Skocz do zawartości

Nikon HG 10x42 i jego następca


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Od pół roku używam Nikona HG 10x42 (cudo), wcześniej był Olympus 8x40 DPSR, całkiem fajny na swoją cenę.

W najbliższym czasie zamierzam dokupić Nikona HG 8x20 albo 10x25, którego można wcisnąć do kieszeni na dłuższą wycieczkę, i może coś większego do gapienia się w niebo, coś jak Docter Nobilem 15x60.

 

O! High Grade! Miałem okazję bawić sie i testować modele 8x32, 8x42 i 10x42. Fantastyczne, porównywałem je ze Swarovskim i było exequo. Jakość optyki porażająca, ale "ciut" za droga. Nowa seria lornetek Nikona, która zastąpiła HG, ma szkło ED i możliwość podłączenia Coolpixa

Radek, gdzie kupowałeś swoje HG? W Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! High Grade! Miałem okazję bawić sie i testować modele 8x32, 8x42 i 10x42. Fantastyczne, porównywałem je ze Swarovskim i było exequo. Jakość optyki porażająca, ale "ciut" za droga. Nowa seria lornetek Nikona, która zastąpiła HG, ma szkło ED i możliwość podłączenia Coolpixa

Radek, gdzie kupowałeś swoje HG? W Polsce?

Może i droga, ale Swarovskie jednak wyraźnie droższe :) Kupowałem w Polsce, bo chciałem mieć możliwość odesłania sprzętu w wypadku gdy nie będzie mi pasował. Najpierw kupiłem Vortexa Vipera, ale okazał się porażką, więc odesłałem i uderzyłem z grubej rury i tym razem okazało się, że jest git :) Jednak co Nikon to Nikon. Najbardziej podoba ma się ostry obraz do krawędzi pola widzenia, nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego w lornetce...

 

Jak się nazywa ta nowa seria, o której wspomniałeś? Aż się prosi o szkła ED, bo aberracja chromatyczna jednak jest widoczna (chociaż nie jest duża) i to w zasadzie jedyna wada tej lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywa ta nowa seria, o której wspomniałeś?

Nikon EDG W Polsce powinny chyba być już w sprzedaży, miałem w ręku 10x42. Miodzio! Ale dziwię się, że nie ma ich na polskiej stonie Nikona

 

coś takiego

http://www.adorama.com/NK742EDG.html

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zgodnie z zasada, kupiles to sie podziel, chcialem sie podzielic.

 

Kupilem w wakacje na ebay.de uzywanego nikon HG 8x32 i jestem zachwycony. Kosztowal mnie 450E. Jest to lornetka jednak nie taka mala, niby prawie da sie objac w dloniach, ale jednak wystaje i wazy sluszne 700g. Tzn. komus przyzwyczajonemu do tzw. zwyklych lornetek jak ja, jak na niewielkie wymiary wydaje sie ciezka. Poza tym podlaczam sie tutaj do Radka, bo mam b. podobne spostrzezenia. Pierwsze co mnie udezylo jak przez nia spojrzalem, to jasna az bola oczy. Ale jasny obraz to maja w zasadzei wszystkie nikony. Po drugie nie ma zadnego zafarbu - krysztal, po trzecie ostry obraz az po brzegi. Co do aberracji, to rzeczywiscie, mozna ja znalezc, na samym brzegu jak sie dobrze poszuka. Jesli chodzi o mnie to jej tam po prostu nie ma. Poza tym wszystko tak jak ma byc, ostrzy tak, ze siedzac w fotelu moge (niemal) wyostrzyc na palce u nog. Bedzie dobra do motyli. Sruba ostrosci obraca sie o 270st, ale jesli sie ja ustawi tak zeby znajdujacy sie na niej napis nikon byl prosto, to w wiekszosci warunkow obserwacyjnych ptak jest wyostrzony. To ogromne ulatwienie. Wszystko chodzi plynnie i gladko.

Najwazniejsze, ze miesci sie zawsze w plecaku a jak nie to na piersi pod kurtka. Nosi sie na szyi wygodniej niz porro. Jakis lepszy balans. Chodzenie z nia po gorach jest bezproblemowe, chociaz ze wzgledu na mase nie rozni sie od innych lornetek jakie mialem, a z nimi zawsze byl problem.

 

Ale musze powiedziec, ze tez jakos tak z rozrzewnieniem patrze na nowe EDG, ta konstrukcja dwururkowa jest o wiele przyjemniejsza w trzymaniu - mozna ja oplesc palcami. Spodobala mi sie w Bushnell 10x42, ale niestety tamta miala zbyt szeroko rozstawione zrenice jak dla mnie, dlatego kupilem w koncu tego nikona. Ten parametr ma u mnie anatomiczne znaczenie.

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.