Skocz do zawartości

AZ-3


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ze względu na to, że mój przenośny SC5'' zaczyna mi towarzyszyć w przeróżnych wyjazdach, mam zamiar jeszcze bardziej go umobilnić. Po głowie chodzi mi montaż AZ-3, który miałby zastąpić obecny modyfikowany Astro3 (ze statywem od CG-3). Czytałem trochę o przeróbkach AZ-3 (m.in. opis Grzyba) i mam kilka wątpliwości zanim wystawię wątek w dziale "kupię" ;)

 

1. Sztywność i stabilność.

Nie jestem jakoś szczególnie uczulony na drgania obrazu. Jednak czy oferuje on znośną stabilność obrazu, czy raczej nieznośną i trzeba by było pokombinować z usztywnieniem?

 

2. Mikroruchy.

Czy działają dobrze, płynnie? Czy są jakieś zakresy, gdzie działają licho? Czytałem o problemach z poruszaniem w zenicie.

 

3. Swoboda ruchu.

No właśnie. Czy tam nie trzeba nic przerabiać, aby sprawnie poruszać się w okolicach zenitu?

 

4. Mocowanie teleskopu.

Mam na myśli posadzenie go od góry. Na fabrycznym dovetailu pod tubą. Raczej nie chciałbym dodawać kolejnych części, jak obejmy itp. Za to od spodu w dovetailu mam dwa otwory i można tam wkręcić śruby. Ewentualnie mogę pokombinować z odpowiednim "siedzonkiem" dla dovetaila.

 

Wszelkie opinie mile widziane oraz wszystkie zady i walety :D

Bo nie wiem, czy warto tak rozwiązać sprawę, czy może - jak wyśpiewał mój ulubieńszy wokalista: "nie ma sensu kupować kredensu" ? :D

 

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ3 "macałem" raz w życiu, ale jedyny poważny problem, który mi przychodzi do głowy w Twoim przypadku, to czy tuba nie będzie za bardzo obciążać głowicy. Wiem z relacji innych,że były problemy z Makiem 5" na tym montażu. SC sa zwykle lżejsze od Maków o tej samej aperturze, ale różnica ta jest spora przy aperturze 6", nie wiem jak w tym przypadku.

Istotą problemu z przeciążaniem tej głowicy jest to,że pracuje ona jak dźwignia obciążona na końcu masa sprzętu, tak jak głowica foto [brak wyważenia w płaszczyźnie pionowej]. Zatem duże siły pojawiają sie na osi podniesienia przy sprzęcie skierowanym bliżej zenitu. W górnych położeniach mikroruchy będą się zacinać lub ciężko chodzić [zwiększone tarcie]. Innym problemem jest dziadowska regulacja zgrubna kąta podniesienia w tym montażu -jest to po prostu cierna podkładka na śrubie, oś ta pracuje niezależnie do mikroruchów i trzyma się na tarcie, w dodatku żadnej regulacji bez klucza. Oznacza to, że za ciężka i mająca dużą średnicę [większe ramię dźwigni działające na głowicę] tuba może spowodować opadnięcie głowicy. Zobacz wątek o modernizacji AZ3, tam ten problem był rozważany w kontekście Maka 5" i stosowanych środków zaradczych. Albo zaczepiano tubę z boku, aby zmniejszyć ramie siły, albo stosowano przeciwwagi, by wyważyć tubę na głowicy. Czy takie ekstra środki potrzebne będą w małżeństwie SC 5" z AZ3 -nie wiem, tu sędzią będzie eksperyment albo porównanie wagi obu tub optycznych. Jeśli sie nie różnią zbytnio, to efekty będą takie, jak z Makiem 127mm [5"].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :)

Mak 127 waży według danych producenta (sam nie miałem w rękach) około 3,5kg, przy czym mój SC 127 waży 2,7kg. Więc różnica jest, co prawda nie kolosalna, ale zawsze coś.

Właśnie czytałem ten opis Grzyba o upgradzie AZ-3 i martwi mnie kilka rzeczy.

Może jeszcze czegoś się dowiem ;)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pół kilo na Twoją korzyść to całkiem sporo. Powinno być więc lepiej, a zawsze jakaś małą przeciwwagę 0.3-05 kg możesz dodać na krótkim drążku pod głowicę. Mając mikroruchy, nie musisz sie martwic pełnym wyważeniem -wystarczy tylko zmniejszyć nierównowagę do rozsądnego poziomu. Ważne, by mikroruchy chodziły lekko w każdym położeniu i aby teleskop nie opadał samoczynnie na tej śrubie do wstępnej nastawy kąta podniesienia. Prawdopodobnie ten akurat problem u Ciebie w ogóle nie wystąpi, bo tuba faktycznie wyraźnie lżejsza do Maka 127 przy tych samych gabarytach. Nic więcej do szczęścia nie potrzebujesz.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namową Wimmera podpinam się i pod ten wątek.

 

Rozmyślam ostatnio nad oddaniem swojego 10 cm achromatu f/10 jednemu dzieciakowi, który bardzo się pasjonuje astronomią - ale niestety rodzina nie ma zbyt dużo funduszy (o innych szczegółach nie wspominając).

 

Mój EQ 3-2 już kończy swój żywot, więc oddanie czegoś takiego będzie zwyczajnie grzechem. Poza tym daję głowę, że chłopak będzie mieć problemy z ustawianiem paralaktyka. Myślę więc nad skompletowaniem prostego zestawu, przez który chłopak zobaczy Księżyc, planety i może nawet M42 bez większego problemu (hehe, oczywiście zobaczy i więcej, chodzi mi o to, co by mógł na samym początku zrobić).

 

Zastanawiałem się, czy AZ-3 po opisanej przeróbce, będzie w stanie pociągnąć taki sprzęt. Telep z obejmami waży 2 kg, więc to nie jest tak dużo (można założyć, że z kątówką i okularem to będzie max 2,5 - 2,7 kg). Jedyna różnica jest taka, że to fizycznie długa lufa.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakimś wątku była obszerna dyskusja zalet i wad AZ3.

 

Zalety są znaczne - niezła stabilność plus mikroruchy przy dużej mobilności.

 

Wady widzę trzy, wszystkie związane z osią Alt (Azimuth jest Ok).

Pierwsza - stosowanie ciężkich kątówek i okularów 2" powoduje opadanie tyłu teleskopu (nawet tak lekkiego jak ED 80). Trójnóg to wszystko uniesie z zapasem, na wyważeniu też nam tu nie zależy specjalnie, ale po prostu tarcie w osi głowicy Alt (utrzymujące telep na określonej wysokości) jest za małe i nie utrzyma nawet średniego ciężaru. Producent olał ten szczegół. Możemy tylko silniej skręcić śrubę, ale to nie jest dobre rozwiązanie.

Druga - u mnie mikroruchy (tylko w kierunku Alt) mają obszar bezwładności - początkowo obrót gałką nie powoduje ruchu teleskopu. Ale jak już zaskoczy, to działają dość płynnie. Ponadto oba ślimaki mikroruchów mają niewielki zakres - to śruby, nie koła zębate.

Trzecia - jesli chcemy zmienić kąt Alt ręcznie (duży skok musimy ręcznie, bo nie da rady mikroruchami), to trudno chwycić za głowicę - nie ma za co chwycić. Jedynie można chwycić za sam teleskop, a to bardzo obciąża słabe mechanicznie połączenie na śrubę statywową i grozi jej wyłamaniem .Tym bardziej jeśli wcześniej skręciliśmy mocno śrubę osi Alt (a praktycznie trzeba to zrobić na max).

Ogólnie, dawka bezmyślności tkwiąca w projekcie i wykonaniu tego produktu jest na przeciętnym poziomie (tj. duża ale nie zabójcza).

 

Wydaje się że dodanie przeciwwagi załatwi obie poważniejsze wady - pierwszą i trzecią. Gdyby wywiercić i nagwintować otwór pod ramię przeciwwagi w głowicy statywu, dodać pręt i ciężarek, to wyważony teleskop przestanie opadać, a będzie też za co chwycić przy zmianie kąta Alt.

Tylko w tej chwili nie pamiętam, czy jest dość miejsca w głowicy statywu na taką przebudowę...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma miejsca aby zrobić gwintowany otwór pod standardowy pręt przeciwwagi klasy EQ5.

Ale po kiego grzyba Ci standardowe części od EQ5? A nie lepiej zrobić otwór pod zwykła śrubę M6 czy M8 i na tym przykręcic kawałek aluminiowego czy innego drążka ze stałym obciążeniem na końcu [bez regulacji]? Tu przecież nie chodzi o 100% wyważanie paralaktyka przeciwwagą o masie kilku kg, tylko o zredukowanie momentu działającego na głowicę w położeniu zenitalnym do rozsądnych wartości, czyli takich, jakie występują z mniejszą i lżejszą OTA, która nie wykazuje opadania na osi Alt ani nie przeciąża mikroruchów w tym położeniu. Tyle. To nie musi być coś wielkiego.

A propos, znalazłem interesującą "instrukcję obsługi"[practical tips] AZ3 na stronie pewnego dystrybutora [teleskop-service]:

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...up-to-5kgs.html

Dość ciekawa w kontekscie naszych rozważań wydaje sie opinia,że ten mont jest pod 5kg sprzęty -ale to, co podpowiadaja niżej warto wziaść pod uwagę. Zobaczcie też inne montaże AZ z ich oferty.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czytając powyższe posty odnoszę wrażenie, że AZ3 to straszna lipa.

Czy faktycznie ten montaż jest aż tak delikatny, że będą problemy z utrzymaniem 3 kg teleskopu?

Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego montażu w podobnym przedziale cenowym i o podobnej mobilności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.