Skocz do zawartości

Rozbłysk na niebie


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj nad dyszlem Wielkiego Wozu i na lewo widziałem rozbłysk. Rozbłysk trwał mniej niż sekundę i widziałem go przez gałąź drzewa gdyż spacerowałem, a oczy miałem ku górze. Od razu się cofnąłem by sprawdzić czy zjawisko się powtórzy, ale się nie powtórzyło. Co to mogło być? Nic nie leciało, żaden satelita, może meteor? Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na sto procent był to meteor.Też kiedyś widziałem coś podobnego,później szukałem informacji na ten temat.Czasem zdarza się że meteor po prostu leci równolegle do osi naszego wzroku(jak gdyby na nas)i stąd taki widok.Zjawisko jest rzadkie i ciekawe.Jak dotąd tylko raz udało mi się takie zaobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

Witam

Mam pytanie odnośnie tych rozbłysków. Niektóre dane pomiędzy Heavens-Above a CalSky sa kompletnie inne. W heavens above widzę, że 31 grudnia tego roku będzie rano rozbłysk na ponad 7 mag. Potem wchodzę na CalSky i tam w ogóle o tej godzinie nic nie ma. Której stronie wierzyć? :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie tych rozbłysków. Niektóre dane pomiędzy Heavens-Above a CalSky sa kompletnie inne. W heavens above widzę, że 31 grudnia tego roku będzie rano rozbłysk na ponad 7 mag. Potem wchodzę na CalSky i tam w ogóle o tej godzinie nic nie ma. Której stronie wierzyć? :g:

 

Sprawdź czy dobrze wpisałeś lokalizacje w obu kalkulatorach, już kilka kilometrów różnicy wystarczy by widzieć coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tu Wrocław, tu Wrocław, ale widzę, że współrzędne są trochę inne

W heavens above - Wroclaw, 51.1000°N, 17.0330°E

W CalSky - 21.8667 E, 50.7832 N

Sądzicie, że tak małe odchylenia mają tak duże znaczenie? Szczególnie że centrum, gdzie flara była widoczna najlepiej, była kilka kilometrów ode mnie, a i flara była mocna, bo powyżej -7 mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie :blink:

Nie wiem czemu, kilka miesięcy temu wpisałem nazwę dzielnicy zamiast miasta :Boink:

I dopiero teraz zauważyłem :szczerbaty:

Ale dziwne, bo moja pierwsza obserwacja ISS z CalSky wyszła idealnie pomimo złego miasta. Wszystko się zgadzało, co do stopnia i minuty.

Tak czy siak wielkie dzięki

Ciekawy gif - :sterb029:

Edytowane przez McKay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie odnośnie tych flar. Dziś - 16.01 polowałem na flarę -5mag. Niebo czyste, nawet niezbyt zaświetlone. Dokładnie wiedziałem, gdzie będzie. Miała być dosyć wysoko - 35 stopni nad horyzontem.

Pięć minut przed pojawieniem się flary zacząłem obserwacje, skończyłem 5 minut po.

I nic! Zero flar.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz CalSky, to uważaj na to, że on sam lubi sobie przestawić miejsce Twojego pobytu. Wejdź w zakładkę "Intro" i zobacz czy na mapce na pewno wyświetla się Twoje miejsce obserwacji. Jeżeli nie, to trzeba ustawić raz jeszcze i zaznaczyć, żeby zapamiętał to miejsce jako domyśle "home". To jedna sprawa.

Po drugie zerknij na mapkę tego rozbłysku. Jak masz powiadomienia na e-mail to link jest w tabelce z opisem szczegółów flary. Calsky pokazuje widoczne flary wokół Twojego miejsca zamieszkania, ale to nie znaczy, że linia widoczności rozbłysku przechodzi właśnie nad Twoją lokalizacją. Może to być nawet 30km dalej. A więc patrz na mapkę "przelotu" rozbłysku :)

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.