Skocz do zawartości

Kolekcje lornetek


skymacho2

Rekomendowane odpowiedzi

66_66.gif Moje lornetki

 

Gdy zainteresowałem się astronomią, naturalnym odruchem było sprawienie sobie jakiegoś sprzętu. Szczęśliwie trafiłem na Optyczne.pl, gdzie przeczytałem artykuł Arka o wartości lornetek w astronomii. Do dzisiaj błogosławię ten moment.

Dysponując wówczas niewielką gotówką kupiłem DO Everest 12x60, która uzyskała niezły wynik w testach.

Mam ją do dzisiaj i używam zarówno jako lornetki przeglądowej jak i głównego sprzętu na dalszych wyjazdach wakacyjnych (nawet jak zginie, strata nie będzie wielka). Jej zalety to lekkość i poręczność przy sporej aperturze i powiększeniu oraz umiarkowanej jakości optycznej.

 

Jak każdy początkujący wyobrażałem sobie, że postęp będzie polegał na wielkości, więc w następnej kolejności porwałem się na największy sprzęt na jaki mogłem sobie pozwolić, WO Apollo 22x100.

Miałem z niej sporo przyjemności i sporo kłopotu, a wieszałem z drżeniem serca na statywie fotograficznym, zaś później nawet na żurawiu-samoróbce umieszczonym na tymże statywie.

Wtedy przekonałem się raz na zawsze, że najbardziej liczy się jakość i wygoda, Gigantomania (a lornetkę 100 mm już do niej zaliczam) jest wskazana tylko wtedy, gdy mamy na nią warunki finansowe (jakość), lokalowe (miejsce do obserwacji) oraz organizacyjne (dostęp do ciemnego nieba). Do obserwacji prowadzonych głównie z miejskiego balkonu trzeba było myśleć o czymś innym, więc „poszła do ludzi”.

 

Tym czyś okazała się lornetka Oberwerk Ultra 15x70, wymyślona w zastępstwie doskonałego Fujinona, na którego nie zdecydowałem się szarpnąć (domyślacie się, dlaczego).

http://www.bigbinocu...com/ultra70.htm

Wieszam ją obecnie na zmodyfikowanym żurawiu Poruczki (patrz linki) lub obserwuję z ręki na leżaku.

http://astro-forum.o...mp;hl=porucznik

http://astro-forum.o...ózek+pod+statyw

Lornetkę ściągnąłem z USA a i tak się opłacało. Jest to sprzęt godny polecenia, mający naprawdę duże możliwości nawet pod miejskim niebem, przy czym łatwy do transportu.

 

Jak już się rozsmakowałem w jakości, zapragnąłem mieć lornetkę dobrą, małą i o dużych możliwościach. Ponieważ miała to być jedna lornetka, nie trzy, a przy tym nie Swarovski, więc wynalazłem to: Swift Audubon ED 8,5x44

http://www.swift-spo...s/birding/820ED

Służy mi odtąd zarówno do obserwacji nieba, jak i przyrody – chyba została zaprojektowana głównie dla ptasiarzy. Z miejskiego balkonu (setki latarń w pobliżu) pozwala zobaczyć np. jasne gromady kuliste, zaś do rozległych gromad otwartych i podziwiania gwiazdozbiorów jest niezastąpiona. Podobnie jak Oberwerk’a, używam jej najczęściej z moimi „wynalazkami” opisanymi w tym wątku:

http://astro-forum.o...uszle+okularowe

 

Właściwie na tym mogłem poprzestać i rzeczywiście przez dłuższy czas taki zestaw mnie zadawalał zarówno jako sprzęt stacjonarny jak i wyjazdowy. Pozostawał jednak niedosyt i chęć dalszego poprawiania komfortu obserwacji. Niedawno, korzystając z osobistej koniunktury finansowej dokupiłem więc to: 20x77 Miyauchi Bs-77iB Exceed

http://www.ecotone.p...&id_kat=99#jump

Korzystam z niej zarówno na balkonie, zawieszając na żurawiu, jak i pod wiejskim niebem, gdzie zorganizowałem sobie stanowisko obserwacyjne w postaci tzw. dużego Goliata. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie muszę ciągać statywów, a przewóz samych lornetek jest znacznie łatwiejszy. Komfort jest wielki a jakość optyki też daje o sobie znać.

Nie zdążyłem jeszcze się rozsmakować w takich sesjach wyjazdowych, bo pora roku jakby nie zachęca 73_73.gif , jednak już dotychczasowe wrażenia są niesamowite - zacząłem sięgać do galaktyk innych niż M 31.

I to jest właśnie to!

icon_cheers.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Wo 7x50, Nikona 10x50 Action EX. Nikon 8x36 sporter .BPC 8x30.

W przeszłosci miałem Ziessy Dekaremy 10x50 -3 szt,Deltrintem 8x30-2szt,kilka Bpc ,Tento x 10,7,25,20 ,Revue 7x50,8x30 kilkanascie innych sztuk produkcji japońskiej 8x30, kilkasz sztuk PZO 7X45 ,8X30 ,11X40 troche tego było ... dla mnie ideałem lornetki jest stary Carl Zeiiss Jena 7x50 i 10x50 w futerałem skórzanym gdyby tak miał nowe powłoki MC .Bardzo jestem zadowolony z tych lornetek które teraz mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

w ostatnich dniach dorzuciłem do kolekcji lornetkę Nikon Action VII 7x35. Planowałem zakup modelu Action Ex 7x35 ale się zgapiłem, a ceny poszybowały zdecydowanie w górę ... Pierwsze próby obserwacji wypadły pozytywnie. Ładny, kontrastowy obraz i pole widzenia - 9.3 st. - które robi wrażenie. Niestety degradacja obrazu na brzegu jest znaczna - to jednak nie psuje przyjemności obserwacji. Duże pole widzenia rekompensuje ograniczony zasięg lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dopiszę.

Na włóczęgi BPC 8x30

Do nieba dwie 7x50: słaba japońska (Bk7) i BPC2, poza tym Soligor ANV 10x50

Jeżeli miałbym wybrać jedną z nich, byłaby to BPC2.

W planach jakieś dobre 10x70 i papilo 6,5 Pentaxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

oto mój obecny skromny dobytek:

 

BPC 4 8x30

BPC 7x35

BPC 8x40

2x BPC 7x50 ze znaczkiem olimpijskim,zielona optyka

2x BNB 1 7x50 zielona optyka

BN 7X50 regulacja na każde oko osobno zielona optyka

BPC 2 12x40 rubinowa optyka

BPC tento 10x50 rubinowa optyka

tento 20x60 rubinowa optyka

REVUE 7x50 wykonana w Związku Radzieckim,identyczna jak olimpijka zielona optyka

zbiór w rozbudowie,pozdrawiam !!!

Edytowane przez arni100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.