Skocz do zawartości

membrana grubości jednego atomu


Ori2711

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba chodziło Ci o strukturę cząstki? W przypadku diamentu typ hybrydyzacji to sp3, determinuje symetrię trygonalną (w przypadku węgla), w graficie i grafenie hybrydyzacja sp2 - symetria cząstki trygonalna. Z tym że grafit to wiele warstw płaskich jedna nad drugą, a grafen to jedna warstwa płaska. W fullerenach również hybrydyzacja sp2, ale fullereny są jak najbardzie 3D! Albo jest to błąd albo co innego chciałaś napisać a wyszło niezrozumiale. Wydaje mi się że chodziło tu o efekty kwantowe uzyskiwane na tych strukturach (??)

 

To jest dokładne tłumaczenie z Amerykańskich źródeł - widocznie oni tak to sobie skonfigurowali. Nazewnictwo jest zawsze forma umowną i płynną. Mnie tez na studiach uczyli tak jak to opisałes wyżej, jednakże zgodnie z artykułem, trzymając się ich nazewnictwa, tak to wychodzi... ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale edycja mi wygasła ...

 

Tomku, myślę, ze wiem o co w tym chodzi B) . Mianowicie o kierunki przemieszczania się elektronów. W diamencie i graficie w trzech płaszczyznach (3D), w grafenie (płatki) tylko w dwóch płaszczyznach (2D), natomiast w nanorurkach w jednej płaszczyźnie (1D). Fullereny tutaj są jako "pułapki" na elektrony ;), stąd 0D. Świetnie to obrazuje szkic w pierwszym poście.

 

Takj więc chemiczne nazewnictwo pochodzące od geometri orbitali jest ok i to też, zalezy o co nam w danej chwili chodzi B) .

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejne doniesienia z frontu walki o stabilny kawałek Grafenu na użytek praktyczny...

Naukowcy potrafią uzyskiwać już grafenowe błony o powierzchni 1cm2, jak radzą sobie w praktyce z tym ekstremalnie delikatnym materiałem,poczytajcie tutaj - http://physicsworld.com/cws/article/news/39035

 

grap.jpg

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Naukowcy stworzyli membranę o grubości jednego atomu.

 

Węgiel jest jednym z najbardziej zagadkowych pierwiastków. Posiada wiele odmian allotropowych, np. diament, grafit, fulereny, nanorurki? Teraz przyszedł czas na dwuwymiarowa postać węgla o nazwie Graphene. Ten materiał jest łącznikiem pomiędzy fizyką materii skondensowanej a elektrodynamiką kwantową. Otwiera ona nowe perspektywy dla elektroniki opartej na węglu.

 

Przy użyciu grafitu, kawałka taśmy klejącej i silikonowej płytki, naukowcy stworzyli membranę balonopodobną , która ma grubość jednego atomu, jednocześnie jest wystarczająco wytrzymała aby pomieścić i utrzymać gazy pod ciśnieniem kilku atmosfer.

 

Membrana ta jest ultra wytrzymała, nieprzemakalna i nieprzepuszczalna nawet dla atomów Helu. Otrzymany materiał posiada ogromny potencjał, jeśli chodzi o zastosowanie go w nanotechnologiach przy produkcji materiałów biologicznych, jak również w celach badań nad przemieszczaniem się atomów oraz jonów przez mikroskopijne pory ? czujniki jako pojedyncze atomy.

 

Graphene, to formacja atomów węgla, ułożonych jednowarstwowo, jest to zarazem najbardziej wytrzymały materiał na świecie. Właściwości te zawdzięcza dwukierunkowym wiązaniom kowalencyjnym, które spajają atomy razem nawet jako najcieńszą membranę. Materiał ten jest również półprzewodnikiem, co oznacza że przewodzi elektryczność, jednakże jego przewodność zmienia się wraz ze zmianą elektrostatyczną środowiska.

 

formy_allotropowe_w_gla.png

 

Struktury wiązań między atomami węgla w różnych odmianach alotropowych. 3D ? diament, grafit, 2D ? Graphene, 1D ? jednowymiarowa nanorurka, 0D ? zerowymiarowa kulka fullerenowa.

 

Czy znajdą się na naszym forum zapaleńcy, chcący pociągnąć temat dalej? Nanotechnologie mają bardzo wiele wspólnego z astronomia i astronautyką.

 

 

Pozdrawiam

Ori specjalista ds. biologii molekularnej :Beer:

 

 

Co najwyżej odkryli taką możliwość jej wytworzenia ale na pewno nie stworzyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej odkryli taką możliwość jej wytworzenia ale na pewno nie stworzyli.

 

Nie... Matka natura nie jest tak poukładana... Z drugiej strony może masz rację, gdzieś tam we Wszechświecie grafen może być normą. Z trzeciej strony, o ile taka istnieje, człowiek jest dziełem natury więc wszystko co "tworzy" jest nadal jej dziełem, wówczas masz całkowitą rację ;)

Sorki, taka myśl mnie naszła.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.