Skocz do zawartości

pierwsze próby z kolorem


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

pierwsze koty za płoty, choć sukces raczej połowiczny

porwałem się z motyką na Słońce, bo na pierwszy strzał poszła mgławica VdB152

a to dość hardcorowy obiekt, bo przy sumarycznym czasie naświetlania ponad 4 godzin nie wiele widać:

 

vdB152_oc__LRGBoka2.jpg

a na dokładkę, przy tych całych emocjach pierwszej zabawy z kołem filtrowym, niestety nie zauważyłem i zamiast filtra Red fociłem Luminację, a zdjęcie to taki collage i próba zastąpienia brakującego kanału ekspozycjami w paśmie H-a więc dość nienaturalnie to wygląda.

 

filtry miały być parafokalne i wygląda na to, że niestety nie są:

Clip_L.jpg Clip_G.jpg Clip_B.jpg Clip_h_a.jpg

od lewej L G B H-a a przedstawiają największą gwiazdkę na zdjęciu

 

Natomiast koło filtrowe Atika mogę z czystym sumieniem polecić, jako najtańsza alternatywę dla koła sterowanego w standardzie ASCOM przez komputer (również w Maximie)

bardzo przyzwoicie wykonane, filtry wkręca się gotowe w oprawce 1,25", nie jest zbyt masywne, choć nawet dekielek z gwintem T2 jest metalowy, bardzo szybko zmienia filtry. W zasadzie w Maximie v.5 wkłada się koło i zapomina się o problemie, bo definiując sesję, program sam steruje kołem dobierając odpowiedni filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast koło filtrowe Atika mogę z czystym sumieniem polecić, jako najtańsza alternatywę dla koła sterowanego w standardzie ASCOM przez komputer (również w Maximie)

bardzo przyzwoicie wykonane, filtry wkręca się gotowe w oprawce 1,25", nie jest zbyt masywne, choć nawet dekielek z gwintem T2 jest metalowy, bardzo szybko zmienia filtry. W zasadzie w Maximie v.5 wkłada się koło i zapomina się o problemie, bo definiując sesję, program sam steruje kołem dobierając odpowiedni filtr

 

Też sobie sprawiłem to koło, ale skąd wziąłeś sterownik do sterowania softwareoqwego? Jeszcze niedawno pisali, że dopiero robią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafokalne to one są, tylko nie aż tak super mega rewelacyjnie ;) Najbardziej odjeżdża R. Poniżej pomiar parafocalności z ACP.

 

;

; -----------------------------------------

; Filter focus differences

; -----------------------------------------

;

0, 0, 0 ; #0 Clear, relative to Clear, Pointing w/Clear

+18, 0, 0 ; #1 Red, relative to Clear, Pointing w/Clear

+4, 0, 0 ; #2 Gree, relative to Clear, Pointing w/Clear

-5, 0, 0 ; #3 Blue, relative to Clear, Pointing w/Clear

+17, 0, 0 ; #4 Ha, relative to Clear, Pointing w/Clear

-2, 0, 0 ; #5 OIII, relative to Clear, Pointing w/Clear

+16, 0, 0 ; #6 SII, relative to Clear, Pointing w/Clear

 

Jednostka to 0,008 mm.

 

To są Baadery, tylko że 2", choć nie sądzę, żeby była jakaś różnica. Clear to u mnie L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się zdenerwuję... dopiero co kupiłem to koło :)

 

A może Niemcy sami zrobili kontroler? W końcu to nie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry miały być parafokalne i wygląda na to, że niestety nie są:

 

To na pewno częściowo wina teleskopu, któremu niestety daleko do idealnej korekcji. Ale myślę, że nie jest tak źle. Jakbyś miał refraktor f/4 to dopiero byłaby jazda :)

 

W zasadzie w Maximie v.5 wkłada się koło i zapomina się o problemie, bo definiując sesję, program sam steruje kołem dobierając odpowiedni filtr

 

Dobrze, że w SBIGu jest to od razu zaimplementowane :) Wygoda niesamowita, pisałem o tym już jakiś czas temu.

 

Sama mgławica wyszła bardzo ciemna, nieco się zdziwiłem szczerze mówiąc. Ona nie jest jakaś strasznie wymagająca, z tego co pamiętam to z Canona w ciągu 3,5h wychodziło więcej... [klik] Zapewne to kwestia jakości nieba. Jasnością chyba jest podobna do słabszych partii Irisa a te wychodzą dość jasno w ciągu 3h :)

 

Właśnie tego typu obiekty mam zamiar focić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się zdenerwuję... dopiero co kupiłem to koło :)

 

A może Niemcy sami zrobili kontroler? W końcu to nie trudne.

 

nie sądzę, to było w oryginalnym pudełku tego koła

 

a wracając, tu Mariusz: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...d-von-ATIK.html masz sam "upgrade USB kit" niestety sporo sobie za niego krzyczą, jak za kawałek kabelka i kawałek sterownika w małym pudełku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba wczoraj było fatalne niebo niestety, choć po pierwszej zaczęło być wreszcie coś widać

na pewno dopaliłbym jeszcze ten brakujący kanał czerwony, ale kamera już niemal zawadzała o piera, a było tak wilgotno, że już bałem się używać klawiatury peceta, żeby mi woda z klawiszy nie przelała się do środka, jakbym chciał wykonać flipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że w SBIGu jest to od razu zaimplementowane :) Wygoda niesamowita, pisałem o tym już jakiś czas temu.

Tak działać będzie każde koło, które ma driver ASCOM. Soft i hardware totalnie bez znaczenia. Zresztą - inaczej się nie da. Cała idea koła nie miałaby sensu.

 

Sama mgławica wyszła bardzo ciemna, nieco się zdziwiłem szczerze mówiąc. Ona nie jest jakaś strasznie wymagająca, z tego co pamiętam to z Canona w ciągu 3,5h wychodziło więcej... [klik] Zapewne to kwestia jakości nieba.

Sumas przyzwyczajony do Ha teraz zderzył się z ciężarówką zwaną LP. Kobyłka ma solidnie zaświetlone niebo i żeby działać efektywnie w RGB trzeba palić więcej - znacznie więcej. Patrzyłem mu "w surówki" i docelowo wyciśnie z tego 100x lepsze zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że punktowośc gwiazdek (wynik w dużej mierze setup ustawiony przez Adam) rokuje dobrze a nawet bardzo dobrze na przyszłość, gwiazdki są naprawdę świetne obróbki rownież mają dobryklimat bez przegięć twórczych.

Ja w canonie nie mogłem czegoś takiego dokonać a przecież różnica wielkości pixela jest olbrzymia :(

Aż się wierzyć nie chce że to EQ6 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas przyzwyczajony do Ha teraz zderzył się z ciężarówką zwaną LP. Kobyłka ma solidnie zaświetlone niebo i żeby działać efektywnie w RGB trzeba palić więcej - znacznie więcej. Patrzyłem mu "w surówki" i docelowo wyciśnie z tego 100x lepsze zdjęcie.

 

O ile zbierze 100x więcej materiału :) Z LRGB przy dużym LP są problemy, gradienty itp. Tym bardziej, że tego typu obiekty wymagają myślę klatek 20 minutowych, a są i ciemniejsze LBN'y :)

 

 

Myślę że punktowośc gwiazdek (wynik w dużej mierze setup ustawiony przez Adam) rokuje dobrze a nawet bardzo dobrze na przyszłość, gwiazdki są naprawdę świetne obróbki rownież mają dobryklimat bez przegięć twórczych.

Ja w canonie nie mogłem czegoś takiego dokonać a przecież różnica wielkości pixela jest olbrzymia :(

Aż się wierzyć nie chce że to EQ6 :Salut:

 

Canon 350D ma identyczny pixel jak ten ATik! Chociaż oczywiście dochodzi rozmycie maską Bayera w Canonie, ale z drugiej strony ogniskowa to chyba tylko 480mm (?). No a poza tym przecież nie wiemy jakie to czasy zostały zaprezentowane więc nie można powiedzieć nic o prowadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już podaję

ogniskowa 600mm bo edek bez flattenera

L 17x300sec

R = 0 bo zamiast R było L i weszły w luminacje

G 8x300 sec

B 8x300 sec

Ha 8x600 sec - zupełnie bez sensu bo tam w Ha nic nie świeci :Boink:

 

.. i nie zbierze, dopali tylko R i odpuści, bo za ciemny

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafokalne to one są, tylko nie aż tak super mega rewelacyjnie ;) Najbardziej odjeżdża R. Poniżej pomiar parafocalności z ACP.

 

;

; -----------------------------------------

; Filter focus differences

; -----------------------------------------

;

0, 0, 0 ; #0 Clear, relative to Clear, Pointing w/Clear

+18, 0, 0 ; #1 Red, relative to Clear, Pointing w/Clear

+4, 0, 0 ; #2 Gree, relative to Clear, Pointing w/Clear

-5, 0, 0 ; #3 Blue, relative to Clear, Pointing w/Clear

+17, 0, 0 ; #4 Ha, relative to Clear, Pointing w/Clear

-2, 0, 0 ; #5 OIII, relative to Clear, Pointing w/Clear

+16, 0, 0 ; #6 SII, relative to Clear, Pointing w/Clear

 

Jednostka to 0,008 mm.

 

To są Baadery, tylko że 2", choć nie sądzę, żeby była jakaś różnica. Clear to u mnie L.

W jaki sposób ACP mierzy parafokalność filtrów ? Bo jak dzięki Robofocusowi/FocusMaxowi to wszystko dla mnie jasne, ale jak na podstawie FWHM gotowych klatek to jak sie do tego ma kolor gwiazdki i aberacja optyki.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób ACP mierzy parafokalność filtrów ? Bo jak dzięki Robofocusowi/FocusMaxowi to wszystko dla mnie jasne, ale jak na podstawie FWHM gotowych klatek to jak sie do tego ma kolor gwiazdki i aberacja optyki.... ?

FocusMax. Szukanie idealnej ostrości dla każdego filtra, potem obliczenie różnic do wzorcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FocusMax. Szukanie idealnej ostrości dla każdego filtra, potem obliczenie różnic do wzorcowego.

No to nieźle.... Tak jak różnicę 18 jednostek rozumiem.... tak różnica 4-5 jednostek to b mało .... i taki pomiar możliwy jest chyba tylko z matrycą B&W .... przy Canonie ostrość ustawiam przestawiając o 3 jednostki Robofocusa ( standardowe ustawienia Robo ) bo przy skakaniu o jedną czy dwie jednostki prawie nie ma żadnej zmiany FWHM ( już prędzej od seeingu ).... tym samym ostrosć mam ustawioną z dokładnością +/-3 jednostki ... a tu parafokalność o 5 jednostek ...

FocusMax z Canonem myli sie o jakieś 15 jednostek w stosunku do tego co sam sobie ustawie ( robo-maximowo-ręcznie )... więc tymczasowo FocusMaxa olałem ..

 

Oczywiście to wszystko zależy od ustawionej dokładności Robo... ale daje mi pewien obraz skali para/niepara - fokalności filtrów. Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle.... Tak jak różnicę 18 jednostek rozumiem.... tak różnica 4-5 jednostek to b mało .... i taki pomiar możliwy jest chyba tylko z matrycą B&W .... przy Canonie ostrość ustawiam przestawiając o 3 jednostki Robofocusa ( standardowe ustawienia Robo ) bo przy skakaniu o jedną czy dwie jednostki prawie nie ma żadnej zmiany FWHM ( już prędzej od seeingu ).... tym samym ostrosć mam ustawioną z dokładnością +/-3 jednostki ... a tu parafokalność o 5 jednostek ...

FocusMax z Canonem myli sie o jakieś 15 jednostek w stosunku do tego co sam sobie ustawie ( robo-maximowo-ręcznie )... więc tymczasowo FocusMaxa olałem ..

 

Oczywiście to wszystko zależy od ustawionej dokładności Robo... ale daje mi pewien obraz skali para/niepara - fokalności filtrów. Dzięki !

Uznaje się z praktyki, że z matrycami z maską bayera żaden algorytm autofocusowania nie działa prawidłowo. Było o tym dużo, zarówno w przypadku FocusMaxa, jak i innych softów (także DSLR Focusa). Za to rewelacyjnie pracuje z kamerami mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście pixele są niemal jednakowe w canonie i atiku...Jestem na poziomie przedszkola jeśli chodzi o fotografię DS i czegoś nie rozumiem, jak wobec tego ma się kwestia samego guidingu w tych sprzętach, jeśli pixele są jednakowej wielkości czy to oznacza że jednakowa jest też wymagana dokładność guidingu przy tych samych ogniskowych telpa? Czy sławetny crop factor w canonach powoduje konieczność dokładniejszego quidingu w canonie???Najprawdopodobniej mylę pojęcia na poziomie podstawowym do czego oczywiście z nutą autoironii się chętnie przyznam :) chodzi mi o to że wyobrażam sobie rzutowanie obrazu na matrycę w canon i atik (załóżmy jednakowe teleskopy) na tej zasadzie że wymiary liniowe fotografowanego obiektu będą tej samej wielkości, z oczywiście uwzględnieniem naturalnego cropa spowodowanego mniejszą matrycą w Atik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Andrzeju, ale zauważ, że podawany rozmiar pixela Canona to de facto suma 3 pikseli RGB (4 - GRGB - bo zielone ma podwójne)

a dedykowane kamery astro są mono i rezultat tego może być taki, że dopiero po upsize rozdzielczości zdjęcia z kamery 300% otrzymamy "jakość" obrazu na poziomie DSLR'a i jakieś zobrazowanie czym jest rozmycie maską Bayera

dla przykładu:

 

vdB152_oc__LRGB300_crop.jpg

powiększony 300% centrum kadru poprzedniej fotki

 

więc obraz RGB np. z Atika314L o natywnej rozdzielczości 1392x1040 można bez bólu powiększyć do rozdzielczości 4176x 3120 i mieć praktycznie to samo co z lustrzanki

a to znowu oznacza, że to tak, jakby się fociło 3 x dłuższą ogniskową

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Andrzeju, ale zauważ, że podawany rozmiar pixela Canona to de facto suma 3 pikseli RGB (4 - GRGB - bo zielone ma podwójne)

a dedykowane kamery astro są mono i rezultat tego może być taki, że dopiero po upsize rozdzielczości zdjęcia z kamery 300% otrzymamy "jakość" obrazu na poziomie DSLR'a i jakieś zobrazowanie czym jest rozmycie maską Bayera

dla przykładu:

 

vdB152_oc__LRGB300_crop.jpg

powiększony 300% centrum kadru poprzedniej fotki

 

więc obraz RGB np. z Atika314L o natywnej rozdzielczości 1392x1040 można bez bólu powiększyć do rozdzielczości 4176x 3120 i mieć praktycznie to samo co z lustrzanki

a to znowu oznacza, że to tak, jakby się fociło 3 x dłuższą ogniskową

 

Dzięki za odpowiedź wszystko jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.