Skocz do zawartości

M31 na szeroko


ansmann

Rekomendowane odpowiedzi

ICM zapowiadało prawie dwu godzinną przerwę w chmurach. Postanowiłem przetestować koziołka, który w końcu doczekał się napędu z silniczka krokowego :).

 

Na pierwszy ogień poszła Droga Mleczna w Łabędziu i okolicach. Później przyszedł czas na M31.

Wiem, że poniższe foty nie umywają się do tych prezentowanych na forum, ale ciesze się, że cokolwiek wyszło.

Niestety najdłuższy obiektyw jaki w tej chwili posiadam, to 90mm.

 

Na szeroko. Resize 25%:

m31malauc6.jpg

 

Większa wersja (3180x2120, 3,6MB).

 

Crop z pełnego rozmiaru:

m31cropua7.jpg

 

Canon EOS 350D

Tamron 90mm f/2.8 @4.5

Łącznnie 41,5 minuty (10x180s + 2x120s + 5x60s + 5x30s) przy ISO800.

 

Obróbka: DeepSkyStacker + Iris (tylko do usunięcia gradientu) + PhotoShop CS2.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Wiem, że poniższe foty nie umywają się do tych prezentowanych na forum, ale ciesze się, że cokolwiek wyszło.

...

 

Co Ty gadasz, bardzo ładna fota !

Pozdr. Artur

P.S. Sam chciałbym takie robić :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wydaje mi się, że na poprzednich zdjęciach tło wyszło zbyt jasne.

Jeszcze jedna wersja. Crop + resize 50%:

 

m31sredniaay8.jpg

 

Zastanawiam się co jeszcze poza Ameryką Północną, nada się do tak krótkiej ogniskowej i nie modyfikowanego Canona. Nie wiem jeszcze jak długie ekspozycje uda mi się pociągnąć na koziołku. Na razie nie testowałem dłuższych niż 3 minuty (przy 90mm). O mgławicy w Plejadach, czy Kalifornii mogę chyba zapomnieć? :huh:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plejady powinieneś załapać. Mi przy, o ile dobrze pamiętam, 3x60 sek zaczynało coś tam obok gwiazdeczek majaczyć. Warto przynajmniej próbować. Ja się przymierzam na Plejady, ale z ogniskową ok. 150mm, max. 200mm. Niestety posiadam Sigmę 70-300 APO, więc raczej dobrego efektu nie osiągnę. Ale jak już powiedziałem, próbować warto.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pierwsza, na szeroko, jest świetna! To się nazywa zatopić galaktykę w polu gwiazd :Beer: lubię takie klimaty! Ale tło jest nieco mdłe, spróbuj to skorygować. Po podbiciu kontrastu wygląda to nieco lepiej, a i na krzywych co nieco jeszcze wyciągniesz (na TIFFie czy FITSie oczywiśie bardziej). Pokombinuj trochę jeszcze ;)

 

EDIT. O, nie zauważyłem że już poprawiłeś to jasne tło. Z ostatniego Twojego posta jest naprawdę niezła ta m31!

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach zawsze wolałem oglądać ją obróconą do góry nogami. :D

 

A co to za różnica jest? Jak dla mnie góra/dół to pojęcia całkowicie bez znaczenia jeżeli chodzi o astronomię, wręcz powiedziałbym że "z kosmosu", gdyby nie to że w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie ;)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.