Skocz do zawartości

M76 - moja femme fatale


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Ta planetarka jest cholernie trudna. Podchodziłem do niej już kilka razy i za kazdym razem kicha. Z krowy wyszło mi nieostro, z canona praktycznie nie wyszło.

 

arch -

c.jpg last6.jpg

 

No to przyatakowałem paniusie dzis z EDzia i atika.

 

gallery_905_2_3713.jpg

17x600sek. 120ED Atik314L - ciągle bez filtrów, na golasa.

 

Oj, nie lubi mnie ten obiekt. Mikre to, "uszy" co prawda odstajace, ale baaardzo słabe, duza różnica jasności miedzy centralną częścią, a resztą. No i te wąsy zewnetrzne... U mnie ledwo widoczne (od "uszu" mgławicy odchodzą jeszcze dwa bardziej zewnetrzne pasma). Dobrych fotek tego obiektu w sieci jak na lekarstwo. Widac nie tylko ja wychodze z pojedynku z tą mgławicą na tarczy.

 

Nawet fotki z NOAO jakoś nie powalają, a tam juz w ruchu monsterowate teleskopy.

http://www.nightskyinfo.com/archive/m76_pl..._nebula/m76.jpg

 

Najlepszą fotkę jaką udało mi się odkopać jest to:

http://www.princeton.edu/~rvdb/images/NJP/m76.html

wykonane przez 10" RC.

 

Zachęcam do strzelania w to maleństwo, człowiek sie pokory uczy ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale dlaczego jasne gwiazdki są tak dużych rozmiarów??? Złe ustawienie focusera???

Jeśli focuser był ok to np. IRIS są funkcje umozliwiające po stackowaniu zredukowanie takiego wyniku, nawet PS ma pewne mozliwości w tym zakresie.

Maxima nie znam ale nie wierzę żeby nie było tak podstawowej sprawy jak redukcja przepalonych fragmentów obrazu.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED nie jest skorygowany najlepiej poza pasmem widzialnym. Tu fota pojechała bez żadnych filtrów (dopiero zbieram na dodatki) wiec matryca rejestruje tez to nieskorygowane UV i IR. - A przynajmniej taką mam nadzieje. Bo jesli nie , to znaczy że mam problem... duuuzy problem ;) FWHM był przyzwoity, sam tracking jak widac pojechał odrobine, co również powiększa gwiazdy. Jestem w trakcie eliminowania kolejnych czynników. Na razie zrobiłem klar z kablami aby nie ciągnęły kamer i błąd oscyluje w okolicach 0.5 piksela teraz (ciągle coś mi sie ugina na moich delikatnych dowetailach) Te 0.5 piksela błedu oznacza przy ogniskowej guidera 500mm i ogniskowej głównej OTY 900mm niestety widoczny błąd. Natomiast osiągnałem etap gdzie ponownie z całej sesji wywalam 2, 3 klatki w trakcie któreych przetoczyła mi sie pod obserwatorium weglarka. Nastepny krok , to załadowanie w ATIKa filtru L lub IR-UV cut i zobaczymy co będzie działo się dalej.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Jak ktoś miałby ochotę skrobnac dwa słowa o tym jak IRISem zredukować efekt duzych gwiazdek, to ja chętnie poczytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.