niewidoczny gołym okiem (dla chcących

ustalić co to było podaję godzinę - 22.40). Potem było jeszcze kilka innych jasnych gwiazd min. Capella. Niestety zaczął się budzić ziemski

satelita, a chwilę póżniej niewiadomo skąd pojawiły się chmury. Sesja niestety zaczęła się zbliżać ku końcowi. Postanowiłem jeszcze

rzucić okiem na Księżyc. Najładniej się prezentował w powiększeniu 66x. najśmieszniejsze było to, że ostatni raz taką ilość świała miałem w oczach

jak mnie 230V trzymało (filtr niezbędny). Obserwację zakończyłem o 23.55. Podsumowując, zaczynam planować dalsze kroki. Na pierwszy ogień lunetka celownicza - wymiana na większą +

solidniejsza podstawa. I druga sprawa - do dzisiejszych obserwacji używałem kitowego Plossala 25mm. Jednak gwiazdy, szczególnie te

jaśniejsze wyglądają w nim jak koniczynki. Podejrzewam, że nastepnym, po lunetce, zakupem będzie jakiś okular o dużej ogniskowej.

Jednak jak widzę pasja z dzieciństwa nie wygasła. Jeśli po dzisiejszym dniu byłem szczęśliwy, to co będzie jak zacznę obserwację DS - ów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o stopce. A tak przy okazji, przeglądałem po sklepach netowych propozycje lunetek i mocowań. Pasowałoby mi 9x50 (Synta?)i pewnie coś takiego kupię, ale OSOBIŚCIE. Nie dam sę już wpuścić w coś takiego jak teraz. Ewentualnie wskaźnik laserowy. Zda egzamin w mieście? Jest to urządzenie chyba dla tych, którzy wiedzą dokładnie gdzie szukać. Ja niestety jestem początkujący. Będę musiał też uszyć sobie "opaskę piracką" do zasłaniania oka, którym nie obserwuję. Mrużenie jest strasznie męczące przez dłuższy czas.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o stopce. A tak przy okazji, przeglądałem po sklepach netowych propozycje lunetek i mocowań. Pasowałoby mi 9x50 (Synta?)i pewnie coś takiego kupię, ale OSOBIŚCIE. Nie dam sę już wpuścić w coś takiego jak teraz. Ewentualnie wskaźnik laserowy. Zda egzamin w mieście? Jest to urządzenie chyba dla tych, którzy wiedzą dokładnie gdzie szukać. Ja niestety jestem początkujący.

 

9x50 jest trochę ciężki i musiałbyś sprawdzić jak to będzie działało w boju. Nie wiadomo, czy przypadkiem nie będzie lekko tuby ciągnęło przy rozluźnionym montażu.

 

A z laserem w mieście byłbym ostrożny. Świecenie powyżej jakiejś tam mocy jest podobno zabronione. Kiedyś było o tym na forum. Wiązka laserowa może podobno zakłócać urządzenia pokładowe samolotów. Jeszcze by Cię zamknęli za "terroryzm" :szczerbaty:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9x50 ma jednak większe pole widzenia, co dla początkuącego też jest istotne. Łatwiej w cokolwiek wycelować. Czy jest wogóle jakaś metoda celowania w obiekt? Ja robię to w ten sposób: Otwarte oczy. Jedno, wiadomo, w lunetce, drugie patrzy "luzem". Dwa różne obrazy tworzone w mózgu, ułatwiają celowanie. Patrząc nieuzbrojonym okiem jakby przez obraz z lunetki, staram się ustawić w obiekt w centrum. Brzmi to trochę bełkotliwie, ale działa. Niestety w samym szukaczu, bo z tubą nie dało się go zgrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9x50 ma jednak większe pole widzenia,

 

 

Ten szukacz ma także dużą swiatłosiłę co pozwala dostrzegać słabsze gwiazdy a i sporo jaśniejszych DS znajdzie się w jego zasięgu. Te "osiągi" ułatwiają sprawne wyszukiwanie obiektów, niestety jego spora masa tym bardziej obnaży słabość tanich chwiejnych montaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten szukacz ma "nie Ziemski obraz" co tez może byc bardzo nie wygodne dla poczatkujacych,

jest jeszcze coś takiego http://www.amazon.com/Orion-EZ-Finder-Refl...008&sr=1-10

 

powiększenie 1x, wyswietla się tobie czerwona kropeczka po środku, ale jak przez takie coś zerkałem to wcale mi się nie spodobało

 

Mam taki 9x50(synta) i bardzo dobrze się sprawuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabsze gwiazdy są punktowe. Zjawisko "koniczynki" dotyczy tylko jaśniejszych - Vega, Capella itd. Jest to raczej wina okularu, ponieważ zjawisko występuje na całej powierzchni (tak samo nie występuje przy słabszych gwiazdach) Nie sądzę, aby sprzęt był źle skolimowany. Księżyc na przykład widać doskonale i szczegółowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ewentualnie wskaźnik laserowy. Zda egzamin w mieście? Jest to urządzenie chyba dla tych, którzy wiedzą dokładnie gdzie szukać. Ja niestety jestem początkujący....

Wskaźnik laserowy pozornie jest niezłym instrumentem "naprowadzania wstępnego", ale ma pewną wadę o której nie każdy pamięta...większość egzemplarzy zielonych laserów traci moc swojej wiązki przy niskiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.